Sügise hakul leiame valgust ja sooja taas koostööst
Sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo tänab septembrinumbri eessõnas hooldereformi nimel vaeva näinud ja tarmukalt tegutsenud spetsialiste. "Vaatamata sellele, et sotsiaalvaldkonnas on veel lahendust nõudvaid keerulisi küsimusi, oleme ka mitme olulise muutuse tunnistajad," kirjutab ta.
Aastaaegade vaheldumine annab endast jõudsalt märku. Äsja lõppenud suvest saame kaasa võtta mitu sõnumit, mis meid ees ootaval pimedamal ja külmemal ajal ehk veidikenegi rõõmustavad.
Juulis jõustus sotsiaalvaldkonna viimaste aastakümnete üks olulisemaid muudatusi, hooldereform. Eesti inimesed on pidanud seda kaua ootama ja kuigi uus korraldus vajab veel paika sättimist, on suur samm Eesti elu võrdsemaks muutmisel edasi astutud. Arusaadavalt on see suurendanud kohalike omavalitsuste sotsiaaltöötajate koormust, kuid need esimesed pingutused ei lähe tühja, vaid meie oma inimeste heaks. Hooldereformist võidavad kõik, eelkõige abivajajad, nende lähedased ja iga päev hooldustööd tegevad kolleegid. Suur tänu kõigile, kes on selle nimel vaeva näinud ja tarmukalt tegutsenud!
Sotsiaaltöö 3/2023
Tutvu numbrigaRakendunud on uus ohvriabi seadus, millega paraneb abi kättesaadavus vägivalla, kuriteo või kriisjuhtumi ohvritele. See muudab selgemaks ka kuriteoohvrite hüvitiste taotlemise korra, kiirendades abi jõudmist traumeeritud inimeseni ning aidates kannatanul toetatult naasta harjumuspärasesse elurütmi.
Jätkame tööd ka vaimse tervise vallas. Nii on edaspidigi plaanis kohalikke omavalitsusi vaimse tervise teenuste korraldamisel toetada ning ühtlasi rahastada kliiniliste psühholoogide ja psühholoog-nõustajate kutseaastat.
Endiselt on meie selja taga ka Euroopa Sotsiaalfond ja Euroopa Regionaalarengu Fond, mis toetustena umbes 165,7 miljonit eurot valdkonda suunavad. Näiteks saab nii jätkata laste ja perede toetamist ning toiduabi pakkumist. Sotsiaal- ja tervishoiuteenuste arengut Ida-Virumaal aitab edendada Õiglase Ülemineku Fond. Suur osa toetustest on suunatud spetsialistide koolitamisele, et innustada neid, kelle kaudu Eesti inimene hoolt tunda saab.
Kõige suuremad katsumused ootavad meid aga erihoolekandes. Riigi rahanduslik olukord sunnib meid tegema raskeid otsuseid, mis tihtilugu tähendab silmitsi seismist raske ja veel raskemaga. Psüühikahäiretega ja vaimupuudega inimestele teenuste osutamiseks on vaja lisaraha, mida aga ei ole seniseid hüvesid ümber hindamata võimalik riigieelarvest võtta. Seega ei jää mul ministrina üle muud, kui paluda teie usaldust. Luban järgmisel aastal valitsuses erihoolekande eest kindlalt seista ja olukorrale leevendust otsida.
Vaatamata sellele, et sotsiaalvaldkonnas on veel lahendust nõudvaid keerulisi küsimusi, oleme ka mitme olulise muutuse tunnistajad. Loodan südamest, et pühendumus, millega oma tööd aastast aastasse teete, aitab ja kannustab nii teid kui ka kõiki teisi meie inimesi. Oleme tähelepanelikud ja kriitilised, kuid seejuures heasoovlikud ning lootusrikkad. Koostöös liigume edasi! Seda teile sügise hakul soovingi, sest päikest on kevadeni vähem ja nõnda peame jõudu ammutama hoopis millestki muust.