Liigu edasi põhisisu juurde
Sisukaart
Sotsiaaltöö

Eestis on nüüd spetsiaalselt dementsusega inimestele ehitatud kodu

Uudis

Juulis avas uksed esimene dementsussõbralik kodu Eestis, mille projekteerimisel ja ehitamisel võeti arvesse dementsusega inimeste vajadusi.


Lääne-Harju vallas Keila külje all asuvas Benita Kodu uues majatiivas on 49 voodikohta. Uus hoone on ühendatud olemasoleva kompleksiga galerii-koridori kaudu kahel korrusel. Iseseisvalt õues viibimiseks on turvaline aed koos aiamajaga ning neli talveaia tüüpi rõdu, kus saab igal ajal käia värsket õhku hingamas.

Elanike kasutuses on retrostiilis privaatsemad temaatilised elutoanurgad (naistenurk, meestenurk, nukuteraapia, kohvik), eraldatud tegevusruum, teraapiliste vahenditega sensoorikatuba, teatriteemaline kohvinurk, robot-lemmikloomad ning lauamängud. Magamistoad on ühe- või kahekohalised ja kõikidesse ruumidesse pääsevad mugavalt ka liikumisraskustega inimesed.

Tänu kohandatud keskkonnale saab dementsusega inimene piisavalt liikuda, teha igapäevatoiminguid ja tegeleda meelepäraste tegevustega. Olulisel kohal on ööpäevase rütmi säilitamine, turvatunde pakkumine ja meenutustöö.

Projekteerija, sisekujundaja ning tegevusterapeutide koostöös võeti kasutusele mitu põnevat lahendust, mis muudavad elukeskkonna koduseks, mugavaks ning toimetulekut toetavaks. Näiteks on maja esimesele korrusele tehtud linnaliini ja teisele maaliini bussipeatus. Kui dementsusega inimesel tekib soov minna bussiga oma minevikuasju ajama, saab ta hooldekodu bussipeatuses bussi oodata. Välisuksele on kleebitud raamaturiiuli pilt, mis jätab nii tõetruu mulje, et elanikel ei teki mõtet seda uksena kasutada. Nii saame ennetada kadumise ohtu.

Ustel on kontrastsetes toonides sildid, et inimene leiaks üles näiteks tualeti või oma magamistoa. Osakond on dementsusega inimeste jaoks piisavalt suur, et leida omale tegevust ja ringi jalutada, kuid piisavalt ülevaatlik personalile, et tagada elanike turvalisus. Et inimene tunneks end koduselt, soovitatakse sisustada ta magamistuba tema jaoks tähenduslike esemete ja fotodega.

Dementsussõbraliku kodu teenuseid saavad kasutada inimesed, kellel on dementsuse diagnoos ning psühhiaatri või neuroloogi saatekiri koos korrigeeritud raviskeemiga.

Teenuse väljatöötamise üks eesmärk on parandada ühiskonna teadlikkust dementsusest ning koolitada dementsussündroomiga inimeste lähedasi ja spetsialiste. Selleks läbisid 50 Benita Kodu töötajat Tervise Arengu Instituudi pilootprojekti raames korraldatud põhjaliku dementsuseteemalise koolituse. See võimaldab personalil tegeleda teiste spetsialistide ja lähedaste nõustamise ning koolitamisega.

Kontakt: https://benita.ee/ee/sisu/dementsussobralik-kodu

Dementsussõbraliku kodu sisevaated

 

Dementsussõbraliku kodu sisevaated

 

Dementsussõbraliku kodu hoov

Artikkel ilmus ajakirijas Sotsiaaltöö 3/2020


Fotod: Marita Brigitta Mones