Liigu edasi põhisisu juurde
Sisukaart
Sotsiaaltöö

TerviseTasku taskuhääling toob sotsiaalsed teemad nähtavale

Uudis

Taskuhäälingud said Eestis tuule tiibadesse koos koroona tulekuga. Need on väga populaarsed ajasisustajad autosõidu või sportimise ajal. TerviseTasku on küll sellel maastikul uus tegija, kuid laia teemaspektriga – see hõlmab kogu elukaart sotsiaalsüsteemist hariduseni.

Ave Kütt
Ave Kütt
Estkeer OÜ turundusjuht

TerviseTasku logoPaljud on küsinud, miks te teenuseosutajana taskusaadet teete ja kes seda kuulab? Oleme vastu küsinud, kui palju on inimesed kuulnud hooldusest. Mida teatakse koduhooldusest või sellest, milline hooldekodu lähedasele valida? Vastused on olnud erinevad. Tavaliselt koduhooldusest pole paljud ikka veel midagi kuulnud ja hooldekodude kuvandit varjutab meedias kuuldu. Paljudele on hooldusteema ikka veel tabu.

Suur mure peavoolumeediaga on, et põhiliselt kajastatakse seal negatiivse sisuga ja kõmulisi juhtumeid. Samuti piiravad olulise info kättesaamist tasulised artiklid. Ometigi on väga paljudel ühel hetkel hooldusküsimus päevakorral. Olgu selle vajaja ema, isa, mõni teine lähedane või me ise. See vastab küsimusele, miks loodi TerviseTasku ja Esteks Meedia.

On aeg tõsta hooldusküsimused nähtavale, muuta kuvandeid ning teadlikkust.

Kui hoolekandeasutused on oma tegevuses nähtamatud ja neid ümbritseb meedias kajastuvate lugude suits ning vine, kes tahab siis ise sinna minna või lähedase sinna viia? Ka koduse hoolduse vastu usalduse kujundamine on kelmuste ja pettuste tõttu algusjärgus. On aeg tõsta hooldusküsimused nähtavale, muuta kuvandeid ning teadlikkust. 

Kes teeb, kui ise ei tee? Seetõttu kutsume kõiki hoolekandeasutusi üles ennast inimestele näitama ja tutvustama. TerviseTasku annab kõigile selleks suurepärase võimaluse. Hooldusvaldkond tuleb muuta nähtavaks ja inimestele arusaadavaks. Vaja on jagada infot ja suurendada teadlikkust. Seetõttu räägime asjadest nii, nagu on, ja inimestega, kes on valdkonna esindajad või isikliku kogemusega.

Nimetame näiteks hoolekandeteenuste järelevalvet kajastanud saateid (1. osa, 2. osa) sotsiaalkindlustusameti talituse juhataja Kersti Kasega. Saated olid menukad ja tuli ka ohtralt tagasisidet, keda ning mis suunas need mõtlema panid. Kes varem ei teadnud järelevalvest või kuhu pöörduda, keda pani mõtlema, mida, kuidas ja millal märgata. Iga saate järel kogeme, et teeme õiget asja.

Erivajadused nähtavaks ja kuuldavaks

TerviseTasku saadete üks südamelähedane valdkond on erivajadusega laste haridus ja tulevik. Maailm on muutunud, meil ei ole sügav Nõukogude aeg, kui kõik erivajadusega inimesed olid silma alt ära paigutatud. Ühiskonnas tuleb rääkida erivajadustest ja nendega seotud võimalustest. Mis võimalused on õppimiseks, töötamiseks ja iseseisvaks eluks. Kes teine saaks infot paremini jagada kui need, kes on sellega otseselt seotud: koolid, päevakeskused ja ühingud. 

TerviseTaskusse on juba tee leidnud Tartu Herbert Masingu kool, Astangu kutserehabilitatsiooni keskus, Tartu Maarja kool ja MTÜ Oskar Alliku Ravikodu, millest on nii saateid kui ka reportaaže. Reportaažina leiab TerviseTasku YouTube’i kanalilt Tartu Herbert Masingu kooli interaktsioonikeskuse avamise, Piirinihutaja auhinna üleandmise ja ka seminari „Taastav õigus miljööteraapias“, mille ulatus jõudis tänu kajastusele ka nendeni, kes üritustest polnud kuulnud või kohal ei käinud. See on lihtne näide saate mõjust.

Vestlussaadete kõrval teeme reportaaže asutustest ja üritustelt, mis võib-olla muidu ei saakski kunagi laiemat kajastust.

Piirinihutaja saates esinesid Airiin Demiir ja Siim Värv, rääkisime tunnustusürituse taustast ning kutsusime üles märkama ja tunnustama. Pärast üritust saime tagasisidet, et eelmise aastaga võrreldes oli kandidaatide arv kahekordistunud, mis näitab, kui tähtis on oma tegemistest rääkida ja neid kajastada.

Mitte ainult jutusaade!

TerviseTasku ei ole ainult vestlussaade. Meie salvestusstuudio on Tartus, kuid oleme ka liikuvad. See annab võimaluse teha saadet kas või Eesti teises otsas. Vestlussaadete kõrval teeme reportaaže asutustest ja üritustelt, mis võib-olla muidu ei saakski kunagi laiemat kajastust, kuid mille kohta oleks väga vaja teavet jagada.

Ootel on uued huvitavad teemad ja saatekülalised. Lähiajal on tulemas saated vaimsest tervisest, kogemusnõustamisest, lähisuhtevägivallast ja hooldereformist. TerviseTasku saated leiab YouTube ja Spotify keskkonnast ning veebiportaalist podcast.ee.