Koolitused hooldus-, lapsendaja- ja eestkosteperedele
Alates 2023. aasta 1. jaanuarist viidi lastekaitsetöötajate ja asendushoolduse valdkonna koolitused Tervise Arengu Instituudist (TAI) üle Sotsiaalkindlustusametisse.
Sotsiaalkindlustusamet pakub täisteenust, kuhu kuuluvad laiapõhjalisele ennetustööle lisaks ka asendushoolduse valdkonna töötajate koolitused ja ka teisest vanemast sündinud laste perede nõustamine.
Kontaktid leiab Sotsiaalkindlustusameti kodulehelt.
PRIDE-i eelkoolitus
Perel, kes on valmis pakkuma hoolt, tuge ja armastust teistest vanematest sündinud lapsele oma kodus, on võimalik hakata hoolduspereks, eestkostepereks või laps lapsendada.
Kasupereks saamine on tähtis otsus, mis vajab põhjalikku läbikaalumist. Pere vajab ettevalmistust, et olla teadlik, mida tähendab sünniperest ilma jäänud lapse kasvatamine ja toetamine. Üheks oluliseks pere ettevalmistamise ja hindamise protsessi osaks on PRIDE-i eelkoolitus.
PRIDE-i eelkoolitus koosneb 9 õppusest, iseseisvast tööst, perekülastusest ja kooshindamise kohtumisest ning kestab kokku 58 akadeemilist tundi.
Kuidas koolitusele pääseb?
Uuri kasupereks saamise kohta
tarkvanem.eeKoolitusele suunab pere Sotsiaalkindlustusameti või kohaliku omavalitsuse spetsialist. Spetsialist viib esmalt ellu nõustamise, mille käigus selgitab hoolduspereks saamise võimalusi, tingimusi ning annab infot andmete ja dokumentide kohta, mida hoolduspereks saada soovija kogub ja Sotsiaalkindlustusametile esitab. Samuti informeerib toimingutest, mida hoolduspere hindamise käigus ellu viiakse.
PRIDE-i eelkoolitus põhineb spetsiifilistel põhiteadmistel ja -oskustel, mis on vajalikud vanema ettevalmistamiseks teisest vanemast sündinud lapse kasvatamisel ja sellega edukaks toimetulekuks. Eelkoolituse eesmärk on aidata mõelda oma ressurssidele ja valmisolekule kasvatada teistest vanematest sündinud last ning arendada järgmiseid oskusi:
- Kuidas lapsed saaksid tunda end kaitstuna ja hoolitsetuna? Perel peab olema valmisolek pakkuda lapsele tema vaimset, füüsilist ja, sotsiaalset arengut toetavat hoolitsust ja kasvatust ning turvalist keskkonda ja vajalikku tuge.
- Kuidas toetada lapse arengut? Vanemad peavad mõistma, et iga laps on ainulaadne ja oluline on toetada lapse igakülgset arengut. Nad peavad mõistma traumakogemuse mõju lapse arengule ja kiindumussuhtele ning nad peavad tegelema mahajäämustega lapse arengus.
- Kuidas toetada last suhetes oma bioloogilise perekonna ja teiste talle oluliste inimestega? Vanemad peavad mõistma päritolu ja minevikusuhete olulisust lapse jaoks. Nad peavad aitama lapsel toime tulla tunnetega, mis on seotud tema bioloogilise perekonna ning teiste lähedaste inimestega (sh eelmised hoolduspered, asenduskodutöötajad jm), ning toetama neid suhteid füüsiliselt ja/või emotsionaalselt.
- Kuidas lapsele pühenduda ja luua usalduslikud suhted kogu eluks? Vanemad peavad mõistma, et sünniperest eraldatud lapse oma perre võtmine tähendab suurt muutust nii lapsele kui ka perele ja eeldab pühendumist kogu perekonnalt. Neil peab olema valmisolek pakkuda lapsele turvalisi ja toetavaid suhteid kogu eluks, kaasates selleks terve perekonna ja lähedased. Nad peavad toetama kogu eluks kestma jäävate suhete loomist lapse parimaid huve arvestades.
- Miks on oluline ja kuidas teha lapse huvides erinevate osapooltega koostööd? Vanematel peab olema valmisolek teha koostööd kõigi osalistega, et tagada lapse heaolu ja õigused. Neil peavad olema teadmised asjaosaliste õigustest, kohustustest ja rollidest ning valmidus küsida vajaduse korral abi.
PRIDE-i eelkoolitus koosneb 9 õppusest:
- Ühinemine PRIDE-i koolitusega
- Koostöö lapsele püsivate suhete tagamiseks
- Lapse arengu toetamine – kiindumus
- Lapse arengu toetamine – kaotus
- Perekondlike suhete tugevdamine
- Lapse arengu toetamine – distsipliin ja piiride seadmine
- Suhted kogu eluks
- Muutustega toimetulek
- Teadliku otsuse langetamine
Koolitus kestab 58 akadeemilist tundi, sellest
- auditoorne õpe 39 akad t (üks õppekord kestab 3 tundi ja 15 minutit ja toimub üldiselt pärast tööpäeva lõppu või nädalavahetustel)
- iseseisev töö 15 akad t (PRIDE-i raamatu lugemine ja „Eluraamatu“ täitmine, lisamaterjali lugemine)
- perekülastus 2 akad t, mille käigus kohtutakse potentsiaalsete lapsendajate või hoolduspere vanematega nende koduses keskkonnas. Perekülastuste käigus aitavad koolitajad perekonnal analüüsida oma varasemaid ja praeguseid elukogemusi ning selgitada välja oma tugevused ja vajadused;
- kooshindamise kohtumine 2 akad t. Koolituse lõpus tehakse kooshindamine, kus koolitajad ja pere vestlevad omavahel omandatud oskustest ning koolitaja suunab analüüsima oma ressursse ja valmisolekut hakata hoolduspere vanemaks, lapsendajaks või eestkostepereks. Nii saab langetada teadliku otsuse oma valmisoleku ja võimekuse kohta kasvatada last, kes ei saa kasvada oma sünnivanematega.
Koolitused toimuvad eesti ja vene keeles.
Ühes koolitusgrupis osaleb keskmiselt 12 inimest.
PRIDE-i eelkoolitust viivad samaaegselt ellu kaks koolitajat, kellest üks koolitaja on lastekaitsetöö kogemusega ning teine lapsendamise, eestkostja või hoolduspere kogemusega.
Osalejatele väljastatakse õppe lõpus tunnistus ja kaaskiri.
Koolitus viiakse ellu üldjuhul neljas piirkonnas, et võimaldada peredel koolitusel osalemine kodule lähemal. Koolitused toimuvad enamasti piirkonna suuremates keskustes.
- Põhja piirkond (Harju, Rapla ja Järva maakond).
- Ida piirkond (Ida-Viru ja Lääne-Viru maakond).
- Lõuna piirkond (Jõgeva, Tartu, Võru, Põlva, Valga ja Viljandi maakond).
- Lääne piirkond (Saare, Hiiu, Lääne, Pärnu maakond)
Tervise Arengu Instituut komplekteerib grupid vastavalt sellele, kuidas Sotsiaalkindlustusamet ja kohalikud omavalitsused peresid koolitusele suunavad.
Koolituse õppuste sisu, ülesehituse ja õpiväljundite kohta saab veel täpsemalt lugeda õppekavast.
Koolitusele registreerimine
Koolitusele registreerib pere Sotsiaalkindlustusameti või kohaliku omavalitsuse spetsialist. Pere kohta tuleb täita allolev vorm ning saata see krüpteeritult TAI kontaktisiku emaili aadressile (kirjuta eelnevalt ja küsi selleks isikukoodi).
Programmi hindamine ja arendamine
PRIDE-i programmi arendasid 1990. aastal välja kahekümneaastase kogemusega USA spetsialistid. Eestis on ellu viidud programmi mõju hindamine.
PRIDE-i supervisioon
Aasta kuni kahe jooksul pärast PRIDE-i eelkoolituse läbimist korraldatakse peredele lisaks kuni viis supervisioonikohtumist (mahus kuni 20 akad t). Supervisiooni pakutakse enamasti siis, kui lapsed on peredesse jõudnud.
Supervisiooni eesmärk on käsitleda perre tulnud lapse kasvatamisega tekkinud küsimusi ja keerukaid olukordi, tuge saavad ka need vanemad, kes lapsi oma perre ootavad. Supervisioonil saab rääkida oma rõõmudest ja muredest ning koolitajad jagavad infot selle kohta, kust saab vajaduse korral tuge ja abi.
Tervise Arengu Instituut võtab PRIDE-i eelkoolituse läbinud peredega otse ühendust ja annab infot supervisiooni toimumise kohta.
PRIDE-i põhikoolitused
PRIDE-i põhikoolituse eesmärk on pakkuda tuge ja enesearenguvõimalust peredele, kus juba kasvavad teistest vanematest sündinud lapsed. Koolitused on praktilise suunitlusega ning osalejatel on aega teemade üle arutlemiseks.
Pered ei pea läbima kõiki mooduleid, vaid võivad valida vastavalt enda ja pere vajadusele koolitusteemad, millel osaleda soovivad:
- Teismelise mõistmine ja toetamine 24 akad t
- Lapse vaimne tervis 33 akad t
- Positiivne vanemlus 24 akad t
- Lapse areng ja kiindumus 24 akad t
- Väärkoheldud lapse toetamine 16 akad t
- Lapse päritolu toetamine 16 akad t
- Peres olemasolevate laste toetamine uue lapse perre lisandumisel 33 akad t
- Vanema toimetuleku toetamine 16 akad t
Põhikoolituste korraldus
Koolitused toimuvad laupäeviti (8 akadeemilist tundi) või argipäeva õhtutel (4 akadeemilise tunni kaupa). Vajaduse korral tagab TAI perele lapsehoiu.
PRIDE-i koolitusi viiakse ellu meetme TAT „Asendushoolduse kvaliteedi tõstmine“ raames, mida rahastatakse Euroopa Sotsiaalfondist.