Ajakirjal Sotsiaaltöö valmis erinumber dementsuse teemal
Ajakirja septembrinumber (3/2024) pakub toetavat lugemist dementsusega inimestega töötavatele spetsialistidele. Käsitletakse ka abistajate enesehoiu ja -juhtimisvõimalusi, töötajate toetamist ning töökohapõhist õpet.
Numbrile kirjutas eessõna Benita kodu juhatuse liige Marilin Vaksman.
Persoonirubriigis on meeleolukas reportaaž Pihlakodu hooldustöötajate, elukaaslaste Enn Oti ja Marge Sumre igapäevatööst.
Korraldus, huvikaitse
- Sotsiaalministeeriumi spetsialistid annavad ülevaate, kuidas riik toetab dementsusega inimesi ja nende abistajaid ning mis suunas teenuste arendamisel liigutakse.
- Merle Varik (Tartu tervishoiu kõrgkool) ja Hanna-Stiina Heinmets (dementsuse kompetentsikeskus) kirjutavad dementsusesõbralikkuse kujundamisest Eestis, milleks korraldatakse mälukohvikuid, tugigruppe jpm.
- Viljandi haigla mälukliiniku juhataja dr Eleri Luhamets kirjeldab oma kliiniku näitel terviklikku raviteekonda mäluhaigustega inimestele.
- Chris Ellermaa tutvustab MTÜ Elu Dementsusega huvikaitsetegevust ning toob välja nii Eestis kui ka Euroopas lähedaste tõstatatud probleemid.
- Kersti Kask sotsiaalkindlustusameti järelevalve talitusest jagab tähelepanekuid üldhooldusteenuse kvaliteedi parandamise võimalustest.
Metoodika ja uuringud
- Inimesest lähtuvat tegevuse planeerimist minavormis isikuportree meetodi abil tutvustab meetodi autor Taina Semi (Soome).
- Toetavatest keskkonnakohandustest ja abivahenditest annab ülevaate tegevusterapeut Liis Kroonmäe.
- Dementsuse ja sellest põhjustatud käitumisprobleemide mitmekülgse käsitluse näpunäiteid jagab selle valdkonna ekspert Rini Blankers (Holland).
- Piret Salmistu uuris magistritöös intiimsuse ja seksuaalsuse käsitlust üldhooldusteenusel.
Asutuste kogemused
- Häädemeeste eakate kodu, Antsla tervisekeskuse ja Avitar OÜ esindajad jagavad vestlusringis töörõõme ning -muresid dementsusega inimeste toetamisel.
- Annaliisa Täht arutleb, kuidas on sujunud päevakeskuse ja koduteenuse arendamine Haapsalus ning mis kogemusi on andnud dementsuse teemaline arenguprogramm.
- Koostööst lähedastega asutuses elavate inimeste toetamisel kirjutab Svetlana Bezgodko (Eakatekodu Lootuse Rand).
Tööalane tugi
- Dagmar Narusson (Tartu ülikool) annab enesejuhtimise ja -hoiu praktilisi soovitusi. Artikkel on osa ESTA eetikakäsiraamatust.
- Andragoog Lianne Tederi artiklist leiab häid juhtnööre sisekoolitajale ja töökohaõppe korraldajale.
- Keiu Talve (Südamekodud) jagab ideid, kuidas toetada töötajate heaolu kvaliteedijuhtimise ja töökeskkonna teadliku kujundamise kaudu.
- Dementsuse valdkonna arenguprogrammi tutvustab projektijuht Kersti Peterson (tervise arengu instituut).
Ajakirjanumbrist leiab lisaks ka teisi uuringute tutvustusi, kogemuslikke ja informatiivseid artikleid.
Number ilmus Euroopa Sotsiaalfondi TAT-i „Pikaajalise hoolduse kättesaadavuse ja kvaliteedi parandamine“ toel.