Praxise pöördumine
Adresseeritud: Tanel Kiik, tervise- ja tööminister, sotsiaalministeerium
12. aprill 2022
Lugupeetud minister!
Nagu teisteski terviseteemade ning analüüsiga tegutsevates organisatsioonides, oleme ka mõttekojas Praxis jälginud viimase kuu aja jooksul laiema avalikkuse ette jõudnud arutelu Tervise Arengu Instituudi (TAI) võimalikest ümberkorraldustest. Praxis seisab poliitikakujundamise eest, kus reformiotsuste tegemise aluseks on tõenduspõhised argumendid, mis on põhjalikult läbi analüüsitud.
TAI ja teiste Sotsiaalministeeriumi allasutuste sulgemise stsenaariume pakuti välja Rahandusministeeriumi tellitud uuringus aastal 2016, mille raames leiti, et tervisevaldkonna ülesannete kokku koondamisel oleks valdkonda kergem juhtida ja prioriteetidele keskenduda. Samas tõdeti, et selline plaan tooks kaasa hulga probleeme, sealhulgas võtmekompetentside võimaliku kadumise ning teadus- ja arendustegevuse ümberkolimise ülikoolidesse. Samas analüüsis on TAI eelisena välja toodud sõltumatu juhtimine, mis tõstab avalikkuse ees asutuse edastatavate sõnumite usaldusväärsust.
Teame, et Sotsiaalministeeriumi töörühm viib läbi analüüsi, kus kaardistatakse võimalusi TAI ülesannete jagamiseks erinevate asutuste vahel. Samas on otsustamise eel kindlasti esmalt vajalik vastata küsimusele, kas TAI jagamine muudab pakutavad teenused sisuliselt kvaliteetsemaks ning riigisüsteemi tõhusamaks.
TAI on üks 22st Eestis positiivselt evalveeritud teadus- ja arendusasutustest, kes on viimased paarkümmend aastat mänginud tähtsat rolli Eesti tervisevaldkonnas.
TAI ühendab erinevad tervisevaldkonnas akuutsed teemad – tervise- ja sotsiaalteenuste arendamise ja haldamise, ennetustegevused, populatsiooni tasandil uuringute läbiviimise, riikliku tervisestatistika haldamise, tervisedenduse, valdkondlike koolituste korraldamise ja poliitikakujundajate nõustamise.
Mitte ükski teine asutus Eestis ei edenda rahvatervist nii mitmekülgsel moel ning TAI suguse kompetentsikeskuse ümberkorraldamisel peavad võimalikud tagajärjed olema väga põhjalikult läbi kaalutud. Kui tagantjärele tõdeda, et ümberkorraldused ei andnud positiivset tulemust, oleks praegust olukorda taastada palju keerulisem.
Pakume ka Praxise poolt ennast ministeeriumile appi võimalike ümberkorralduste eel vajalikele küsimustele vastuste otsimiseks ning erinevate arengustsenaariumitega kaasnevate võimaluste ja ohtude läbikaalumiseks.
Lugupidamisega
Mariliis Öeren
Praxise juhtkonna liige ja terviseprogrammi juht
Originaaldokument: