Naistearst meestest: räägime rohkem mehe rollist pereplaneerimisel ja isapuhkuse mõjust mehele
Meeste tervis võiks olla pidevalt ja rohkem fookuses, kui vaid kord aastas movembris.
November on meeste tervisele pühendatud kuu, mille eesmärk on tõsta meeste teadlikkust oma tervise eest hoolitsemisel, et nad elaksid kauem, tervelt, õnnelikult. Eeskätt julgustatakse osalema sõeluuringutes, käima regulaarses tervisekontrollis, järgima tervislikku elustiili.
Alates aastast 2016 pakutakse Eestis kõigile 60- kuni 68-aastastele võimalust iga kahe aasta tagant osaleda jämesoolevähi sõeluuringus. 2024. aastal on kutsutud soolevähi sõeluuringule ravikindlustatud ja ravikindlustamata naised ja mehed sünniaastaga 1956, 1958, 1960, 1962, 1964. Sõeluuringul saab aasta lõpuni osaleda ka ilma kutseta. Kui mees kuulub vastaval aastal sõeluuringu sihtrühma ja pole veel jõudnud teha peitveretesti väljaheitest, võib pöörduda otse oma perearsti poole.
Tervise Arengu Instituudi (TAI) eestvedamisel on alustatud on ka eesnäärmevähi riskipõhise varase avastamise teostatavusuuringuga Tallinnas ja Tartus, kuhu kutsutakse 50–69-aastaseid mehi, kes pole viimase 12 kuu jooksul teinud PSA testi. Nii soole- kui eesnäärmevähk on varase avastamise korral väga hästi ravitavad. Tervisekontroll annab kindlustunde!
Asjakohane on rääkida sellestki, kuidas meeste hea tervis mõjutab teiste ühiskonnaliikmete tervist. Üldteada on sperma kvaliteedi mõju viljastumisele ja sündinud laste tervisele. Sperma kvaliteet sõltub paljuski mehe tervisekäitumisest: suitsetamisest, alkoholi ja sõltuvusainete tarbimisest, ülekaalust, vanusest. Isade keskmine vanus on Eestis tõusuteel, viimase 30 aastaga on see Raseduse Infosüsteemi andmetel tõusnud 28,1 eluaastalt 34,6 eluaastale. Kui aastal 1992 oli enim Eestis sündinud laste isadest vanusrühmas 20–24 eluaastat, siis eelmisel aastal oli kõige rohkem isadest vanuses 30–34.
Oluline roll on meestel seksuaalsel teel levivate nakkuste leviku vältimisel, sealhulgas inimeses papilloomiviiruse ehk HPV võtmes. Alates käesolevast aastast on võimalik 12- kuni 18-aastastel noormeestel end tasuta vaktsineerida inimese papilloomiviiruse ehk HPV vastu. HPV-sse nakatub elu jooksul neli inimest viiest. Vaktsineerimine koosneb ühest süstist, vaktsiin on ohutu ja kaitseb tõhusalt kondüloomide, peakaelapiirkonna, päraku ja testise vähieelsete seisundite ning vähi vastu.
Julgemalt tuleks rääkida meeste rollist pereplaneerimisel, nende olulisusest partneri toetamisel raseduse ajal ja sünnituse käigus, sünnitusjärgse isapuhkuse mõjust nii isa kui lapse tervisele ja heaolule, meeste seksuaalsuse teemadest ja vaimse tervise muredest. Kindlasti on naistel omakorda oluline roll meeste tervisliku elustiili julgustamisel, sellest rääkimisel, koos kokkamisel ja treeningul käimisel. Meeste ja poiste tervis võiksid olla fookuses läbi aastate, mitte ainult kord aastas novembris!
Lugu ilmus 6. novembril Eesti Päevalehes.
Piret Veerus
naistearst ja TAI vanemteadur