Enamik vanalinna lõbustusasutusi müüb keelust hoolimata alkoholi joobetunnustega inimestele ja alaealistele
Poolesajast Tallinna vanalinna baarist õnnestus ilmseid joobetunnuseid näidelnud testostlejal alkoholi osta 32 asutuses, alaealise välimusega testostlejalt küsiti aga dokumenti vaid ühel korral, selgus Põhja prefektuuri ja Tervise Arengu Instituudi (TAI) läbi viidud testostlemisest.
Testostlemine viidi läbi 57 Tallinna vanalinna lõbustusasutuses. Eesmärk oli kontrollida, kuivõrd järgivad baarid ja restoranid seadusesätteid, mis keelavad alkoholi müüa joobes inimestele ja alaealisele.
Selgete joobetunnustega inimestele alkoholi müümist kontrolliti 50 baaris ja ilmselgelt purjus olekut ning koordinatsioonihäireid teeselnud testostlejal ei õnnestunud alkoholi osta 18 korral – 10 korral takistas tema sisenemise turvatöötaja, 8 korral keeldus baaritöötaja talle müümisest. Dokumendi kontrollimiseks viidi läbi 36 testostu, kus ostjaks oli alaealise välimusega täiskasvanu. Temalt küsiti dokumenti ainult ühel korral.
Põhja prefektuuri Kesklinna politseijaoskonna juhi Kaido Saarniidu sõnul on küsimus teeninduskultuuri kujundamises ja kaupmeeste rollis. «Kaupmehe eesmärk on suurendada müüki, kuid seda tehes tuleb järgida ka seadust, mis sõnaselgelt keelab joobetunnustega inimesele alkoholi müümast. Paljude testostude puhul ei tekkinud müüja ja ostja vahel isegi silmsidet, et kontrollida tema vanust või joovet,» rääkis Saarniit.
Saarniidu sõnul aitab vastutustundlik teeninduskultuur luua turvalisusust ning hoida inimeste elu ja tervist. «Mida enam on inimene tarvitanud alkoholi, seda suurema tõenäosusega satub ta sekeldustesse või seab end ohtu liigeldes. Oleme juba aastaid teinud lõbustusasutustega koostööd, tõstmaks kaupmeeste teadlikkust ja vastutustunnet, et joobetunnustega inimesele alkoholi ei müüdaks. Testostud näitavad tegelikult, et see töö on vaikselt vilja kandmas. Samas selgus, et alaealistele on lõbustustasutustes alkohol endiselt lihtsasti kättesaadav,» lausus politseijaoskonna juht.
TAI vanemspetsialisti Triin Soku sõnul on teenindajatel ja turvameestel oluline roll, et alkoholist põhjendatud õnnetusi, avariisid, avaliku korra rikkumisi ja vägivalda ära hoida. «Alkoholi müügiga kaasneb vastutus kogukonna ees ja need baarid, kus purjus inimesele alkoholi müüakse, mõjutavad teisi vastutustundlikumaid müügikohti ning linna üldist mainet. Tunnustan kesklinna politseijaoskonda, kes on nii järjepidevalt teemaga tegelenud ning loodan, et see muutub järjepidevaks, tulemused paranevad ning on heaks eeskujuks kõikidele Eesti omavalitsustele,» lisas Sokk.
Soku sõnul peaksid teenindajad märkama liigselt alkoholi tarbinud klienti ja pakkuma talle alkoholi asemel vett või kutsuma takso. «Nõnda paraneb baari õhustik, linnapildis esineb vähem vägivalda ning avalikus ruumis on turvalisem ja meeldivam liikuda. Samuti tunnevad end turvalisemalt lõbustusasutuse töötajad ning nende töökeskkond on meeldivam,» lisas Sokk.
Testoste viidi läbi 2017. aastal novembrist detsembrini. Selleks võeti appi amatöörnäitlejad, kes etendasid joobetunnustega kliente. Dokumendi küsimise kontrollimiseks kasutati äsja täisealiseks saanud noori.