Pühad promilliga või ilma?
Et pühade ajal endale alkoholiga mitte liiga teha, on mõistlik pisut ette mõelda ja varuda koju või külla minekuks ka meelepäraseid alkoholivabasid jooke. Poes olev alkoholivabade jookide valik on aasta-aastalt suurenenud ning suurenenud on ka nende inimeste hulk, kes eelistavad rõõmsas seltskonnas tarvitada ilma promillita jooki.
Alkoholivabad joogid on heaks alternatiiviks neile täiskasvanud inimestele, kes on harjunud õlle, siidri või veini maitseomadustega, kuid kes ei taha või ei saa mingitel asjaoludel alkoholi tarvitada (olgu põhjuseks siis vajadus autot juhtida või lihtsalt soov kaineks jääda).
Alkoholivabasid joogialternatiive on hea tarvitada ka peo käigus selleks, et vältida purju jäämist, sest klaase ei pea alati kokku lööma alkohoolse joogiga ja see aitab pidu kauem nautida.
Juhul kui varasemast kogemusest on teada, et alkoholitarvitamist on raske kontrollida või on tegemist alkoholisõltuvusega, on mõistlik pühade ajal alkoholist üldse hoiduda. Sellisel juhul tasub hoolega jälgida pakendimärgistust, sest alkoholivabas joogis võib siiski väikeses koguses ka alkoholi leiduda. Seadus ütleb, et: „alkohoolne jook on õlu etanoolisisaldusega üle 0,5 mahuprotsendi ja muu joomiseks mõeldud vedelik etanoolisisaldusega üle 1,2 mahuprotsendi“.
Alkoholivabad joogid pole kindlasti mõeldud lastele ega noortele
Ükski alkoholivaba jook ei ole alaealistele pakkumiseks, sest need normaliseerivad alkoholi tarvitamist. Paljudel juhtudel on need joogid äravahetamiseni sarnased alkohoolse joogiga nii maitselt kui välimuselt ja seeläbi imiteerivad lapsed alkoholi tarvitamist, mis kujundab harjumust ning soodustab hilisemas elus alkohoolsete jookide tarvitamisele üleminekut.
Tasub jälgida suhkrusisaldust
Koostise poolest on alkoholivabad joogid vägagi erinevad. Sarnaste toodete vahel valides võiks eelkõige jälgida nende suhkrusisaldust, mis võib mõnes tootes olla väga kõrge ning mille tõttu ei peaks neid ka liiga suures koguses tarvitama. Alati võib alkoholivabasid kokteile ka ise valmistada, valides koostiskomponentideks madalama suhkrusisaldusega mahlad (siirupid) ning lisades neisse rohkem vett, jääd, marju või puuvilju. Ja kui tuntakse puudust joogi kihisevast struktuurist, võib sinna vee asemel lisada gaseeritud vett.
Anneli Sammel
Tervise Arengu Instituudi terviseriskide ennetamise keskuse juht
Lugu ilmus 20.12.2022 Postimees Tervis lehel.