Liigu edasi põhisisu juurde

Meditsiiniprofessor Martin McKee: Euroopa rahvatervisehoius on Eestil eriliselt väärikas koht - TAI sulgemine on viga

Arvamus

Eesti paistab Euroopas silma ka oma digitaalsete andmete taseme poolest. Sel teemal on väike riik näidanud teistele, mida kõike on võimalik teha.

Martin McKee
Martin McKee
 

Martin Mc Kee, Londoni Hügieeni ja Troopilise Meditsiini Kooli Euroopa rahvatervishoiu professor ja meditsiinidirektor, endine Euroopa Rahvatervishoiu Assotsiatsiooni president, Briti Meditsiiniassotsiatsiooni valitud president

Olen teinud aastaid Eesti tervise valdkonna teadlastega tihedat koostööd ning olin seetõttu väga häiritud, kui kuulsin otsusest sulgeda Tervise Arengu Instituut. Eriti üllatav on see praegusel ajahetkel, mil oleme (loodetavasti) väljumas kaks aastat kestnud pandeemiast, mis näitas, kui suure väärtuse ja tugevusega on tegelikult see rahvatervishoiu taristu, millele saame toetuda. Ja nüüd plaanitakse teha muudatust Eestis ajal, kui teised riigid oma rahvatervishoiu asutusi hoopis tugevdavad!

Euroopa rahvatervishoiu valdkonnas kuulub minu silmis Eestile eriliselt väärikas koht. Mul on olnud õnn osaleda Tallinnas kahel suurel WHO konverentsil - aastatel 2008 ja 2018. Esimesel neist seostati omavahel tervisesüsteemid, tervis ja jõukus, tuletades meile meelde rahvastiku tervise panust majanduskasvu ja sotsiaalsesse sidususse. Teisel konverentsil arendati neid mõtteid edasi, kusjuures julgustati poliitikakujundajaid parema tervise nimel neid protsessis rohkem osalema, leidma investeeringuid ning uuendusi ellu viima. Mõlemal juhul jõudsid neilt konverentsidelt alguse saanud ideed ja arutelud tervisepoliitika osas Eestist väljaspoole.

Eesti paistab Euroopas silma ka oma digitaalsete andmete taseme poolest. Sel teemal on väike riik näidanud teistele, mida kõike on võimalik teha! Eesti on näidanud maailmale, kui lihtne võib olla näiteks erinevate asutuste vaheline asjaajamine. Võib-olla on teile endile see uskumatu sisuline töö tähelepanu varju jäänud, mida tegelikult instituudi rahvatervishoiuga tegelevates uurimisrühmades on tehtud ja saavutatud?

Olles ise pärit Põhja-Iirimaalt, mis on suuruselt umbes Eestiga võrdne, olen alati pidanud kadedusega jälgima, kui suur on teie instituudis pädevuste kontsentratsioon. Sealjuures on ülioluline, et tänu andmete ja teaduse ühe instituudi alla koondamisele olete suutnud tagada Eestis protsessi, kus kogu see koondatud teave jõuab ka päriselt välja tervisepoliitikasse ning tehtavatesse otsustesse. Sel viisil olete te viimastel aastatel märkimisväärselt kaasa aidatud ​rahvastiku tervise paranemisele. Soovin veel kord rõhutada, kui tähtis on teie enda jaoks säilitada Tervise Arengu Instituuti koondunud teadmised ja kogemus. See on väärtus!

Mõistagi ei tea ma välismaalasena selle langetatud otsuse tagamaid. Küll saan aga on  mul praegusel ajahetkel seda plaani väga raske mõista, sest uue viirusega kaasnenud terviseohtude sotsiaalsed ja majanduslikud tagajärjed on olnud nii ilmsed. Vaadates Eesti geograafilist asukohta, pole mu Eesti kolleegidele vaja meelde tuletada, kui ebakindel on praegu olukord kogu Euroopas. Tugev rahvatervishoiu taristu on riigi vastupanuvõime ülioluliseks osaks.

Euroopa vaatenurgast hinnates imetlen oma Eesti kolleege, kes töötavad terviseuuringute, vähiregistri ning tervisedenduse valdkondades. Paljudel neist on erakordselt kõrge maine ka väljaspool Eestit. Oleks äärmiselt andestamatu ja traagiline, kui Eesti rahvatervishoidu tehtud investeeringud plaanitakse nii lihtsal viisil nüüd vastu taevast lasta.

Arvamuslugu ilmus 29.03.2022 Eesti Päevalehes