Sel aastal saavad üle 200 000 inimese võimaluse osaleda elu päästvatel vähi sõeluuringutel
Rinnavähi sõeluuringule on käesoleval aastal kutsutud 113 565 naist, emakakaelavähi sõeluuringule 74 038 naist ja soolevähi sõeluuringule 96 414 meest ja naist. Kõigile neile on vastav kutse-saatekiri juba terviseportaalis ootamas. Üle 60 000 inimese on saanud osalemiskutse mitmele sõeluuringule.
Igal aastal aitavad sõeluuringud rohkem kui 1000 inimesel avastada vähieelsed muutused, mille õigeaegne ravi aitab vähi tekke ära hoida. Sõeluuring on mõeldud eelkõige tervetele, ilma kaebuste ja sümptomiteta naistele ning meestele eesmärgiga avastada haigus või haiguseelne seisund võimalikult vara, kuna õigeaegselt avastatud haigus on ravitav. Emakakaelavähi ja soolevähi sõeluuringu eesmärk on teha kindlaks vähieelsed muutused, mille varajane avastamine ja ravi aitavad ära hoida vähi tekke. Rinnavähi sõeluuringu eesmärk on diagnoosida juba tekkinud pahaloomuline kasvaja võimalikult varases staadiumis, et saavutada raviga paremad tulemused.
Tänu rinnavähi ja soolevähi sihtrühmade laiendamisele kutsutakse 2025. aastal vähi sõeluuringutele rekordarv inimesi. Esmakordselt on soolevähi sõeluuringule kutsutud ka 58-aastased naised ja mehed ning rinnavähi sõeluuringule 72-aastased naised.
Samuti on sõeluuringul leitud pahaloomulised kasvajad oluliselt varasemas staadiumis kui muul moel avastatud vähijuhud. Varasem avastamine võimaldab patsienti säästvamalt ja väiksemate ravikuludega saada paremaid ravitulemusi ja päästa elusid. Teadusuuringute tulemused kinnitavad, et sõeluuringud on aidanud vähendada vähisurmade arvu Eestis.
2025. aastal on sõeluuringule oodatud:
Rinnavähi sõeluuringule naised sünniaastatega 1951, 1953, 1955, 1957, 1959, 1961, 1963, 1965, 1967, 1969, 1971, 1973 ja 1975. Uuringule kutsutakse naisi vanuses 50–74 iga kahe aasta järel, kui neil ei ole viimase viie aasta jooksul diagnoositud rinnavähki ning nad ei ole viimase 12 kuu jooksul käinud mammograafia uuringul.
Emakakaelavähi sõeluuringule naised sünniaastatega 1960, 1965, 1970, 1975, 1980, 1985, 1990 ja 1995. Uuringule kutsutakse 30–65-aastaseid naisi iga viie aasta järel, kui neil ei ole eelneva viie aasta jooksul diagnoositud häbeme-, tupe-, emaka- või emakakaelavähki.
Soolevähi sõeluuringule mehed ja naised sünniaastatega 1957, 1959, 1961, 1963, 1965 ja 1967. Uuringule on kutsutud mehed ja naised vanuses 58–68 iga kahe aasta järel, kui neil ei ole jämesoole pahaloomulist kasvajat varasemalt diagnoositud ning nad ei ole eelnevalt käinud sõelkoloskoopia uuringul.
Kuidas registreerida sõeluuringule?
2025. aasta alguseks loodi kutsutavatele digitaalne sõeluuringu kutse ehk saatekiri terviseportaali, vaata terviseportaal.ee → Vastuvõtud ja saatekirjad. Saatekiri on aluseks, et broneerida uuringu aeg tervishoiuasutuses. Osalemiseks ei pea personaalset kutset ootama jääma.
Emakakaela- ja rinnavähi sõeluuringus osalemiseks broneerige aeg terviseportaalis terviseportaal.ee või helistage endale sobivasse tervishoiuasutusse ning teavitage, et soovite registreerida sõeluuringule. Vajalikud kontaktid leiate veebilehelt tervisekassa.ee/soeluuringu-kontaktid. Emakakaelavähi sõeluuringu jaoks vajaliku proovi saab võtta ka kodus, tellides endale kodutestikomplekti aadressilt hpv.kliinikum.ee.
Soolevähi sõeluuringul osalemiseks tuleb võtta ühendust oma perearstikeskusega ja registreerida end pereõe vastuvõtule.
Tervisekassa tasub uuringute ja vajadusel järgneva ravi kulud kõigil sõeluuringul osalenutel olenemata ravikindlustuse olemasolust (v.a. juhul, kui rahvastikuregistri andmetel Eestis elaval inimesel on välisriigi ravikindlustus ning puudub Eesti oma, siis saab ta küll sõeluuringul osaleda, kuid peab uuringu eest tasuma ise).
Esimese poolaasta jooksul saadetakse kõigile kutsutavatele personaalsed teavitused kas e-posti, SMS-i või kirja teel. TAI juhib tähelepanu, et e-posti teel saavad kutse sõeluuringu sihtrühma kuuluvad inimesed, kelle eesti.ee e-post on suunatud oma isiklikule meiliaadressile või märgitud rahvastikuregistrisse. Aasta keskel täiendatakse sõeluuringute sihtrühmi ja moodustatakse saatekirjad ka neile inimestele, kes on esimese poolaasta jooksul Eestisse kolinud.
Lisainfot sõeluuringute kohta leiab sõeluuringute kodulehelt soeluuring.ee
Täpsem statistika 2025. aasta vähi sõeluuringute sihtrühmade ja kutsutavate kohta on avaldatud tervisestatistika ja terviseuuringute andmebaasis: statistika.tai.ee