HIV-nakkuse ja kaasuvate infektsioonide epidemioloogiline olukord Eestis aastatel 2013–2022
Uute HIVi juhtude andmed näitavad, et viimasel kümnel aastal on levik oluliselt vähenenud, kuid siiski kõrgel tasemel. Suurem osa HIVi nakatunuid tuvastatakse Tallinnas ja Ida-Virumaal ning vanuses 30–49 aastat. Naisi on uute juhtude seas kolmandik.
2022. aastal registreeriti Eestis aga rekordiliselt palju HIVi juhte inimeste seas, kes olid varem mõnes teises riigis HIV-diagnoosi juba saanud (ligi kaks kolmandikku kõigist uutest juhtudest), ning pöördusid nüüd Eestis ravile. 2020. ja 2021. aastal oli selliseid juhte kümmekond ning veel varem üksikuid.
HIVi diagnoosiga inimeste keskmine vanus on kasvanud nii meeste kui naiste seas. Vanemate kui 30-aastaste osatähtsus on uute HIVi juhtude seas viimasel viiel aastal veidi suurenenud, kuid absoluutarvud veidi vähenenud. Endiselt avastatakse kõige enam HIVi juhte Tallinnas ja Ida-Virumaal.
Positiivseks trendiks on HIVi juhtude vähenemine laste ja noorte seas, alla 20-aastaste hulgas on vaid üksikud juhud. Vertikaalsel teel nakkuse levik on samuti olnud väga madal — aastatel 2015–2019 ei diagnoositud mitte ühtegi juhtu. Samas diagnoositi 2021. aastal neli ja 2022. aastal kolm emalt-lapsele nakkuse leviku juhtu.
Raportis esitatakse lühiülevaade HIV-nakkuse ja kaasuvate infektsioonide epidemioloogilisest olukorrast Eestis perioodil 2013–2022. Koostamisel on kasutatud peamiselt Terviseameti ja Tervise Arengu Instituudi (TAI) andmeid.