Miks kuulub mesi toidupüramiidi tippu?
TAI avaldatud värskest tabelraamatust Eesti riiklikud toitumise, liikumise ja uneaja soovitused on muuhulgas ära toodud toidupüramiidi tippu kuuluva näitena ka mesi. See ei tohiks olla uudis, sest mesi kuulub toidusoovitustes suhkru ja maiustustega samasse toidugruppi juba alates toidusoovituste esmasest loomisest Eestis aastal 2004. Miks me sealt mee leiame, aitab selgitada TAI teadur Tagli Pitsi.
Ühtegi toitu ei peaks nimetama heaks, halvaks, kahjulikuks, tervislikuks, ebatervislikuks. Tervislik või ebatervislik saab olla kogu inimese toiduvalik tervikuna. Küll aga on toite, mille tarbimine ei ole organismi füsioloogilistest vajadustest lähtuvalt vajalik. Just sellised toidud kuuluvadki uuenenud soovitustes uue nimega toidugruppi „Maiustused, näksid ja muud organismile ebavajalikud toidud“. Mis aga ei tähenda, et neid süüa ei võiks. Võib küll, aga ei ole vaja. Uutes TAI avaldatud soovituste tabelraamatus on iga toidugrupi sees antud soovitusi, milliseid toite võiks tarvitada suuremates kogustes või sagedamini ja mida pigem vähem või nii vähe kui võimalik.
See, et mesi loetakse uue mõiste „vabad suhkrud“ alla, tuleneb Euroopa toiduohutusameti (EFSA) uuest määratlusest. Peale mee loetakse sinna alla ka mahlades, mahlakontsentraatides ja siirupides leiduvad suhkrud ning kõik lisatud suhkrud. EFSA soovitab hoida vabade suhkrute saamise nii väikese kui võimalik.
Mesi annab peamiselt energiat, seda eelkõige lihtsuhkrute (glükoos, fruktoos) näol. Vitamiinide ja mineraalainete sisaldus mees on praktiliselt olematu. Seega annab mesi energiat, kuid ei varusta organismi toimimiseks vajalike toitainetega – see muutub eriti kriitiliseks väiksema energiatarbimise juures (lapsed, vanemaealised).
TAI juhitud töörühma soovitus ei ole kindlasti mett mitte tarbida, vaid vaadata üle kogu „Maiustused, näksid ja muud organismile ebavajalikud toidud” toidugruppi kuuluvate toitude tarbimine ning eelkõige tervise seisukohalt püüda hoida seda alla maksimaalselt lubatu. Nagu toidugrupi nimigi ütleb, ei ole sellesse toidugruppi kuuluvad tooted organismi toimimiseks vajalikud, kuid see ei tähenda, et neid üldse tarbida ei tohiks. See, kas ja milliseid valikud keegi oma toidulauale selle toidugrupi toodetest teeb, on inimese enda vaba valik. Kõikide sellesse toidugruppi kuuluvate toodete tarbimist tuleks piirata.
Linnalegend: kas arvamus, et suhkru asendamine meega on veidi tervislikum variant, on tõene?
Paraku mitte, ka mesi on oma olemuselt ikkagi suhkur. Mees ei ole oluliselt rohkem vitamiine-mineraalaineid kui suhkrus. Ehk siis ka mees on nende sisaldus suhteliselt nullilähedane. Küll aga leidub mees mõningaid bioaktiivseid ühendeid, mis paraku suure osa oma võimalikust positiivsest mõjust kuumas teetassis kaotavad.