Andmevaatur aitab suurt hulka terviseandmeid paremini kasutada
Tervishoiutöötajatel kulub tervise infosüsteemist patsiendi terviseandmete pärimiseks väga palju aega. Andmevaatur võimaldab andmeid visualiseerida viisil, mis lihtsustab andmetega tutvumist oluliselt.
Tervise infosüsteemis (TIS) on suur hulk terviseandmeid eriliiki dokumentidena. Patsiendi terviseseisundist täiendava ülevaate saamiseks on pidanud arstid eri aegadel TISi saadetud dokumente sealt uuesti pärima ja iga dokumendi eraldi läbi töötama.
Selleks, et arst saaks patsiendi terviseandmete kohta lisainfot kiiremini ja mugavamalt, on Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskus (TEHIK) loonud tervise infosüsteemi andmevaaturi. Lahendus koondab ühte kokku kõik patsienti puudutavad olulisemad andmed – analüüsitulemused, diagnoosid, uuringud, operatsioonid, allergiad, kõrvaltoimed, riski- ja ohutegurid ning immuniseerimised. Alates 2021. aasta augustist ongi tervise infosüsteemi andmevaatur tervishoiutöötajate kasutuses.
Arstidel jääb rohkem aega patsientidega suhtlemiseks
Arstid, kes andmevaaturit kasutavad, on saanud juurde väärtuslikku aega, et panustada seda patsiendiga suhtlemisele. Varem kulus visiidiaega ka dokumentide TISist pärimiseks ja nendes oleva infoga tutvumiseks.
Andmevaaturi abil saab näha ka ravikindlustuse, retseptide ja töövõimetuslehtede infot, mida saadakse Tervisekassa andmekogudest. Töötukassa ja Sotsiaalkindlustusameti infosüsteemidest kuvatakse andmevaaturis täiendavalt ka patsiendi töövõime- ja puudeinfo. Sellest tulenevalt on andmevaatur tervise valdkonnas esimene lahendus, mis toob vastavalt erialainimeste soovidele ühte lahendusse kokku tervise-, töö- ja sotsiaalvaldkonna andmed.
Andmevaatur on mõeldud kasutamiseks kõigile tervishoiutöötajatele, tervishoiuasutustes töötavatele spetsialistidele ja abiarstidele. Kasutamise eeltingimus on, et töötajal on olemas kehtiv registreering Terviseameti registris ja kasutaja töölaua infosüsteemis on tehtud andmevaaturi kasutuselevõtmiseks vajalikud arendustööd.
2023. aasta aprilli seisuga kasutab andmevaaturit veidi üle 500 tervishoiuteenuse osutaja. Suurimad kasutajad on Põhja-Eesti Regionaalhaigla, Tartu Ülikooli Kliinikum, Ida-Tallinna Keskhaigla, Qvalitas Arstikeskus ja Arstikeskus Confido.
Andmevaaturis on eraldi personaalmeditsiini teemaleht
Selleks, et toetada personaalmeditsiini (PerMed) arvutustulemuste kasutamist kliinilises ravitöös, saab tervishoiutöötaja andmevaaturist vaadata ka isikustatud ravisoovitusi. PerMedi teenuste jaoks luuakse andmevaaturisse eraldi PerMedi teemaleht, mis koondab andmevaaturisse kogu olulise patsiendiga seotud personaalmeditsiini info.
TISis olevatele andmetele lisaks on olemas teadmine ligi 20 protsendi riigi täiskasvanud rahvastiku genoomiandmetest. Personaalmeditsiini projekt loob ainulaadse võimaluse rakendada personaalmeditsiini nii, et geneetilise info lisamine terviseandmetele võimaldab teha arstidel paremaid ennetus- ja raviotsuseid.
PerMedi teemalehel kuvatakse tervishoiutöötajale infot PerMedi teenuste kohta. Sealt leiab patsiendile arvutatud PerMedi teenuste tulemusi koos nende tõlgendustega. Andmevaaturis on edaspidi ka teave, kas patsient on esitanud PerMedi teenuste saamiseks sooviavalduse ja andmete üle toomise tahteavalduse, kas ta kuulub PerMedi teenuse sihtrühma ning milline on tema geeniandmete olemasolu staatus geeniandmete infosüsteemis (GAIS).
Personaalmeditsiini projekti käigus tehtavad arendused jäävad andmevaaturis praegu viimasteks täiendusteks ja suuremaid arendusi kavandatud ei ole.
Andmevaaturi funktsionaalsus viiakse üle uude loodavasse Tervisejuhtimise töölaua lahendusse
Tervisejuhtimise töölaud on töövahend kõigile spetsialistidele, kes patsiendiga töötades terviseandmeid vajavad. Selle lahendusega luuakse ühtne ja riigiülene infoväli ja koostööplatvorm kõigile spetsialistidele, sh nii arstidele, õdedele, hambaarstidele, apteekritele kui ka füsioterapeutidele, sotsiaaltöötajatele, ekspertiisi tegijatele, psühholoogidele jpt.
Tervisejuhtimise töölaua lahendus valmib lähiaastatel ja jõuab spetsialistideni järk-järgult. Eeldatavalt on töölauale tulemas ligi 30 eri moodulit, millest igaüks võimaldab kõiki vajalikke tegevusi konkreetse andmekomplekti raames. Need funktsionaalsused loovad inimesest ja tema andmetest tervikpildi, mis võimaldab tervishoiutöötajal tegutseda senisest tõhusamalt ja patsiendikesksemalt.
Patsiendi ja tervishoiutöötaja jaoks on väga oluline, et korrektse ravi jaoks oleks tagatud terviklik ülevaade patsiendi terviseseisundist. Andmevaatur ja edaspidi ka Tervisejuhtimise töölaud aitavad selle saavutamisele igati kaasa.
Andmevaaturi loomisesse on TEHIKu eest vedamisel panustanud erisugused erialaseltsid ja spetsialistid, Sotsiaalministeerium ning arendustööde tegija Kodality OÜ.