Liigu edasi põhisisu juurde

TAI teadlased avaldasid 2023. aastal palju olulisi töid Eesti inimeste tervise kohta

Uudis

Lõppenud 2023. aasta oli Tervise Arengu Instituudi (TAI) teadlaste jaoks töine ja viljakas – avaldati mitme olulise uuringu tulemused ning publitseeriti hulganisti teadusartikleid, mis aitavad meil paremini mõista inimeste tervist ja tervisekäitumist. Esimest korda anti välja rahvastiku tervise aastaraamat, mis esitas ülevaate Eesti elanike tervisest, tervisekäitumisest ning muutustest tervises ja tervisemõjurites aastatel 2000–2022.

Rahvastikupõhised seireuuringud aitavad jälgida Eesti elanike tervise kurssi

2023. aastal avaldas TAI kahe mahuka uuringu tulemused, mis annavad ulatusliku ülevaate Eesti elanike tervisest ja tervisekäitumisest nii täiskasvanute kui ka laste ja noorte seas:

Uuringute tulemused pakkusid põhjust nii rõõmustamiseks kui ka muretsemiseks. Kui üha suurem osa täiskasvanutest on oma tervist hinnanud heaks või üsna heaks (2022. aastal 58,5%) ja see näitaja on aastatega liikunud paremuse suunas, siis vaimse tervise probleemid on viimastel aastatel siiski sagenenud. Üleväsimuse ning stressi tajumine on väga levinud ja stressitase on suurenenud eriti meestel. Iga seitsmes küsitletu kasutas antidepressante või rahusteid. Pikaajalisi terviseprobleeme on ligi pooltel Eesti 16–64-aastastest elanikest ning 13% vastanutest piiravad terviseprobleemid oluliselt ka igapäevategevusi. Olulisemate tulemuste kokkuvõtet saab lugeda TAI kodulehelt.

Eesti kooliõpilaste hinnang oma tervisele ja eluga rahulolu oli nelja aasta taguse ajaga võrreldes paraku vähenenud ning iganädalaste tervisekaebustega oli 2022. aasta uuringu andmetel kimpus 78% vastanutest. Poiste tervisekäitumises on aga näha positiivseid muudatusi – võrreldes 2018. aastaga oli kanepit tarvitanud ja korduvalt alkoholijoobes olnud poisse vähem kui neli aastat tagasi. Tüdrukute seas on aga murettekitavaid suundumusi nii e-sigarettide tarvitamises, aga ka vaimse tervise probleemide osas. Olulisemate tulemuste kokkuvõtet saab lugeda TAI kodulehelt, kus on avaldatud ka uuringu infograafiline kokkuvõte.

Elanike tervist ja selle mõjutajaid uurivad tööd annavad väärt infot ennetustegevuste ja -poliitika kavandamiseks

Kuigi võrreldes kahekümne aasta taguse ajaga oleme näinud Eesti inimeste tervises mitmeid positiivseid arenguid, siis ükski areng ei ole iseenesest mõistetav ning teatud hetkel saavutatud edu ei pruugi olla püsiv, kui keskkond arengut ei soosi. Seetõttu tuleb inimeste tervisekäitumist ja inimeste tervist mõjutavaid tegureid pidevalt jälgida. Nii on võimalik õigel hetkel probleemide tekkimist ja/või süvenemist ennetada. Hetkel näeme näiteks süvenevat probleemi elanike alkoholitarbimises ning sellest tingitud suremuses, aga ka alkoholi- ja nikotiinitoodete lubamatut kättesaadavust alaealistele.

Avaldasime 2023. aastal mitmeid uuringuid, mis annavad olulist teavet elanike tervisest ja riskikäitumisest. Uuringuaruanne „Eesti noorte seksuaaltervis: teadmised, hoiakud ja käitumine“ andis väärt teavet noorte seksuaalkäitumisest, aga ka laiemalt tervise- ja riskikäitumisest. Möödunud aasta vähiraport andis ülevaate vähihaigestumusest 2020. aastal, samuti elulemusest aastatel 2016–2020. Eraldi keskendus raport sedakorda vere- ja lümfisüsteemi kasvajatele. 2023. aasta jäi küll viimaseks, mil TAI-s puugiuuringutega tegeleti, kuid avaldasime põnevad tulemused puukide levimusest ja puugihaiguste ohust Eesti linnade avalikel haljasaladel.

Esimest korda uurisime Eesti elanike hoiakuid ja arvamusi alkoholitarvitamisest ning avaldasime silmi avava uuringu uimastite tarvitamise mustritest Eestis, samuti alkohoolsete jookide ning tubaka- ja nikotiinitoodete testostlemise tulemused. Kõikide maakondade ja suuremate linnade kohta koostasime ravitud või surmaga lõppenud vigastusjuhtude ülevaated, mis annavad väärt sisendit tegevuste planeerimiseks paikkondades.

Väljaandeid erinevatel rahvatervishoiu teemadel avaldasime aga veel palju!

TAI oli kaasatud nii rahvusvahelisse teadustöösse kui ka Eesti teadusprojektidesse

TAI teadlased viivad ellu mitmesuguseid teadusprojekte tervisekäitumise, tervise ebavõrdsuse, vaimse tervise, vähi jt teemadel. Oleme kaasatud ka paljudesse koostööprojektidesse nii Eestis kui rahvusvaheliselt. Loe lähemalt TAI teadustöö ja uurimissuundade kohta.

2023. aastal avaldasime üle 60 teaduspublikatsiooni. TAI teadlaste publitseeritud teadusartiklid käsitlesid rahvatervishoiu eri tahke, näiteks alkoholipoliitika mõju tervisele, tervise bioloogilisi ja käitumuslikke mõjureid eri vanuserühmades, ravivajadust, tervise ebavõrdsust, vähihaigestumust ja -suremust ja vähi sõeluuringuid. Kõigi 2023. aastal publitseeritud teadusartiklite ja nende kokkuvõtetega tutvu TAI kodulehel. Olime kaasatud ka Eesti Inimarengu aruande koostamisse, mis sedapuhku keskendus vaimsele tervisele ja heaolule.

TAI teadlaste tööd märgati ja tunnustati

TAI teadlased Mall Leinsalu, Rainer Reile ja Aleksei Baburin pälvisid 2023. aastal riigi teaduspreemia sotsiaalteaduste valdkonnas uuringute tsükli „Ühiskondlike muutuste ja kriiside mõju tervisele ja tervise ebavõrdsusele“ eest. Kokkuvõte preemia toonud töödest.

Eesti Teaduste Akadeemia korraldatava konkursi „Teadus 3 minutiga“ vaatajalemmikuks osutus viie laureaadi seast TAI teadur ja Tartu Ülikooli doktorant Keiu Paapsi lühiloenguga „Kasvajad ei tunne vanusepiire“.

Vaata järgi TAI 2023. aastal korraldatud teaduskonverentse ja -seminare: