Kuidas vallast saab puudesõbralik vald?
Rae vald on algatanud mitmeid projekte, mis toetavad erivajadustega inimesi ja nende peresid. Kui vald otsustas tugiisikud ametlikult tööle vormistada, paranes teenuse kättesaadavus märkimisväärselt. Kogukonna toetus ja kaasatus on erivajadustega inimeste elukvaliteedi parandamisel väga tähtis.
Viimastel aastatel on Eestis hakatud rohkem teadvustama vajadust hoolivama ja kaasavama ühiskonna järele, kus igaüks erivajadustest olenemata saaks elada täisväärtuslikult. Rae vald on hea näide omavalitsusest, kes on astunud konkreetseid samme, et toetada puuetega inimesi ja nende peresid. Eesti Puuetega Inimeste Koda (EPIK) tunnustas 2024. aastal Rae valda puudesõbraliku omavalitsuse nimetusega.
Tugiisikuteenuse ümberkorraldamine parandas kvaliteeti
Varem osutati tugiisikuteenust mittetulundusühingute kaudu, tugiisikud töötasid käsunduslepingutega. See tähendas, et neil puudus ravikindlustus, puhkusevõimalus ja muud sotsiaalsed hüved. Tugiisikuid oli keeruline leida ja hoida, seetõttu jäid paljud erivajadustega lapsed kauaks abita.
Kui vald otsustas tugiisikud tööle vormistada, paranes teenuse kättesaadavus märkimisväärselt. Vanemad ja haridusasutused leidsid kiiremini sobiva tugiisiku, sest vallavalitsuse erivajadustega laste spetsialist ning Rae sotsiaalkeskuse juht töötavad koos, et tagada teenuse sujuvus. Rae sotsiaalkeskuse koosseisu moodustati 2024. aasta alguses 25 täiskohaga tugiisiku ametikohta, praegu on meil tugiisikuna tööl (nii täis- kui ka osakoormusega) 43 inimest.
Korvpallimeeskonna Rae Koss heategevusmäng 28. jaanuaril 2025. Mängu kogutulu läheb erivajadustega laste ja suurperede laste perepäeva korraldamiseks. Esireas on kolm erivajadusega lapse pere. Foto: Ott Kattel
Kõige olulisem kinnitus muudatuse positiivsest mõjust on tagasiside neilt, keda see otseselt puudutab. Tugiisikud tunnevad, et kuuluvad nüüd ametlikult organisatsiooni, neid toetatakse rohkem ja nad on tunnustatud. Enam ei ole nad lihtsalt teenuseosutajad kuskil süsteemi serval, vaid kuuluvad vallavalitsuse ja sotsiaalkeskuse tööperesse.
Ka lastevanemate tagasiside on olnud positiivne, sest nende lapsed saavad kiiremini tuge. Suhtlus valla ja sotsiaalkeskuse spetsialistidega on muutunud operatiivsemaks ja tugiisiku leiab rutem.
Mis veel teeb Rae vallast puudesõbraliku omavalitsuse?
Rae vald toetab erivajadustega lapsi ja peresid mitmel tasandil. Lasteaedades ja koolides on moodustatud väikerühmad ja -klassid ning individuaalõppeklassid, et pakkuda igale lapsele tuge ja sobivat haridust. Rõhk on igapäevasel koostööl lastevanemate ja erivajadustega inimeste teiste toetajatega, et tagada järjepidev ja mitmekülgne abi.
Üks olulisem samm, mis viis Rae valla tunnustamiseni, oli otsus hakata ise osutama tugiisikuteenust suure abivajadusega lastele oma allasutuse, Rae sotsiaalkeskuse kaudu, mitte sisseostetud teenusena. Alates 2024. aasta jaanuarist on tugiisikud tööle võetud töölepinguga, mis tagab neile sotsiaalsed garantiid ja paremad töötingimused.
Rae vald on algatanud ka mitu projekti, mis toetavad erivajadustega inimesi ning nende peresid.
Mittelaager. Sinna on oodatud puuetega lapsed ja ka kõik teised noored, pakkudes kõigile võimalust osaleda laagrites, kus saab turvalises keskkonnas omavahel suhelda, arendada oskusi ja eelkõige empaatiat.
Toetatud elamise ja igapäevaelu teenused, mis aitavad puuetega inimestel iseseisvalt toime tulla ja toetavad lõimumist ühiskonda.
HEV-kool-kompetentsikeskus. Hariduslike erivajadustega õpilaste kool ja tugikeskus, mis avatakse 2025. aastal Tammiku majas Jüri Kooli koosseisus. Selles keskuses on hooldusõppe- ja toimetulekuklassid, kus õpilastele tagatakse individuaalne õpikeskkond ja vajalikud tugiteenused. Hooldusõppe klass tegutseb Jüri koolis juba kolmandat õppeaastat. See aeg on meid palju õpetanud ja motiveerinud. Kindel on, et sellest keskusest saab „kirik keset küla“ ehk tegutseme Jüri keskuses. Need on meie enda lapsed, kes selles majas õppima asuvad ja nad on ühiskonna osa, meie enda kogukonna liikmed.
Heaolu ja liikuvusfestival. Oleme korraldanud vallarahvale nüüd juba kaks aastat päeva, kus tutvustame heaolu edendamise võimalusi nii vallas kui ka väljastpoolt, samuti keskendume liikumisvõimalustele tervikuna, mõeldes ka erivajadustega inimestele.
Tunnustus kui motivatsiooniallikas
EPIK tunnustus ei ole ainult märk sellest, et Rae vald on teinud õigeid samme, vaid ka innustab jätkama samal kursil. Tunnustus kuulub kõigile, kes on kaasa aidanud: vallavalitsuse ja sotsiaalkeskuse tiimidele ning eelkõige tugiisikutele, kes iga päev teevad suurepärast tööd.
Üks oluline samm, mis viis Rae valla tunnustamiseni, oli otsus hakata ise osutama tugiisikuteenust suure abivajadusega lastele Rae sotsiaalkeskuses.
Rae vald ei kavatse rahulduda saavutatuga.
Vaja on suurendada teenuste mahtu ja laiendada toetavat tegevust.
Tahame tugevdada teenusesaajate ja spetsialistide suhtlust, et muuta teenuseosutamine veelgi tõhusamaks.
Töötame selle nimel, et suurendada kogukonna teadlikkust ja kaasatust erivajadustega inimeste toetamisel.
Kavatseme laiendada HEV-kool-kompetentsikeskuse tegevust, et pakkuda veelgi enamatele peredele tuge ja nõustamist.
Eesti puuetega inimeste koja tunnustusüritusel 12. detsembril 2024. Vasakult teine ja kolmas Rae valla abivallavanem Bärbel Salumäe ja sotsiaalameti juhataja Maile Kubjas. Foto: Joanna Jõhvikas
Rae valla edulugu näitab, et kaasamine, hoolivus ja süsteemsus toovad häid tulemusi. Puudesõbralik omavalitsus ei ole pelgalt tiitel – see on märk, et vald väärtustab oma inimesi ja teeb sihikindlalt tööd. Igaüks, olenemata erivajadustest, peab saama elada täisväärtuslikult.
Kogukonna vastutus puuetega inimeste toetamisel
Rae vallas usutakse, et kogukonna toetus ja kaasatus on erivajadustega inimeste elukvaliteedi parandamisel väga tähtis. Iga inimene saab kaasa aidata puudesõbralikuma ühiskonna kujundamisele, olgu see vabatahtlik töö, naabrile abi pakkumine või teadlikkuse suurendamine.
Tugiisikud tunnevad, et kuuluvad nüüd ametlikult organisatsiooni, neid toetatakse rohkem ja nad on tunnustatud.
Kogukonna initsiatiiv ja märkamisoskus on tähtis. Rae vald julgustab kõiki pöörama tähelepanu nendele, kes võivad vajada abi ja tuge.
Osale ja jaga infot programmide kohta või ole isevabatahtlik, toetades (erivajadustega) inimesi ja nende peresid.
Räägi kaasa kogukonna arengus, et tagada kõigile vallakodanikele võrdne ligipääs teenustele.
Loo sotsiaal- ja kultuurielus osalemise võimalusi erivajadustega inimestele ja kõigile teistele. Näiteks paku töövõimalusi või korralda üritusi, kus inimesed saaksid aktiivselt osaleda.
Korralda üritusi kõigile mõeldes, arvestades ligipääsu, sisu ja võimalusi.
Tunnustus ei ole ainult märk sellest, et Rae vald on teinud õigeid samme, vaid ka innustab jätkama samal kursil.
Mul ääretult uhke tunne tuua eeskujuks meie korvpalli-esindusmeeskond Rae Koss, kes juba teist aastat korraldab ühe oma võistlusmängu heategevusmänguna, mille kogu pileti- ja oksjonitulu läheb puuetega laste ja suurperede laste perepäeva korraldamiseks. Kogu Rae Kossu meeskond koos abilistega on ka üks päeva korraldajatest. Algusest lõpuni, kogukonnaga!