Liigu edasi põhisisu juurde
Sisukaart

Martin McKee: miks on vaja vähendada ebavõrdsust ja kuidas seda teha?

Arvamus

Refereeris Liis Reiter, tervise arengu instituut

Ebavõrdsuse vähendamine aitab vältida võimu kuritarvitamist ja tagab, et ühiskond on demokraatlikum ning kaasavam. Selleks on tarvis õiglast maksusüsteemi, juurdepääsu kvaliteetsele tervishoiule, kättesaadavat haridust ja töötajate õiguste kaitset.

Ebavõrdsuse vähendamine pole ainult eetiline kohustus, vaid seda on vaja ka majanduslikel ja julgeolekukaalutlustel. Euroopa rahvatervishoiu professor Martin McKee rõhutas novembris toimunud tervisedenduse konverentsil, et ebavõrdsus mõjutab otseselt heaolu, majanduslikku arengut ja ühiskonna stabiilsust. Oma ettekandes tõi McKee esile kolm peamist põhjust, miks tuleb ebavõrdsust ühiskonnas vähendada, ning pakkus lahendusi, kuidas seda saavutada.

Foto: Euroopa rahvatervishoiu professor Martin McKee, London School of Hygiene & Tropical Medicine. Foto: erakogu

Eetilisus: ebavõrdsuse vähendamine on õiglane ja vajalik

Õiglane ühiskond pakub kõigile oma liikmetele võrdseid võimalusi, tagades, et keegi ei jääks ilma haridusest, ligipääsust tervishoiule või muudest olulistest hüvedest pelgalt majanduslike või sotsiaalsete takistuste tõttu.

Ühiskonna liikmed peavad koos hoolitsema selle eest, et kõik saaksid oma põhivajadused rahuldatud.

Suur ebavõrdsus õõnestab inimväärikust. Kui osal ühiskonnaliikmetest puuduvad piisavad vahendid isegi oma põhivajaduste – toit, peavari, tervis ja haridus – rahuldamiseks, samal ajal kui teised aina rikastuvad, on see märk ebaõiglasest ühiskonnakorraldusest.

Samuti on oluline solidaarsus. Professor McKee rõhutas, et ühiskond põhineb vastastikustel kokkulepetel. Ühiskonna liikmed peavad koos hoolitsema selle eest, et kõik saaksid oma põhivajadused rahuldatud. Kui ühiskonnas tekivad suured lõhed, kahjustab see pikaajaliselt usaldust ja stabiilsust.

Suur ühiskondlik ebavõrdsus suurendab ka avaliku sektori kulusid, sest sellega kaasneb suurem koormus tervishoiule, õigussüsteemile ja sotsiaalhoolekandele.

Eetiline mõõde hõlmab ka võimu ja vahendite jaotust. Kui rikkus ja otsustusõigus koonduvad väheste kätte, tekib võimusuhetes tasakaalutus. McKee tõi välja, et suur ebavõrdsus võib viia olukorrani, kus väikese grupi kätte kogunenud vahendid ja võim hakkavad ennast taastootma, mis teeb muudatuste elluviimise ühiskonnas raskemaks. Ebavõrdsuse vähendamine aitab vältida võimu kuritarvitamist ja tagab, et ühiskond on demokraatlikum ning kaasavam.

Majanduslikud põhjused: õiglasem ühiskond toetab majanduskasvu

Ebavõrdsuse vähendamine ei ole ainult eetiline vajadus – see on ka majanduslikult otstarbekas. Ühiskonnas, kus sissetulekud ja võimalused on võrdsemalt jaotunud, on kiirem majanduskasv, suurem tootlikkus ja tõhusam ressurssijaotus. Kui suur osa sissetulekust koondub väikese rühma eliidi kätte, ei jõua see tagasi tarbimisse ja majanduse ergutamisse, sest jõukamad inimesed säästavad suure osa oma sissetulekust. 

Ajalooliselt on Henry Ford olnud üks esimesi tööstureid, kes mõistis, et paremad palgad töötajatele tähendavad ka suuremat nõudlust kaupade ja teenuste järele, mis omakorda toetab kogu majandust.

Suur ühiskondlik ebavõrdsus suurendab ka avaliku sektori kulusid, sest sellega kaasneb suurem koormus tervishoiule, õigussüsteemile ja sotsiaalhoolekandele.

Professor McKee rõhutas ka ebavõrdsuse negatiivset mõju inimkapitalile. Madalama sissetulekuga inimesed ei suunda sageli piisavalt investeerida haridusse ja tervishoidu. Kui inimestel puudub ligipääs kvaliteetsele haridusele ja tervishoiule, vähendab see kogu riigi tööjõu oskuste taset ja tootlikkust. Lisaks ei realiseeri suure ebavõrdsusega ühiskonnas paljud andekad inimesed kõiki oma võimeid, sest nende sotsiaalne taust takistab juurdepääsu haridusele ja võimalustele elus edasi jõuda.

Suur ühiskondlik ebavõrdsus suurendab ka avaliku sektori kulusid, sest sellega kaasneb suurem koormus tervishoiule, õigussüsteemile ja sotsiaalhoolekandele. Ebavõrdsuse vähendamine on seega investeering, mis võib tuua pikemaajalist majanduslikku kasu ja tagada stabiilsuse.

Julgeolek: ühiskonnad, kus on vähem ebavõrdsust, on stabiilsemad ja turvalisemad

Peale majanduslike tagajärgede on ebavõrdsusel suur mõju ka ühiskonna stabiilsusele ja julgeolekule. Professor McKee sõnul on suur ebavõrdsus sotsiaalsete rahutuste ja äärmusluse üks peamisi kasvulavasid. Kui inimesed tunnevad, et neil puuduvad võimalused mõjutada oma elus toimuvat ja neid ei kohelda õiglaselt, suureneb frustratsioon ning väheneb usaldus institutsioonide vastu.

Vaja on terviklikku ja järjepidevat poliitilist tegevust ning laiaulatuslikke reforme.

Näiteks tõi McKee välja, kuidas USA majanduslikult kehvemas olukorras piirkondades kalduti 2016. aasta valimistel hääletama Donald Trumpi poolt. Sarnased mustrid ilmnesid ka Brexiti-hääletusel Suurbritannias.

Suur ebavõrdsus vähendab ka üldist usaldust ühiskonnas ja suurendab poliitilist ebastabiilsust. Kui inimesed tajuvad, et süsteem töötab nende vastu, laguneb sotsiaalne sidusus ja suureneb polariseerumine. Seetõttu ei ole ebavõrdsus ainult majanduslik probleem, vaid ka julgeolekurisk.

Kuidas saab ebavõrdsust vähendada?

Ebavõrdsuse vähendamiseks ei piisa üksnes teadlikkusest: vaja on terviklikku ja järjepidevat poliitilist tegevust ning laiaulatuslikke reforme. Professor McKee sõnul saab ühiskond õigeid otsuseid langetades olla õiglasem, jõukam ja turvalisem kõigi jaoks. Teiste riikide kogemuse põhjal aitab ebavõrdsust vähendada järgmiste poliitikameetmete rakendamine.

  • Progressiivne maksusüsteem ja sissetulekute ümberjaotamine
    Maksupoliitika peab tagama, et jõukus jaguneks õiglasemalt ja sotsiaalprogramme ning teenuseid rahastatakse piisavalt. Professor McKee sõnul on tulude progressiivne maksustamine tõhus viis, kuidas vähenda ebavõrdsust ja tagada teenused.
  • Universaalne tervishoiusüsteem
    Kõigil peaks olema juurdepääs kvaliteetsele tervishoiule, olenemata sotsiaalmajanduslikust taustast.
  • Kvaliteetne ja universaalselt kättesaadav haridus
    Kõigile kättesaadav ja heal tasemel haridus alates varajasest lapsepõlvest kuni kõrghariduseni ja elukestva õppeni on üks otsustavaid tegureid, mille kaudu saab ebavõrdsust vähendada.
  • Töötajate õiguste kaitsmine ja adekvaatne miinimumpalk
    Tugev tööõigus ja õiglasem tööturg aitavad vähendada majanduslikku ebavõrdsust.

Artikli aluseks oleva ettekande videosalvestuse leiab „Tervisedenduse konverentsi 2024: ebavõrdsus tervises – kas paratamatus?“ veebilehelt.