Liigu edasi põhisisu juurde
Sisukaart

Eesti terviseuuring

Esindusliku valimiga regulaarselt toimuv Eesti terviseuuring annab teadmisi Eesti täiskasvanud rahvastiku tervise ja toimetuleku kohta. Küsitletakse 15-aastaseid ja vanemad Eesti tavaleibkondade elanikke.

Kogutud andmeid kasutatakse rahvastiku terviseseisundi, tervishoiuteenuste kättesaadavuse ja kasutamise, tervisekäitumise, sotsiaalse toimetuleku ja abivajaduse hindamiseks.

Teemad

  • terviseseseisund;
  • kroonilised haigused ja vigastused;
  • vaimne tervis ja emotsionaalne enesetunne;
  • funktsionaalsed piirangud;
  • sotsiaalne tugi ja osaluspiirangud;
  • arstiabi kasutamine ja tervishoiuteenuste kättesaadavus;
  • ravimite kasutamine;
  • tervisekäitumine.

Regulaarsus ja rahvusvahelisus

Esimene terviseuuring tehti 1996. aastal, järgmised aastatel 2006, 2014 ja 2019.  Küsimustike põhiosad on uuringulainetes samad, kuid küsimuste koosseis muutub mõnevõrra. Vt küsimusi uuringulainete ankeetidest. Eri uuringulainete andmed võimaldavad jälgida muutusi ajas, pakkudes võimalust suunata teaduspõhiselt tervisepoliitikat.

Eesti terviseuuring on alates 2006. aastast osa Euroopa terviseuuringute lainetest, mis võimaldab Eesti tervisenäitajaid võrrelda teiste Euroopa riikidega. 

Eesti terviseuuring 2025 (ETeU 2025) viiakse ellu Sotsiaalministeeriumi (SoM), Statistikaameti ja Tervise Arengu Instituudi koostöös (TAI). 

ETeU 2025 andmekogumise korraldab ja andmed töötleb Statistikaamet. Loe lähemalt Statistikaameti isiku-uuringutest, Eesti terviseuuringust ja andmekaitsest.

ETeU 2025 on osa Euroopa terviseuuringu (European Health Interview Survey, EHIS) 4. lainest. Uuringu elluviimise alused on 17. novembri 2023 Komisjoni Rakendusmääruses (EL) 2023/2529, vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusele (EL) 2019/1700 tervise valdkonna valikuuringu andmekogumisest. Euroopa terviseuuringu andmed on Euroopa Liidu peamine võrdlusallikas tõenduspõhiste tervishoiumeetmete jaoks, sealhulgas sotsiaalse kaasatuse ja sotsiaalkaitse, tervislike eluviiside, tervena vananemise ja heaolu, tervisealase ebavõrdsuse, tervishoiuteenuste kättesaadavuse ja kvaliteedi alal.

Euroopa terviseuuringu kohustuslikku andmekogumist täiendavad ankeedis 18 riigisiseseid vajadusi arvestavat lisaküsimust. Põhiuuring koos lisaküsimuste ja registritest lingitavate tunnustega moodustavad ühtse terviku. 

ETeU 2025 tulemusi kasutakse poliitikameetmete hindamiseks ja planeerimiseks, keskendudes eelkõige ebavõrdsusele tervishoiuteenuste kättesaadavuses ja tervishoiuteenuste omaosaluse maksmiseks tehtavatele kulutustele ning võimalikule vaesusriskile.

Vt Eesti Terviseuuring 2025: Täiendavate andmete lisamine lähtuvalt Eesti riigi vajadustest

Tulemused ja publikatsioonid

 

2006. aasta uuring

  • Venekeelsed ankeedid ja ning küsitlusjuhend
  • Meeste ankeedi tõlge inglise keelde: