Liigu edasi põhisisu juurde
Sotsiaaltöö

Kuidas olla jätkusuutlik sotsiaaltöötaja? CIF-i rahvusvaheline konverents Saksamaal

Uudis

Rahvusvaheline vabatahtlike organisatsioon Council of International Fellowship (CIF) edendab sotsiaalvaldkonna töötajate enesetäiendamist kutsealal. Igal aastal toimuvad vahetusprogrammid umbes 20 riigis ja iga kahe aasta järel rahvusvahelised konverentsid.

Margit Randaru
MTÜ CIF-Estonia president


Tänavu 12.–17. juunil kogunesid sotsiaalvaldkonna 140 endist ja praegust töötajat maailma 28 riigist Saksamaale Hannoverisse rahvusvahelisele konverentsile CIF 35. Konverentsi teema oli „Sotsiaaltöö, mis viib sotsiaalse õigluse ja jätkusuutlikkuse poole – ole selle osa!“. Toimusid loengud, töötoad, arutelud ja külastati sotsiaalvaldkonna asutusi.

Kas ja mis on sotsiaaltööl pistmist jätkusuutlikkusega? Seda käsitleti konverentsil läbivalt ja palju arutleti jätkusuutlikkuse üle. Eelkõige aga toodi jätkusuutlikkus väga otseselt kõigi osalejateni: kogu konverentsinädala jooksul pakuti ainult taimetoitu, konverentsibusside asemel liigeldi eri kohtade vahel ühissõidukitega, iga osaleja sai koos konverentsi programmiga kaasa korduvkasutatava veepudeli, kõikjal oli võimalikult palju taaskasutust ja rohelist mõtlemist.

Herrenhauseni lossi aed Hannoveris
Loengute ja töötubade kõrval oli aega ka Hannoveriga tutvuda. Pildil üks Herrenhauseni lossi aedadest. Foto: erakogu

Arutleti, kuidas saavad sotsiaaltöötajad kõikjal maailmas aidata saavutada rohkem õiglust inimõiguste, vaesuse, tervishoiu ja heaolu, hariduse ja soolise võrdõiguslikkuse küsimustes. Kuidas saavad jõustamise, osalemise ja võrgustike loomise põhimõtted ning strateegiad inimeste elu päriselt paremaks teha? Kas energiakriisis peaksime jagama inimestele rohkem raha, et elektri- ja küttearveid maksta, või hoopiski õpetama neile (ja ise õppima), kuidas vähem elektrienergiat kasutada, et säästa nii keskkonda kui ka oma rahakotti? Kas sotsiaalvaldkonna töötaja peaks olema ka keskkonnateadlik ja teistele oma käitumisega eeskujuks? Kas keskkonnateadlik käitumine (nt prügi sorteerimine ja säästev tarbimine) on juba iseseisva toimetuleku üks osa, mida kliendile õpetada?

Aruteludest koorusid välja järgmised mõtted.

  • Sotsiaaltöö jätkusuutlikkus seisneb eelkõige ennetavas töös, koostöös ja kaasamises ning erinevate huvigruppide, klientide ja kogukondade jõustamises.
  • Jätkusuutlik sotsiaaltöötaja hoolitseb, et iseenda tass oleks täis.
  • Jätkusuutlikud on hästi kvalifitseeritud sotsiaaltöötajad, kes suudavad kohaneda ja olla loovad, et leida uusi lahendusi uutele probleemidele.
  • Jätkusuutlik sotsiaaltöö räägib kaasa poliitika ja strateegia kujundamisel.
  • Jätkusuutlik sotsiaaltöö seisab alati inimõiguste ja sotsiaalse õigluse eest.

Kui sotsiaaltöö suudab teha kõike seda, kas siis on sotsiaaltöö olemuselt üks jätkusuutlikkuse garantiisid?


CIFi logoCIF-i 2024. aasta rahvusvahelistest vahetusprogrammidest on juba alanud kandideerimine kevadel toimuvatesse programmidesse Austrias, Soomes, Rootsis ja Šveitsis ning sügisel toimuvatesse Argentina ja Saksamaa programmidesse. Programme lisandub pidevalt ja esimesed kandideerimistähtajad on juba novembris 2023. Vaata täpsemat infot CIF-i kodulehelt ja kandideeri! Küsimuste korral kirjuta cifestonia@gmail.com.