1.6. Alkoholist ja narkootikumidest tingitud suremus
Esialgsetel andmetel registreeriti Eestis 2024. aastal 594 otseselt alkoholist põhjustatud haigustest tulenevat surmajuhtumit (4% kõigist surmadest), mida on 33 surmajuhtumit vähem kui 2023. aastal (627 alkoholisurma, joonis 13.). Eelkõige on alkoholi tarvitamisega seotud suremus seotud meestega: 2024. aastal registreeriti 76% alkoholitarvitamisega seotud surmadest meeste hulgas, kellest umbes pooled olid tööealised (vanus kuni 60 eluaastat).
Alkoholist põhjustatud suremus kasvas aastatel 2018–2022 koos tarbimise suurenemisega. Seda mõjutas alkoholi suurem taskukohasus, millele aitas kaasa ka alkoholi aktsiisi langetamine ja COVID-19 pandeemia mõju alkoholitarvitamisele. Alates 2023. aastast on suremus vähenenud. Selle üks seletusi on alkoholi tarbimist mõjutav elukalliduse tõus üldise majanduslanguse taustal sarnaselt eelmise majanduslanguse mõjuga 2009. aastal.

* esialgsed andmed
Lisaks otseselt haigustest põhjustatud surmadele on alkoholil oluline roll vigastussurmade korral. Eesti kohtuekspertiisi instituudi (EKEI) lahangutele jõudnud surmajuhtumitest on lahangu käigus tuvastatud alkoholitarvitamisest põhjustatud joove ligi pooltel (42%) õnnetustes hukkunud isikutest (joonis 14.). Aastal 2024 tuvastati 76 õnnetussurma, mille puhul hukkunul tehti kindlaks alkoholijoove. EKEI statistika aga ei anna täielikku ülevaadet alkoholist põhjustatud vigastussurmadest, sest kõik vigastustest põhjustatud surmad ei jõua lahangule ja kõigi lahangute korral ei määrata joovet.

Narkootikumidega seotud üledoosisurmade seas tekitavad endiselt kõige rohkem probleeme opioidid. Pärast ligi 20 aastat kestnud fentanüüliepideemiat on alates 2019. aastast turul levima hakanud uuemat tüüpi sünteetilised opioidid: nitaseenid, millega seoses hakkasid üledoosisurmad järsult suurenema 2022. aasta suvest. Aastal 2024 oli narkootikumidega seotud üledoosisurmasid surma põhjuste registri esialgsetel andmetel 93. Nendest 73 olid seotud opioididega (millest 40 omakorda seotud nitaseenidega). Olulised on ka retseptiravimid, mis on olnud seotud 60 surmajuhtumiga.
