Sissetulekuga seotud ebavõrdsus tervishoiuteenuste kasutamisel ja omaosaluse mõju vaesusriskile. Raport
Kui inimese sissetulek mõjutab juurdepääsu tervishoiuteenustele ja ravimitele, toob see kaasa sissetulekutest tuleneva ebavõrdsuse tervishoiuteenuste kättesaadavuses. Takistuste tõttu tervishoiuteenuste kasutamisel võib vajalik ja õigeaegne arstiabi jääda saamata või edasi lükkuda. Võrdne kättesaadavus on enamasti tagatud teenuste puhul, kus inimeste omaosalus teenuse kasutamisel puudub või on väike; see on nii teenuste puhul, mis hüvitatakse ravikindlustuse poolt. Teenuste kasutamisel võivad takistuseks osutuda pikk vahemaa ja transpordiprobleemid. Samamoodi vähendab kättesaadavust teenuste nõudlusest väiksem pakkumine, mis toob kaasa ravijärjekorrad ja pikad ooteajad. Suure omaosalusega teenuste puhul nagu hambaravi võib aga abi jääda rahalistel põhjustel paljudele kättesaamatuks.
Käesolev analüüs on jätk Andres Võrgu analüüsile „Sissetulekute ja omaosaluse seos tervishoiuteenuste kättesaadavuse ning kasutamisega Eesti Terviseuuringu 2014 andmetel“. Kasutades viimase 2019. aasta terviseuuringu andmeid võrreldakse ebavõrdsust tervishoiuteenuste kättesaadavuses ja viimase viie aasta muutusi.
Vastust otsitakse küsimustele:
• Kui suur osakaal inimesi väidab, et neil on eri põhjustel jäänud arstiabi saamata või ravimid ostmata ja kuidas see varieerub erinevate sotsiaaldemograafiliste tunnuste kaupa ja kas see on viie aastaga muutunud?
• Kui suur on inimeste omaosalus tervishoiuteenuste kasutamisel?
• Kui suur on sissetulekuga seotud ebavõrdsus tervishoiuteenuste kasutamisel?
• Kui suur on vaesusrisk tervishoiuteenuse eest maksmisel?
Autorid juhivad tähelepanu sellele, et tulemused on 2019. a kohta ja need kajastavad koroonapandeemia eelseid tulemusi. Analüüs võib olla toeks olukorra võrdlemisel enne ja pärast koroonapandeemiat.