Liigu edasi põhisisu juurde
Sisukaart

SELGE see, et HOOG tuleb SISSE võtta – nii on ka PEAL HEA

Uudis

Ennetuse teadusnõukogu* retsenseerimise läbisid ennetustegevused „Peahea“, „SELGE“ ja „Hoog sisse“. Tegevuste omanikud said soovitused, millega rakendamisel arvestada ja kuidas oma tegevusi edasi arendada.  

 „Peahea“ eesmärk on toetada 12–26-aastaseid kergemate kuni mõõdukate vaimse tervise probleemidega noori ja ennetada vaimse tervise probleemide süvenemist. Analüüsist tuleb välja, et uuringud, sh Eestis elluviidud uuring näitasid, et ennetustegevuses osalenute psühholoogiline distress väheneb ajas oluliselt.  Soovitatav on parandada andmete kogumise ja kasutamise kvaliteeti, et teha usaldusväärsemaid ja üldistatavamaid järeldusi tegevuse mõjust.  

Loe täpsemalt rakendamise ja uuringute soovituste kohta

„SELGE“ aitab inimestel, kes soovivad oma alkoholiga seotud harjumusi, käitumismustreid ja enesetunnet tundma õppida ja muuta, alkoholitarvitamist vähendada või üldse lõpetada. Neli uuringut, sh Eestis elluviidud uuring näitasid, et ennetustegevuses osalenute alkoholi tarvitamine väheneb oluliselt ajas, võrreldes mitteosalenutega. Lisaks on näidanud uuringud positiivset mõju depressiooni sümptomite vähenemisele. Soovitustena toodi välja, et tasub hinnata tegevuse mõju erinevatele kasutajatele ning kaasata esmatasandi tervishoidu kasutamaks programmi abivahendina kliinilises praktikas vastuvõttude vahepealsel perioodil. 

Loe ennetustegevuse teistest eesmärkidest ja uuringute tulemustest

 „Hoog sisse“ eesmärk on parandada noorte tööalast konkurentsivõimet ning toetada tööle või haridussüsteemi naasmist läbi usaldusliku suhte loomise noortega. Soovitustena toodi välja, et tasub uurida tugiprogrammis osalemise katkestanud noorte tagasisidet ja lõpetamist mõjutavaid takistusi ning võrrelda programmi teiste Noortegarantii Tugisüsteemi programmide ja tegevustega.  

Vaata uuringute tulemusi 

Ennetuse teadusnõukogu on praeguseks hinnanud 22 ennetustegevuse tõendatust. 

Kui tead ennetustegevust, mis võiks edaspidi hindamisprotsessi läbida, anna palun neist teada, klikkides ettepanekute vormil.   

Karin Streimann, TAI valdkonnaülese ennetuse valdkonna juht   


* TAI juures töötab alates 2022. aastast ennetuse teadusnõukogu, kes hindab ennetustegevuste tõendatuse taset, nõustab tegevuse omanikke ja aitab teha ennetusvaldkonnas otsuseid, mis tuginevad tõendusel. Ennetuse teadusnõukogu tugineb ennetustegevuste tõendatuse taseme hindamisel kokku lepitud kriteeriumidele. Ennetustegevuse tõendatuse tase ei näita kui „hea“ või „halb“ on ennetustegevus, vaid näitab nende positsiooni tõenduspõhisuse arengujoonel. Tõendatuse tasemeid on loodud raamistiku alusel viis – mida kõrgem tase, seda kindlamad saame olla, et tegevus annab soovitud tulemuse.