Õlle joomise julgustamine toitumise parandamiseks on küüniline
Aeg-ajalt satub meediaväljaannete terviseuudistesse artikleid, mis rõhutavad mõne alkohoolse joogi kasulikku efekti.
Jookide puhul, mis sisaldavad alkoholi, on alati oluline kaalutleda plusse ja miinuseid. Õlu on Eestis enim tarvitatav alkohoolne jook ja tervise vaates peaks eelkõige rääkima tarvitamisega seotud terviseriskidest. Näiteks 2023. aastal elluviidud uuring näitas, et suurem osa Eesti elanikest pole teadlik seostest alkoholi ja vähi vahel. Tõendatud andmete alusel on alkohol seotud vähemalt seitsme vähivormiga: suuõõne-, neelu-, kõri-, söögitoru-, maksa-, soole- ja naiste rinnavähk. See on tarbijale kindlasti oluline teave selle kõrval, et õlle toimel saab suurendada soolestiku kasulike bakterite hulka.
Tihti arvatakse, et alkoholi tervisemõjudest rääkimine on liialdus ja see puudutab vaid neid inimesi, kes joovad alkohoolseid jooke suures koguses. Rääkides vähiriskist, see päris nii ei ole.
Vaatamata õlles sisalduvatele bioaktiivsetele ainetele, vitamiinidele ja asendamatutele aminohapetele, on õlles sisalduv alkohol ehk etanool mitmes mõttes organismile mürgine aine. Etanooli lagundamisel tekib organismis vahesaadusena kantserogeenne ühend – atseetaldehüüd. Kui maks atseetaldehüüdi lagundada ei jõua, siis koguneb see veres ja kahjustab organeid. See põhjustab rakkudes DNA mutatsioone, mis omakorda võib viia rakkude kontrollimatu kasvu ja vähkkasvaja tekkeni. Alkoholi tarvitamine mõjutab ka organismi hormoonide taset. Hormoonid nagu östrogeen ja insuliin reguleerivad meie kehades rakkude kasvu ja jagunemist. Nii tõstab regulaarne alkoholi tarvitamine näiteks naistel östrogeeni taset, mida seostatakse suurenenud rinnavähi riskiga. Kõrgenenud insuliini taset on aga seostatud nii eesnäärme-, soole- kui ka rinnavähi tekkega.
Üha enam koguneb tõendusmaterjali ja uuringuid, mis kinnitavad, et vähiriski vaates ohutut alkoholitarvitamise taset ei ole. Risk hakkab suurenema alates esimesest joogist. Eri riikides vähendatakse seetõttu alkoholi madala riski piire, mis on aluseks mõõduka tarvitamise hindamisele. Viimati Kanadas 2023. aastal välja antud alkoholitarvitamise madala riski piiriks loetakse 1–2 õlut nädalas.
Tihtipeale on alkoholi kasulikku mõju rõhutavaid artikleid ja mõnel juhul ka uuringuid rahastanud alkoholitööstus ning avaldatud tulemustesse tuleks suhtuda kriitiliselt. Positiivse mõjuga koostisosad on vaid üks osa tootest ja neid saab omandada oma toitumisharjumusi parandades.
TAI alkoholi ja tubaka valdkonna juht Anneli Sammel