Frontline Politeia
Projekti eesmärk oli ennetada laste ja noorte riskikäitumist. Selleks analüüsiti kohalikke vajadusi ja olemasolevaid ennetussüsteeme, kohandati riski-ja kaitsetegurite hindamisvahend ning töötati välja Euroopa ennetusõppekaval (EUPC) põhinev koolitus ennetuse elluviijatele (koolitöötajad, politseinikud, tervishoiu-, noorsoo- ja sotsiaaltöötajad).
Olemas on head teadmised sellest, kuidas ennetada laste ja noorte riskikäitumist (sh uimastite tarvitamine, vägivald) ja vaimse tervise probleeme. Teadmisi tõenduspõhisest ennetusest on jagatud otsustajate ja poliitikakujundajatega UPC-Adapt ja ASAP-projektide raames, kuid tekkinud on nõudlus sarnase koolituse järele ka kohalikul tasandil noortega töötavatele spetsialistide (sh koolitöötajatele, politseinikele, tervishoiu-, noorsoo- ja sotsiaaltöötajate) seas.
Ennetustegevuses on vaja arvesse võtta kohalikke vajadusi ja koguda vajaduste kohta andmeid, kuid selleks võivad puududa töövahendid ja võimalused.
Tegevused
Frontline Politeia projekti raames:
- Tehti ülevaade projektis osalevate kogukondade ennetustöö ja sellega seotud andmete kogumise hetkeseisust ning vajadustest (vt raport eestikeelse kokkuvõttega).
- Ennetustegevuste paremaks plaanimiseks kohalikul tasandil kohandati eesti keelde riski- ja kaitsetegurite hindamisvahend (Hooliva kogukonna noorteuuring).
- Kohalike omavalitsustega koostöös koguti andmeid kogukonna riski- ja kaitsetegurite kohta. Valmis kokkuvõte selle kohta, millised riski- ja kaitsetegurid ennustasid Eesti kontekstis erisuguseid probleeme.
- Analüüsile tuginedes said kogukonnad täiendada ennetuse tegevuskava ja arendada ennetustegevusi. Tegevuskavade kvaliteedi hindamiseks loodi tegevuskavade hindamisvahend (vt hindamisvahendi tutvustus ja hindamise tulemused).
- Ennetuses töötavatele spetsialistidele töötati välja Euroopa ennetusõppekaval põhinev koolitus.
Tegu oli jätkuga UPC-Adapt ja ASAP projektidele.
Osalejad
Projektis osales 15 organisatsiooni 14 Euroopa Liidu riigist. Eksperdina oli kaasatud Euroopa Kuriteoennetuse Võrgustik (EUCPN).
Projekti ajastus
2022–2024
Projekti rahastaja
Euroopa Komisjon