Tööandja kogemuslugu. Vaimse tervise videolood Päästeametis
Päästeametis on vaimse tervise hoidmine ja toetamine olnud aastaid olulisim prioriteet. Töötajatele on pakutud võimalusi nii teadlikkuse suurendamiseks kui ka professionaalse abi saamiseks, kuid samal ajal otsitakse pidevalt uusi viise, kuidas parandada olemasolevat tugisüsteemi.
Tervise Arengu Instituut kutsus aasta algul tööandjate esindajaid osalema tervisedenduse kovisioonigruppides. Sel aastal toimusid kohtumised Harju-, Viru- ja Pärnumaal. Kohtumiste käigus olid nii heade praktikate kui ka katsumuste jagamisel fookuses just see, mis päriselt on spetsialistidel nii töölaual kui ka hingel, sh töötajate vaimse tervise toetamisel rakendatavad tegevused ning töötajate kaasamise nipid tervist toetavate valikute tegemiseks.
Tööandjate kovisioonigrupis osales Päästeameti esindaja Kätlin Jahi, kes jagas oma asutuse kogemuslugu sellest, kuidas nende tiim on julgustanud ja toetanud oma töötajaid märkama iseenda või kolleegi vajadusi, eriti vaimset tervist puudutavate küsimuste osas ning pöörduma abi saamiseks murede korral.
Katrin Kärner-Rebane
TAI paikkondade tervise edendamise osakonna vanemspetsialist
Oleme Päästeametis juba mitmeid aastaid pööranud tähelepanu meie töötajate vaimse tervise hoidmisele ja toetamisele. Eri aastatel oleme pakkunud teenistujatele vaimse tervisega seotud teemadel videoloenguid ja andnud võimaluse läbida ka koostöös Peaasi.ee-ga vaimse tervise esmaabi koolitusi. Vaatamata sellele, et oleme juba aastast 2015 pakkunud lisaks võimalust mure korral spetsialisti (psühholoog, vaimse tervise õde) poole pöörduda, on olnud meie valveteenistujate hulgas huvi selliste teenuste vastu pigem tagasihoidlik.
Ometi puutuvad just nemad iga päev kokku traumeerivate olukordade ja häirivate vaatepiltidega eri päästesündmustel, mis omakorda võib mõjutada nende vaimset heaolu ka eraelus. Lisaks peame oluliseks, et eraeluski ette tulevate raskuste korral leiaksid teenistujad kiirelt sobiva ja vajaliku abi.
Eelmise aasta oktoobris tegime Päästeametis vaimse tervise kuu raames üleskutse töötajatele jagada oma vaimse tervise videolugu ja tuletada seeläbi meelde nii meie vaimse tervise toetamise võimalusi kui ka julgustada inimesi mure korral abi otsima.
Novembris 2023 jagasime kokkuleppel loo jutustajaga meeste tervise kuu raames Päästeameti sotsiaalmeedia kontol postitust ühest loost, et juhtida seeläbi laiemalt tähelepanu meeste vaimsele tervisele ning vähendada ühiskonnas tervikuna stigmatiseerimist ja valehäbi.
Videolugude üks eesmärk oli parandada ka meie valveteenistujate hulgas teadlikkust, et vaimse tervise probleeme võib esineda igaühel meist ning tuletada meelde Päästeameti pakutavaid toetusmeetmeid muredega toimetulekuks. Samal aastal pakkusime kõigile soovijatele võimalust osaleda ka vaimse tervise esmaabi koolitustel.
Kokku oli asutuse sees valmis oma lugu jagama kaks päästjat ja üks inspektor. Igaüks neist jutustas oma lugu eri nurga alt, mis omakorda laiendas vaimse tervise teemade paljusust. Kuna lugudes leidus nii vaimse tervise diagnoosidest teadasaamist kui ka seda, et vahel piisabki vaid mure jagamisest sõbraga või mõne olulise vaimse tervise vitamiini fookuse alla seadmisest, suutsid paljud nende lugudega samastuda.
Videolugude avaldamine Päästeameti siseveebis ja sotsiaalmeedia kinnises grupis oli selle loo peategelastega põhjalikult läbi arutatud ja toimus nende nõusolekul. Looga kutsusime üles ka teisi kolleege oma lugu jagama ning rõhutasime, et abi otsimine pole nõrkuse tunnus. Videolugude lõpus jagasime infot, kust leida vajalikku infot abi saamiseks. Lisaks videolugudele avaldasime siseveebis ka ühe artikli oma valveteenistujaga, kes julgustas teenust kasutama ning kirjeldas lähemalt, miks tema peale Türgi missioonil osalemist leidis tee psühholoogi kabinetti. Artiklis oli välja toodud ka samm sammuline juhis, kuidas vajalik info meie siseveebist leida ja mil moel endale aeg sobiva spetsialisti juurde broneerida.
Olles hiljem viinud ellu vaimse tervise teemadel grupiarutelusid ja puudutanud seda teemat komandodes, oleme saanud tagasisidena seda, et kõige enam kõnetavad valveteenistujaid just oma inimeste lood. Kokkuvõtvalt saame öelda, et lood julgustasid meie inimesi mure korral spetsialistide poole pöörduma, aga ka kolleegi muret märkama.
Kindlasti jätkame teekonda parema vaimse tervise suunal ja püüame järgmiste sammudega leida lahendusi süsteemsema toetussüsteemi loomiseks meeskondadele pärast keerulisi päästesündmuseid.
Kätlin Jahi
Päästeameti töötervishoiu ja -ohutuse ekspert