Liigu edasi põhisisu juurde
Sisukaart

Hoolekandeasutuste sisekoolitajate koolitus dementsuse teemal

Tervise Arengu Instituut korraldab sotsiaalvaldkonnas dementsussündroomiga inimestega töötavatele spetsialistidele suunatud dementsuseteemalise arenguprogrammi tegevusi: sisekoolitajate koolitusprogramm, mentorlusprogramm ja võrgustikutegevused.

2023. aastal valminud uuringu „Hoolekandeasutuste sisekoolitajate dementsuseteemalise koolitusprogrammi tulemuslikkuse hindamine (2018–2023)“ tulemustest lähtub, et dementsuseteemaline koolitusprogramm on Eestis väga vajalik (Varik & Kookla, 2023, lk 49 ). Arendusettepanekutest selgus vajadus suurendada programmi raames andragoogilist tuge. Seetõttu on sellel aastal tehtud koolitusprogrammis muudatusi ja lisatud sisekoolitajate toetamiseks kovisioonid ja suurendatud töökohaõppe õpetamist.

Koolitusprogrammiga paralleelselt pakub Dementsuse Kompetentsikeskus programmis osalevatele asutustele mentorlust, et toetada neid lahenduste leidmisel asutuse muutmisel dementsussõbralikumaks ja koolitusmoodulites õpitu rakendamisel.

Koolitusprogrammi maht on kokku 192 akadeemilist tundi, millest kontaktõpe 112 ja iseseisva töö maht 80 akadeemilist tundi. Baaskoolituse maht on 12 moodulit ja neli kovisiooni. Koolituse läbimisel saavad osalejad sisekoolitaja tunnistused.

I moodul. Sissejuhatus kursusele. Motivatsioonipäev

II moodul. Töökohaõpe I osa

III moodul. Dementsus-sündroom, diagnoosimine ja ravi

IV moodul. Kliendi tausta tundmine

V moodul. Tööeetika ja lähedaste kaasamine

Kovisioon Zoomis

VI moodul. Ergonoomika, abivahendid ja -tehnoloogiad

VII moodul. Kliendiga kontakti loomine ja lähedus

VIII moodul. Aktiviseerimine ja toimetuleku toetamine

Kovisioon Zoomis

Kovisioon Zoomis

IX moodul. Töömeetodid ja ohjeldamine läbi tegevuste

X moodul. Väärikas elukaare lõpp ja leinatöö

XI moodul. Hooldaja eneseabi

XII moodul. Töökohaõpe II osa

Kovisioon Zoomis

Täiendkoolituse õppekava (pdf, 142.14 KB)

Õppematerjalid

Suvekoolis valminud materjalid
Võrgustikutöö raames valminud materjalid

Tunnustamine

Tervise Arengu Instituut ja Dementsuse Kompetentsikeskus kuulutasid välja konkursi dementsuse valdkonna parimate tunnustamiseks, et ära märkida dementsusevaldkonnas innukaid teerajajaid. Tunnustati asutust kui „Aasta teenuse arendaja“, parimat sisekoolitajat „Aasta sisekoolitaja“ ja koolitusprogrammi koolitajat „Aasta koolitaja“.

Valdkonna parimad:

🌟 Aasta teenuse arendaja dementsuse valdkonnas on 𝐏𝐚𝐧𝐝𝐢𝐯𝐞𝐫𝐞 𝐏𝐚𝐧𝐬𝐢𝐨𝐧 OÜ, mille juhi 𝐓𝐞𝐫𝐣𝐞 𝐓𝐞𝐝𝐞𝐫i eestvedamisel on asutuses ellu kutsutud mitmeid uuendusi ning teenus on koolitusel omandatud teadmiste ja oskuste abiga kujundatud kliendikesksemaks.

🌟 Aasta sisekoolitaja tiitli pälvis 𝐀𝐧𝐧𝐞𝐥𝐢 𝐏𝐚𝐥𝐥𝐚𝐬𝐭𝐞 𝐏𝐢𝐡𝐥𝐚𝐤𝐨𝐝𝐮 AS-ist.

🌟 Arenguprogrammi koolitajatest sai tunnustuse 𝐇𝐚𝐧𝐧𝐚-𝐒𝐭𝐢𝐢𝐧𝐚 𝐇𝐞𝐢𝐧𝐦𝐞𝐭𝐬.

Tunnustamine toimus suvekoolis „Õppiv ja arenev hoolekandeasutus“ 28. augustil 2024.

Projekti rahastaja

Euroopa Sotsiaalfondi TAT Pikaajalise hoolduse kättesaadavuse ja kvaliteedi parandamine, SFOS 2021-2027.4.09.23-0002 70% ja Eesti Vabariigi eelarvest 30%.

EL logo

Projekti ajastus

Projekt kestab 2025. aasta lõpuni.