Liigu edasi põhisisu juurde

Tervisejuhtimise töölaud pakub inimese terviseandmetele kodu

Personaalmeditsiini arengus on oluline roll Tervisekassa ja TEHIKu koostöös loodaval Tervisejuhtimise töölaual, mis Andmevaaturi järeltulijana pakub tulevikus kodu personaalmeditsiini projekti tulemusel tekkivatele terviseandmetele, vajalikele otsusetugedele ja kõigele muule, mis toetab inimesele personaalse tervishoiuteenuse osutamist.

Patrick Pihelgas
Patrick Pihelgas, Tervisekassa arendusosakonna tootejuht

2022. aasta alguses alustati Tervisekassas tervisejuhtimise töölaua projektiga, mis on üks olulisemaid ettevõtmisi üleminekul uue põlvkonna terviseinfosüsteemile. Tegu on terviseandmete haldamise tööriistaga, mis tagab koos praegu arendatava terviseportaaliga tervishoiuspetsialistide ja patsientide vahel võimaluse uutmoodi koostööks.

Töövahend on abiks kõigile spetsialistidele, kes vajavad patsiendiga töötades ligipääsu erisugustele terviseandmetele – see vabastab spetsialistid epikriiside loendites tuhlamisest, kuvades terviseinfosüsteemis olevaid andmeid kiirelt ja efektiivselt, prioriseerides kõige olulisemat.

Koostööplatvorm võimaldab töötada patsiendi terviseandmetega üheskoos – neid struktureeritult sisestada, kuvada ja omavahel vahetada. See tähendab, et spetsialistid kogu riigis saavad töötada ühtse meeskonnana ja tagada ravi järjepidevuse. See võimaldab tervishoiuspetsialistil tegutseda senisest tõhusamalt, keskendudes rohkem patsiendi abistamisele.

Ajapikku asendab töölaud juba teada-tuntud Andmevaaturi, säilitades kõik selle mugavused ja võimalused. Toome ühe katuse alla ka kõikvõimalikud digilahendused ja e-teenused, et ei peaks otsima patsiendikäsitlust toetavaid vahendeid eri kohtadest.

Tervisejuhtimise töölaud jõuab tervishoiuspetsialistideni järk-järgult ja töölauale plaanitakse lisada mitukümmend eri moodulit, mis loovad inimesest ja tema andmetest tervikpildi. Moodulitest on kõigepealt plaanitud käiku võtta näiteks ravimiskeem, eluanamnees, suunamiste ülevaade, vastuvõttude kokkuvõtted ja loomulikult personaalmeditsiini andmed koos otsusetoega.

Ravimiskeem aitab tagada patsiendiohutuse

Tervishoiutöötajad ootavad tervisejuhtimise rakenduse töölauale enim ravimiskeemi moodulit, mis pakub arstide ja patsientide jaoks ühtset ning selget ülevaadet ravimitest, mida patsient peaks võtma. Seal on kirjas ka olulisemad käsimüügiravimid ja toidulisandid.

Praegu toetuvad spetsialistid kõigis otsustes vaid retseptikeskusele, kus võib ravimuudatuste tõttu olla mitmeid sama toimeainega retsepte, sest ravimi väljavahetamisel on jäänud eelmine retsept alles. See aga tekitab inimeses palju segadust ja teadmatust, millist ravimit ta tegelikult võtma peaks.

Tervisekassa TJT Ravimiskeemi vaade
Tervisekassa TJT Ravimiskeemi vaade

Sellises olukorras toetutakse patsiendi ütlustele, kuid paljud patsiendid ei oska ravimeid ise nimetada. Kokkuvõttes toob see kaasa tahtmatuid ravivigu, üle- ja alaravimist ning konflikte ka näiteks arstide ja apteekrite vahel, kui viimased  ei söanda patsiendiohutuse nimel mõnda ravimit müüa. Paljud spetsialistid on püüdnud segadust leevendada sellega, et kirjutavad patsiendi eeldatava ravimiskeemi omale eraldi välja, kuid võimatu on hoida seda ajakohasena.

Ühiselt hallatava ravimiskeemi abil tagatakse arstile patsiendi ravimisel ohutus, info selgus ja ka märkimisväärne ajasääst. Pikemas perspektiivis lisanduvad ravimiskeemile ka haiglas manustatavad ravimid ja eriravimid, milleks on näiteks HIV-i ja tuberkuloosi ravimid, ning ka bioloogiliseks ja vähiraviks kasutatavad ravimid.

Terviklik ravimiskeem koos võimeka otsusetoega, mis võtab arvesse nii inimese geneetikat, rasedust, imetamist, neerufunktsiooni kui ka koostoimeid üle kogu ravimiskeemi, tagab, et ei määrataks ühtki ravimit, mis halvendaks patsiendi seisundit. Sarnaselt muudele terviseandmetele, pääseb inimene ise tulevikus ravimiskeemile ligi terviseportaali vahendusel ja lisaks saab spetsialist väljastada inimesele ülevaate tema ravimiskeemist ka paberil.