Liigu edasi põhisisu juurde
Sisukaart

Miks on vaja vähi sõeluuringuid?

Teadusuudis

Vähi sõeluuringute eesmärk on seda rasket haigust kas ennetada või piisavalt varases staadiumis avastada. Varasele avastamisele suunatud sõeluuringute eesmärk on diagnoosida juba tekkinud pahaloomuline kasvaja võimalikult varases staadiumis, et saavutada tõhusa ja vähem kõrvaltoimeid põhjustava raviga paremad ravitulemused.

Seda eesmärki täidab peamiselt rinnavähi sõeluuring. Igal aastal leitakse sõeluuringul umbes 230–240 rinnavähijuhtu. Sõeluuringul avastatakse vähijuhud palju varasemas staadiumis kui sõeluuringu väliselt (inimestel, kellel on juba tekkinud sümptomid). Nii oli 2019. aastal sõeluuringul diagnoositud rinnavähijuhtudest kõige varasemas ehk esimeses staadiumis ligi 60% juhtudest, kuid sõeluuringuväliselt diagnoositud juhtudest oli esimeses staadiumis vaid 30%. 

Samal ajal leitakse kaugelearenenud haigust sõeluuringu väliselt oluliselt enam kui sõeluuringul – sõeluuringul leitud vähijuhtude seas oli ainult 2% kaugmetastaasidega, sõeluuringuväliselt aga 7%. 

Vähi tekke ärahoidmisele on suunatud emakakaelavähi ja soolevähi sõeluuring. Nende puhul tehakse sõeluuringuga kindlaks vähieelsed muutused, mida on võimalik ravida ja seeläbi nende pahaloomuliseks muutumine ära hoida. 

2021. aastal avastati kummagi sõeluuringu käigus vähieelsed muutused umbes 550 inimesel, mis tähendab, et nende eduka ravi korral pääsevad 1100 inimest lähiaastatel vähidiagnoosist.

Mõistagi avastatakse ka emakakaelavähi ja soolevähi sõeluuringu käigus ka juba tekkinud vähke.  Nende haiguste korral kehtib sama seaduspära, et sõeluuringul avastatakse vähk oluliselt varasemas staadiumis. Emakakaelavähi puhul on sõeluuringul avastatud vähkide arv väga väike, umbes 20 juhtu igal aastal ja neist enamik on varases staadiumis.

Soolevähke diagnoositakse sõeluuringul umbes 60 juhtu igal aastal. Nii meestel kui naistel on sõeluuringul avastatud vähkidest umbes 10% kaugmetastaasidega, samal ajal kui sõeluuringu väliselt leitud soolevähi juhtude seas on taolisi juhte üle veerandi.

Et vähi sõeluuringud täidaksid oma eesmärki vähihaigestumuse ja suremuse vähendamisel, on väga oluline, et inimesed, kellel on võimalus sõeluuringul osaleda, seda ka teeksid. Rinnavähi sõeluuringule on tänavu oodatud 50–70-aastased ja 74-aastased naised, emakakaelavähi sõeluuringule 30–65-aastased naised ning soolevähi sõeluuringule 60–68-aastased mehed ja naised. 

Sõeluuringul osalemiseks ei pea jääma ootama personaalset kutset. Kui sünniaastalt kuulub inimene antud aastal sihtrühma, saab osaleda sobival hetkel kogu sõeluuringuaasta vältel. Oluline on rõhutada, et sõeluuringutel saavad osaleda ka ravikindlustuseta inimesed ning kõigile on vajaduse korral tagatud ka sõeluuringule järgnevad lisauuringud ja ravi. 

2023. aastal jõudis kõigi kolme sõeluuringu osalusmäär Eestis esmakordselt 60%ni, mis tähendab, et suur osa inimestest, kellel on võimalus tasuta uuringute abil vähki ennetada või varaselt avastada, jätavad selle võimaluse siiski kasutamata. 

Lisaks eelpool mainitud riiklikele sõeluuringutele toimuvad Eestis hetkel pilootuuringud kopsuvähi ja eesnäärmevähi varaseks avastamiseks, kuhu inimesed saavad personaalse kutse.

Kaire Innos
TAI teadusdirektor