Liigu edasi põhisisu juurde
Sisukaart

HPV kodutest toob emakakaelavähi sõeluuringu kodule lähemale

Uudis

2024. aasta tähistas olulist sammu emakakaelavähi ennetuses – esimest korda oli kogu kalendriaasta jooksul võimalik sõeluuringul osaleda kodutesti abil, kliinikusse pöördumata. Uudne testimisviis, mis võimaldab naistel võtta sõeluuringuks vajaliku proovi ise, on usaldusväärne alternatiiv kliinikus tehtavale sõeluuringule.

Projekti senised tulemused näitavad, et kodutestimine on tõhus viis osalusmäära suurendamiseks ja sõeluuringu kättesaadavuse parandamiseks, eriti just maapiirkondades.

„Kuigi oleme pakkunud HPV kodutesti võimalust sõeluuringu raames juba neli aastat, oli 2024. aasta märgiline, sest kodutest oli esimest korda kättesaadav kogu aasta jooksul,“ sõnas Tervise Arengu Instituudi epidemioloogia ja biostatistika osakonna vanemanalüütik Reeli Hallik. Kodutesti tellimise võimalus veebist – kas pakiautomaati või kodusele aadressile – ning kättesaadavus 88 apteegis viies maakonnas (Viljandi, Valga, Võru, Põlva, Ida-Viru) võimaldas testil jõuda naisteni kiiresti ja mugavalt.

2024. aastal osales emakakaelavähi sõeluuringul 65% kutsututest – see on veidi enam kui aasta varem. Kodutesti valis iga viies osaleja (21% ehk 10 015 naist). Kõige rohkem kasutati kodutesti Rapla ja Võru maakonnas, kus kodutesti valis 27% sõeluuringul osalenutest. Ida-Virumaal tõusis sõeluuringu osalusmäär esimest korda üle 50% piiri – kodutesti kasutas 24% osalejatest, kellest pooled said testi apteegist.

„Ise proovi võtmine on juhendit järgides lihtne ja kodutest on sama usaldusväärne kui tervishoiutöötaja tehtud test,“ märkis Hallik. Kodutesti kasutamine on eriti hästi vastu võetud vanemaealiste seas – enim eelistasid kodutesti 65-aastased (25%) ja 60-aastased (23%), kuigi just neis vanuserühmades on sõeluuringul osalemise üldmäär madalaim.

Kodutestil on oluline roll sõeluuringu kättesaadavuse tagamisel ka inimestele, kel puudub ravikindlustus. Kodutesti kasutas 31% ravikindlustuseta naistest, mis on märkimisväärselt rohkem kui ravikindlustatud naiste seas, kelle hulgas oli kodutesti valinuid 20%. Tähelepanuväärne on seegi, et enam kui pooled 65-aastastest naistest eelistasid kodutesti saamist tavapostiga kodusele aadressile, samal ajal kui nooremad eelistasid pakiautomaate.

Tähtis on, et kodutest oleks võrdselt kättesaadav kõigile, kes mingil põhjusel ei pääse või ei soovi kliinikus sõeluuringul käia. „Juba mitu aastat on meil olnud väga tänuväärne koostöö ka apteekidega, kus on koduteste pakutud koos esmase nõustamisega. Nii saame suurendada sõeluuringu kättesaadavust, tuues selle inimestele veelgi lähemale, ning võimaldades kodutesti saada ka neil, kel puudub võimalus testi internetist tellida. Praegu teeme ettevalmistusi apteegipõhise kodutestide pakkumise laiendamiseks kõigisse Eesti maakondadesse ja soovime selle projektiga alustada veel enne suve,“ sõnas Reeli Hallik.

HPV kodutest on alates 2025. aastast osa riiklikust emakakaelavähi sõeluuringuprogrammist. Alates aasta algusest on kodutesti võimalik tellida veebi teel ja peagi on testid kättesaadavad ka kõigi maakondade apteekides üle Eesti. 

Vaata ka lühikokkuvõtet HPV kodutesti kohta