Retsensendid andsid soovitusi ennetustegevuste arendamiseks
Päästeameti kodunõustamine, „Seikluste laegas“ ja „Iga pidu saab ükskord läbi“ said ennetuse teadusnõukogu* retsenseerimise käigus retsensentidelt soovitusi, kuidas ennetustegevusi edasi arendada.
- Päästeameti kodunõustamise eesmärk on suurendada haavatavate sihtrühmade teadlikkust ja ennetada seeläbi õnnetusi. Soovitatakse uurida, kuidas on muutunud tulekahjude olukord kodudes, kus pole külastust tehtud, võrreldes kodudega, kus külastus tehti ning keskenduda kõrgema riskiga kodudele. Lisaks tasub arendada edasi tegevuse kvaliteedisüsteemi, et tagada nõustamise ühetaolisus ja kavakohasus.
Loe lähemalt rakendamise ja uuringute soovituste kohta
- „Iga pidu saab ükskord läbi“ eesmärk on suurendada teadlikkust ja arendada oskusi, mis võimaldavad ennetada ohtlikke olukordi ja käitumist liikluses. Koolitus on välja töötatud 9. klasside õpilastele. Elluviimise kõrval tuleb keskenduda toimimise loogika kirjeldamisele, kavandada uuring mõju ja protsessi mõõtmiseks ning uurida sealjuures ka osalenud laste kogemusi.
Loe lähemalt ennetustegevuse teiste eesmärkide ja uuringute tulemuste kohta
- „Seikluste laegas“ on suunatud 3–7-aastastele lastele ja nende vanematele ning tegevuse eesmärk on ennetada ülekaalulisust läbi tervist toetavate toitumis- ja liikumisharjumuste kujundamise lasteaialastel. Kaks uuringut, sh Eestis elluviidud uuring näitasid, et ennetustegevuses osalenute kehalised võimed, sh motoorne jõudlus paranesid ajas, võrreldes metoodikat mitte kasutavate haridusasutuste lastega, kuid üks uuring näitas negatiivset mõju samade näitajate osas haavatavate sihtrühmade hulgas. Elluviimise kõrval tuleb uurida, mil määral jõutakse tegevuse kaudu muudatusteni laste ja lapsevanemate käitumises ning kuivõrd õpetajad omandatud teadmisi kasutavad.
Loe lähemalt uuringute tulemuste kohta
Ennetuse teadusnõukogu on praeguseks hinnanud 26 ennetustegevuse tõendatust.
Kui tead ennetustegevust, mis võiks edaspidi hindamisprotsessi läbida, anna palun neist teada, klikkides ettepanekute vormil.
Karin Streimann, TAI valdkonnaülese ennetuse valdkonna juht
* TAI juures töötab alates 2022. aastast ennetuse teadusnõukogu, kes hindab ennetustegevuste tõendatuse taset, nõustab tegevuse omanikke ja aitab teha ennetusvaldkonnas otsuseid, mis tuginevad tõendusel. Ennetuse teadusnõukogu tugineb ennetustegevuste tõendatuse taseme hindamisel kokku lepitud kriteeriumidele. Ennetustegevuse tõendatuse tase ei näita kui „hea“ või „halb“ on ennetustegevus, vaid näitab nende positsiooni tõenduspõhisuse arengujoonel. Tõendatuse tasemeid on loodud raamistiku alusel viis – mida kõrgem tase, seda kindlamad saame olla, et tegevus annab soovitud tulemuse.