Liigu edasi põhisisu juurde
Sisukaart
Sotsiaaltöö

Dementsuse kompetentsikeskus toetab lähedasi ja spetsialiste

Uudis

Kogu Eestit hõlmava dementsuse kompetentsikeskuse eesmärk on parandada dementsusega inimeste ja nende lähedaste toimetulekut ning elukvaliteeti.


Dementsuse kompetentsikeskus suurendab ühiskonnas teadlikkust dementsusest ja abi saamise võimalustest ning aitab parandada tervishoiu- ja hoolekandeteenuste kvaliteeti ning kättesaadavust. Silmas peetakse valdkonna terviklikku arendamist: tegevust viiakse ellu koostöös haridus-, teadus- ja arendusasutuste, tervishoiu-, hoolekande- ning tugiteenuseid osutavate asutuste ja avaliku sektoriga.

Materjalid

Veebilehelt www.dementsus.ee leiab infot ning õppematerjale (videod, juhendid, raamatud jm) dementsuse ja dementsusega inimese toetamise ning dementsuse riskitegurite ja nende ennetamise kohta.

Kui teie asutus soovib keskuse trükiseid jagada dementsusega inimestele või nende lähedastele, kirjutage info@dementsus.ee. Keskuse töötajad toimetavad trükised teieni.

Nõustamine

Kompetentsikeskus nõustab tasuta ja ka vene keeles dementsusega inimesi, nende lähedasi ning teenuseosutajaid.

Esmaspäevast reedeni saab nõu küsida, helistades kl 9–16 info- ja usaldusliinile 644 6440. Küsimused võib saata ka meiliaadressil info@dementsus.ee.

Teenuseosutajatele, kohalike omavalitsuste sotsiaalvaldkonna töötajatele ja juhtidele pakutakse ka eksperdinõustamist, et leida õige viis ja suund dementsusega seotud küsimuse lahendamisel ning dementsusega inimesele sobiva keskkonna ja teenuste sisu kohta. Nõustamine on tasuta. Aja kokku leppimiseks tuleb kirjutada info@dementsus.ee või helistada infoliinile 644 6440.

Tugigrupid

Tugigruppidesse on oodatud dementsusega inimeste lähedased. Seal saab jagada mõtteid, muresid ja kogemusi teistega, emotsionaalset abi ning praktilist tuge. Oodatud on ka omastehooldajad, kelle lähedasi enam meie seas ei ole. Tugigruppe korraldatakse kogu Eestis ja ka virtuaalselt, veebikohtumised toimuvad ka vene ja inglise keeles. Info tugigruppide kohta leiab keskuse veebilehe sündmuste kalendrist ja Facebooki-lehelt. Tugigrupid on osalejatele tasuta.

Dementsussõbralikkuse märgis

Üldhooldusteenuse osutajatele antakse 2020. aastast välja dementsussõbralikkuse märgist. Seda on oodatud taotlema asutused, kes teadlikult arendavad keskkonda ja teenuseid, koolitavad personali inimeste vajadustele mõeldes ning kelle arengueesmärgid on seotud dementsusega klientidega. Märgist saab taotleda teenuseüksus, mitte nt hooldekodude kett.

Taotluse küsimustiku saab täita dementsus.ee lehel. Keskus hindab vastuste asjakohasust. Taustainfo saamiseks võidakse tutvuda asutuse kohta esitatud aruannete või järeldustega. Kui kõik on nõuetekohane, lepitakse kokku külastusaeg, et intervjueerida asutuse juhti ja töötajaid ning võimalusel vestelda klientidega. Märgis antakse välja kolmeks aastaks. Selle on saanud Benita kodu (2020, 2023), Koeru hooldekeskus (2020, 2023), Häädemeeste eakate kodu (2020, 2023), Viljandi haigla hoolekandekeskus (2021), Käru Südamekodu (2023).

Keskus korraldab ka teavituskampaaniaid, seminare ja konverentse, abi võib küsida dementsuseteemaliste koolituste korraldajate ja koolitajate leidmiseks.

Dementsuse kompetentsikeskuse tegevust rahastab sotsiaalministeerium.


Artikkel on avaldatud Euroopa Sotsiaalfondi TAT-i „Pikaajalise hoolduse kättesaadavuse ja kvaliteedi parandamine“ toel.