Liigu edasi põhisisu juurde
Sisukaart
Sotsiaaltöö

Kuulamissoovitus. Sotsiaaltöö magistrantide podcast rändest ja lõimumisest

Õppetöö osana valminud taskuhäälingu saated pakuvad värskeid mõtteid sotsiaaltööst rändetaustaga inimestega, kus on oluline dialoog ja vastastikune õppimine.

Annela Samuel ja Mariann Märtsin, sotsiaalkaitse akadeemiline suund, Tallinna ülikool

Maailm meie ümber on järjest keerulisem ja muutub üha kiiremini, tuues kaasa üha rohkem olukordi, millele standardlahendusi ei ole. Globaalsete ja kohalike kriiside, sotsiaalsete probleemide ja tehnoloogiliste uuenduste ajastul nõuab sotsiaaltöö paindlikkust, loovust ja pidevat kohanemisvõimet.podcast rändest ja lõimumisest

Sotsiaaltöö magistriõppekava aine „Kultuur, ränne ja lõimumine sotsiaaltöö kontekstis“ arendab just sellist lähenemist, sest rändega seostuv on valdkond, kus navigeerimine nõuab kiiresti muutuvate olude tõttu sotsiaaltöötajalt rohkelt loovust ja kohanemisvõimet. Mõtestame loovust sotsiaaltöös kui võimet olla paindlik ja leida uusi ning innovaatilisi lahendusi keerulistele probleemidele nii töös inimeste kui ka kogukondadega.

Loovus on oskus, mida saab arendada teadlikult harjutades, koostöises õppimises ja julgustavas õppeprotsessis. Kui tudengid saavad õppimise ajal katsetada, pannes end olukordadesse, mis ei ole nende jaoks tavapärased, siis suudavad nad ka sotsiaaltöötajatena paremini kohaneda ettenägematute olukordadega ja pakkuda uuenduslikke lahendusi. 

Eelmisel aastal pidid tudengid välja töötama sisserännanutele mõeldud toetustegevuse või teenuse. Sel aastal oli ülesanne teha rändeteemal podcast ehk taskuhääling. Selline ülesanne toetas loovuse arendamist ja ka meeskonnatöö ning dialoogioskuste harjutamist. Kuigi algul tekitas ülesanne tudengites ebakindlust, said kõik suurepäraselt hakkama. 

Jagame teiega kursuse käigus valminud kolme taskuhäälingusaadet lühikeste kommentaaridega saatejuhi rollis olnud tudengitelt. Nad räägivad lühidalt nii saate sisust kui ka oma kogemusest selle tegemisel. 

Head kuulamist!

Podcast 1. Külas on Liis Paloots

Magistrant Lenne Indov

Saate esimeses osas arutleme sotsiaalkindlustusameti rändeeksperdi Liis Palootsaga Eesti rändepoliitika üle rahvusvahelise kaitse vaatenurgast. Vaatame lähemalt, kuidas seadused reguleerivad rahvusvahelise kaitse andmist ja millised on peamised kriteeriumid ning probleemid. Uurime, kuidas Eesti poliitika sobitub Euroopa Liidu rändepoliitika raamistikku ja milliseid võimalusi ning kitsaskohti võib välja tuua rahvusvahelise kaitse saajate toetamisel, näiteks töö ja hariduse valdkonnas. 

Saate teises osas keskendume sotsiaaltööle rändetaustaga inimestega. Käsitleme kultuurierinevuste mõju sotsiaaltööle, kommunikatsiooni eripärasid ja sotsiaaltöötajate ees seisvaid ülesandeid. Uurime ka parimaid kogemusi, kuidas toetada rändetaustaga inimeste kohanemist ja lõimumist Eesti ühiskonda.

Saate tegemine on olnud väärtuslik kogemus, mis on pakkunud võimalust süvitsi uurida aktuaalseid teemasid ja jagada neid laiemale kuulajaskonnale. Vestluste ettevalmistamine ja juhtimine on aidanud mõista, kui oluline on sotsiaaltöös dialoog ja kogemuste vahetamine. Podcast’i-formaat on inspireeriv õppemeetod, mis võimaldab kombineerida teoreetilisi teadmisi ja praktilisi kogemusi. See tekitab kriitilise mõtlemise ruumi ja pakub võimalust õppida teiste valdkondade ekspertidelt ning kolleegidelt. Nõnda saavad õppijad mitte ainult kuulata ja mõista, vaid ka analüüsida ja arendada oma oskusi. Taskuhääling on avatud ja ligipääsetav formaat, mis annab võimaluse kaasata laiemat kuulajaskonda ja teadvustada sotsiaaltööküsimusi ühiskonnas.

Podcast 2. Külas on Dina Smoljakova

Magistrant Pille Kütt 

Käsitleme loenguprogrammis pagulaste ja sisserändajate vaimset tervist ning nende inimeste toetamisvõimalusi erinevate projektide ja programmidega. MTÜ Eesti Pagulasabi pakub Eestisse jõudnud pagulastele humanitaar-, õigus- ja heaoluabi kõrval ka vaimse tervise toetust programmis MindSpring ning tööturuprogrammis osalemise võimalust. 

Saates käis külas sotsiaaltöötaja-loovterapeut Dina Smoljakova, kes rääkis, milline on tema töö nii MindSpringi grupijuhina kui ka tööturuprogrammi raames tööotsijatele psühholoogilise toe gruppide juhina. Valdavalt töötab Dina nendes programmides Eestisse tulnud Ukraina pagulastega. Saates tutvustab ta nii Eestis rakendatavat programmi MindSpring (ajalugu, sihtrühm, grupijuhid, gruppide eesmärk, käsitletavad teemad ja osalejate lood) kui ka tööturuprogrammi (sihtrühm, programmi sisu, programmis osalejate raskused ja positiivsed kogemused).

Saadet tehes saime oluliselt rohkem teada MTÜ-st Pagulasabi ja nende programmidest. Sotsiaaltööõppes laiemalt aitas taskuhäälingu tegemine kui meetod meil näha meeskonnatöö eri tahke, avaldusid meeskonnaliikmete teadmised ja tugevad küljed. Saime ka aru, et saates külalisena osalemine erineb oluliselt saatejuhi rollist. Õppisime, kui tähtis on, et saateks on ette valmistatud detailne kava ja küsimused. Ka hea tehniline tugi tuleb alati kasuks!

Podcast 3. Külas on Valter Brezovski

Magistrant Kätlyn Podiradt

Vestleme Valga roma Valter Brezovskiga romade kultuurist ja nende lõimumisest Eestis. Käsitleme olulisi teemasid, sealhulgas romade keskuste rolli ja igapäevaelu, mentorite mõju noorte romade arengule. Uurime ka peamisi põhjuseid, miks romad rändavad Eestisse, millised kultuurikonfliktid võivad tekkida romade ja eestlaste vahel. Arutame hariduse parema kättesaadavuse üle viimastel aastatel ja takistusi, millega romad silmitsi seisavad. Räägime ka sellest, kuidas haridussüsteem võiks paremini arvestada romade kultuurivajadusi ja mida saaks teha, et toetada romade lõimumist Eesti tööturule. Lõpetuseks uurime, kuidas arendada romade ja eestlaste paremat lõimumist ning vastastikust mõistmist. 

Saate tegemise kogemus oli mitmekülgne ja hariv, pakkudes väärtuslikku teavet romade kultuurilisest eripärast ja lõimumisest ning sellega seotud probleemidest. Saime teadlikumaks romade igapäevamuredest ja vajadustest, mis võiks olla oluline sotsiaaltoetuste, hariduse ja töövõimaluste väljatöötamisel. 

Oleme väga tänulikud Raadio Ring FM meeskonnale Tartus võimaluse eest salvestada see saade just nende juures. Meeskond pakkus meile suurepärast tuge, aidates nii salvestamisel kui ka saate valmimisel. Soojad ja abivalmis inimesed tekitasid meeldiva õhkkonna, mis vähendas pinget ja võimaldas meil keskenduda saate salvestamisele.