Otsingu tulemused
1652 tulemust leiti otsingule ""
Koolinoorte uimastite tarvitamise uuring toimub iga nelja aasta järel ja on osa üleeuroopalisest koolinoorte alkoholi, tubaka ja narkootikumide tarvitamise uuringust (ingl ESPAD, European School Survey Project on Alcohol and Other Drugs). Uuringu eesmärgiks on anda ülevaade Eesti 15−16-aastaste kooliõpilaste alkoholi ja teiste uimastite tarvitamisest, hoiakutest ja sellega seotud tervisekäitumisest. Andmekogumine toimus 2024. aasta esimeses pooles ja uuringus osales üle 2000 kooliõpilase Eesti üldhariduskoolide 8−9 klassidest.
Uimastitarvitamine (sh alkoholi ja nikotiini tarvitamine) on tõsine ja keerukas probleem, millega tuleb süsteemselt tegelda eri tasanditel. Vaimse tervise astmelise abi süsteemi rakendamine on leidnud üha laialdasemat kasutust mitmetes riikides, võimaldades kasutada ressursse optimaalselt ja vajadusel alusel. Väheintensiivsed psühholoogilised sekkumised (VIPS-id) on struktureeritud tegevused, mis on suunatud peamiselt kergete ja mõõdukate vaimse tervise probleemidega inimeste tervisemurede leevendamisele, ning häirete süvenemise ennetamisele.
Sõltuvalt vanusest ja soost põhjustavad elu jooksul tervisekaotust erisugused haigusseisundid. Elu alguses on peamised haigusseisundid seotud sünniperioodi seisundite ja väärarenditega. Teisme- ja noorukieas on ülekaalus vigastused ning psüühika- ja käitumishäired. Psüühikahäired ja erisugused vigastused ning mürgistused domineerivad elukaare esimeses pooles ja lihasluukonna haigused, südame-veresoonkonna haigused ning vähk elukaare lõpuosas. Tervisekaotuse põhjused eluea jooksul võivad olla meestel ja naistel väga erinevad.
HPV kodutest on uudne ja usaldusväärne viis emakakaelavähi sõeluuringu tegemiseks. Kodutest võimaldab võtta sõeluuringuks vajalik proov ise mugavalt, sobival ajal ja privaatselt. Kodutesti pakkumine parandab sõeluuringu kättesaadavust eriti piirkondades, kus tervishoiuteenused on kodust kaugemal ja inimestele, kel on raskusi kliinikusse pöördumisel. Paralleelselt kodutesti veebist tellimise võimalus ja apteekides pakkumine aitab tuua sõeluuringu inimestele veelgi lähemale. 2024. aastal oli HPV kodutest kättesaadav esmakordselt kogu sõeluuringuaasta jooksul.
Haiguskoormuse uuring annab põhjaliku ülevaate Eesti rahvastiku tervisekaotuse põhjustest ja jaotumisest erinevate demograafiliste rühmade ja maakondade vahel. See aitab rahvatervise spetsialistidel ja poliitikakujundajatel mõista, millised haigused ja vigastused mõjutavad elanikkonna tervist kõige enam ning kuidas suunata ressursse tõhusamalt, et parandada tervisetulemusi ja vähendada tervisealast ebavõrdsust.
Ühele lehele koondatud infoleht annab lühikese koondülevaate Tervise Arengu Instituudi 2024. aasta tegevustest.
Euroopa Ennetusõppekava (EUPC) koolituse eesmärk on luua valdkonnas tegutsevate inimeste seas ennetusest ühesugune arusaam ning suurendada tulemuslike ennetustegevuste elluviimist. 2024. aasta teises pooles osales koolitustel 107 inimest, kellest 54 täitis nii eel- kui järelküsimustiku koolituse mõju hindamiseks. Tulemused näitasid, et koolitus parandas oluliselt ennetusega seotud teadmisi ja pädevusi, samuti enesetõhusust ja eetiliste põhimõtete järgimist.
Alates 2025. aastast ilmub ajakiri ainult veebis.Kliki sisukorras sind huvitavale artiklile ja loe artiklit veebis.
Aastaaruanne annab ülevaate Tervise Arengu Instituudi 2024. aasta tegevustest.
Süstlajääkide uuring annab vastuse, milliseid psühhoaktiivseid aineid Eesti eri piirkondades narkootikume süstivad inimesed tarvitavad. Tegu on keemiliselt objektiivse teabega, mis aitab:saada hea ülevaate piirkondlikust narkoturust,anda sisendi tarvitajate varajaseks hoiatamiseks,paremini planeerida kahjude vähendamise (sh üledoosi ennetus) ja ravi tegevusi.Uuringu eestvedaja on Tervise Arengu Instituut (TAI), analüüsi teostas Eesti Kohtuekspertiisi Instituut (EKEI).