Liigu edasi põhisisu juurde
Sisukaart

TAI teadlased avaldasid 2024. aastal mitmeid olulisi teadustöid

Teadusuudis

2024. aasta oli Tervise Arengu Instituudi (TAI) jaoks tempokas ning täis olulisi töid ja projekte. Avaldasime mitmete oluliste uuringute tulemusi, kuid samas möödus möödunud aasta ka paljude uute andmete kogumise tähe all. Sealjuures avaldasid TAI töötajad üle 60 teadusartikli, millest 56 ilmus rahvusvaheliselt tunnustatud eelretsenseeritud teadusajakirjades.

Toitumine, liikumine ja ülekaal – teemad, mis olid paljude TAI töötajate fookuses

Andsime teist korda välja Rahvastiku tervise aastaraamatu, milles esitasime ülevaate Eesti elanike tervisest ja tervisekäitumisest. Seekord võtsime erilise tähelepanu alla toitumise valdkonna. Kajastasime aastaraamatus muuhulgas, millised on toitumise sotsiaalmajanduslikud mõjurid, millised on Eesti kooliõpilaste toitumismustrid ning kes on haavatavamad häirunud söömiskäitumise välja kujunemisele. Samuti kirjutasime, kuidas ja miks on oluline kujundada tervist toetavat toidukeskkonda, sealhulgas toidu koostise parandamise kaudu.

Valmis ka pakendipõhise toidu koostise uuringu raport. Pea 6000 toiduaine pakendi analüüs annab olulise ja põhjaliku ülevaate kaupluste toidu keskkonnast ja toodete koostise muutustest kahe kaardistusaasta võrdluses. 

Palju uut ja olulist teadmust saime Eesti täisealise rahvastiku kehalise inaktiivsuse ja liigse kehakaalu majandusliku mõju analüüsist. Tulemustest selgus, et täiskasvanute liigse kehakaaluga seonduvad haigused põhjustavad aastas ligikaudu 250 000 haigus- ning 650 surmajuhtu. Kehalise inaktiivsusega kaasneb aga enam kui 40 000 haigusjuhtu ning 200 surma aastas. Leidsime, et vähesest liikumisest ja liigsest kehakaalust tingitud kulu riigile võib teatud tingimustel ulatuda 300 miljoni euroni aastas, mis on oluline teadmine poliitikakujundajatele ja poliitikutele. 

Veel uurisime näiteks ülekaalulisusele viivaid käitumuslikke riskitegureid (siin ja siin), psühhosotsiaalse heaolu või emotsionaalse staatuse mõju toiduvalikutele (siin ja siin), toitumise ajastuse mõju metaboolsetele markeritele, perestruktuuride mõju kehalisele aktiivsusele, lasteaiakeskkonna mõju laste kehalisele võimekusele, hariduslikku ebavõrdsust suhkrurikaste jookide tarbimises, aga ka hinnatõusu mõju toidurühmade tarbimisele ja suhkruga magustatud jookide tarbimist kogu maailmas. 

Samuti analüüsisime kehalise aktiivsuse avaldumise eripära ja seda mõjutavaid tegureid Eesti kooliõpilaste tervisekäitumise uuringu andmetel rohkem kui 10 eri tasemel publikatsioonis.

Väljaandeid ja teadusartikleid erinevatel rahvatervishoiu teemadel avaldasime aga veel palju!

Vaata järgi TAI 2023. aastal korraldatud konverentse ja seminare:


Ka sel aastal saad terviseinfo uudiskirja tellijana olla kursis meie tegemistega ja oluliste rahvatervishoiuvaldkonna uudiste ja uuringutulemustega. Kui sa ei ole uudiskirja veel tellinud, siis telli uudiskiri oma postkasti

Hoia silm peal ka meie Facebooki lehel!