Liigu edasi põhisisu juurde
Sisukaart
Sotsiaaltöö

Rakveres tunnustati sotsiaalvaldkonna parimaid töötajaid

Uudis

Tänavune sotsiaalvaldkonna tunnustusüritus toimus 23. aprillil Rakvere teatris. Tunnustati inimesi ja asutusi, kelle silmapaistev töö 2024. aastal või pikema aja jooksul on muutnud ühiskonda hoolivamaks ja inimlikumaks. Laureaadid kuulutati välja 13 kategoorias. Elutöö preemia pälvis sotsiaaltöö teaduspõhise uurimise arendaja Judit Strömpl.

Regina Lind, ajakiri Sotsiaaltöö

Eesti sotsiaaltöö assotsiatsiooni (ESTA) ja partnerite korraldatud konkursile said esitada kandidaate kõik soovijad – kolleegid, tööandjad ja koostööpartnerid, aga ka teenusesaajad ja nende lähedased. 

Sotsiaaltöötajate hindamatu väärtusega töö

Kohalviibijaid tervitama tulnud sotsiaalminister Karmen Joller viitas oma sõnavõtus rahvusvahelise sotsiaaltöötajate kogukonna selle aasta juhtteemale „Tugevdame põlvkondadevahelist solidaarsust kestva heaolu nimel“. Ta tõi välja, et sotsiaaltöö on valdkond, kus eri põlvkonnad toetavad teineteist – kogenud spetsialistid annavad edasi oma tarkust ja nooremad toovad uusi ideid ning lahendusi. „Samamoodi olete sillaks ka oma klientide jaoks, ühendades noori ja eakaid, peresid ja kogukondi. Just see koostöö ja üksteiselt õppimine loob kestva heaolu, mida meie ühiskond vajab. Aitäh teile selle eest!“ ütles minister.

tunnustuse saajad
Sotsiaalvaldkonna tunnustuskonkursi laureaadid Rakvere teatri laval. Foto: Ester Karm

 

Tunnustuskonkursile esitatud inimeste ja asutuste lood kinnitavad ilmekalt, et sotsiaalvaldkonnas tegutsevad eri ametinimetustega spetsialistid ei ole mitte ainult pühendunud ja abivalmid, vaid ka täiustavad pidevalt oma teadmisi ja teevad oma tööd väga professionaalselt. Nad leiavad loovaid lahendusi inimeste keerulistele olukordadele, arendavad teenuseid, avardavad abiandmise võimalusi, muudavad ühiskonna hoiakuid ning teevad koostööd paljude partneritega.

Eesti sotsiaaltöö assotsiatsiooni juhatuse esimees Eike Käsi tunnistas, et hindamiskomisjonide ülesanne ei olnud lihtne, sest kõik 209 kandidaati, keda eri kategooriates konkursile esitati, teevad väga tublit tööd, mis on nende kolleegidele ja koostööpartneritele silma paistnud, seega on kõik kahtlemata tunnustuse ära teeninud, kuid igast kategooriast tuli valida ainult üks laureaat.

laureaadid
Kaks tänavust konkursi laureaati on palju kaasa aidanud Sotsiaaltöö ajakirjas. Elutöö tegija Judit Strömpl on olnud pikaaegne toimetuse kolleegiumi liige. Kairiin Nuudi oli veel hiljuti üks ajakirja toimetaja. Foto: erakogu

Kes on tänavused laureaadid?

Tutvustame tänavusi konkursi laureaate.

  • Tiitli „Elutöö tegija sotsiaalvaldkonnas“ pälvis Tartu ülikooli ühiskonnateaduste instituudi sotsiaaltöö uuringute kaasprofessor Judit Strömpl, kes on oma aastatepikkuse tööga teadlase ja õppejõuna andnud olulise panuse sotsiaaltöö uurimise arendamisse Eestis, edendades ja tutvustades uurimismeetodeid ning ärgitades neid kasutama ka praktikuid. Oma uuringute kaudu on ta aidanud teha kuuldavaks haavatavate rühmade häält ning innustanud oma üliõpilasi, juhendatavaid ja kolleege väärtustama sotsiaalset õiglust ja järgima sotsiaaltöö väärtusi.

Elutöö tegija kategooria kaks nominenti said ESTA eripreemia märkimisväärse ja pikaajalise panuse eest sotsiaalvaldkonda: erivajadustega laste eest seisja Helle Känd (Tartu Maarja Tugikeskus) ja mullu meie hulgast lahkunud Ida-Virumaa puuetega inimeste koja eestvedaja Kaia Kaldvee.

  • Aasta sotsiaalvaldkonna asutuseks kuulutati Harku Sotsiaalkeskus (juhataja Kersti Ojasu), mis osutab teenuseid puudega ja psüühilise erivajadusega inimestele ja teistele sihtrühmadele. Keskus on teinud tähelepanuväärset tööd inimkesksete sotsiaalteenuste arendamisel ja oma töötajate tööheaolu edendamisel.
  • Aasta hooldustöötajaks valiti AS Koeru Hooldekeskuse dementsusosakonna juhataja Annely Ilomets. Ta on pikalt töötanud hoolekande valdkonnas ning loonud oma osakonnas ühtse meeskonna, kellega koos on kujundanud teenusesaajatele toetava, mitmekesiste tegevusvõimalustega elukeskkonna. Toetab mentorina oma töötajaid.
  • Aasta sotsiaaltöötaja tiitel läks tänavu Ida-Virumaale.  SA Narva Haigla sotsiaaltöötaja Jevgenia Vanhonen paistab silma oma võimega näha iga juhtumi taga inimest ning leida inimese individuaalset olukorda arvestavaid lahendusi. Ta edendab võrgustikutööd ja osales maakondliku hoolduse koordineerimismudeli väljatöötamises. Täiendab oma teadmisi ja jagab neid ka teisega.
  • Aasta lastekaitsetöötaja Rita Hanni (Jõelähtme vallavalitsus) on oma töös järjepidev ja sihikindel ning tulemusele orienteeritud. Ta püüab leida igale juhtumile lapse seisukohast parima lahenduse ning toetab oskuslikult lapsevanemaid. Teeb tihedat koostööd perearstidega, haridusasutusega ja teiste partneritega, aitab kaasa projektide elluviimisele, algatas valla haridusasutuste kriisiplaanide koostamise.

  • Aasta tegevusjuhendaja Reidi Pärnoja töötab Järvamaal MTÜ-s Me hoolime Sinust igapäevaelu toetamise teenuse tegevusjuhendajana. Kolleegid tõid palju toredaid näiteid, kuidas ta leiab võimalusi kõiki teenusekasutajaid tegevustesse kaasata või lahendada keerulisi olukordi. Ta on hinnatud meeskonnaliige ja teistele heaks eeskujuks.
  • Aasta lapsehoidja Jarmo Välk toetab Viljandimaal tegutsevas sihtasutuses Perekodu erivajadustega laste arengut ja heaolu koostöös lapsevanemate, õpetajate ja teiste spetsialistidega. Lapsi juhendades oskab valida sobiva metoodika ning suunata neid iseseisvalt ja loovalt tegutsema, nt tegutseb robootikaringi juhendajana. Ta on suurepärane meeskonnaliige.
  • Aasta tugiisik Mare Lest töötab Saaremaa Toetava Hariduse Keskuses perede tugiisikuna. Oma töös järgib ta põhimõtet, et vanemat toetades ja võimestades saab luua lapsele toetava ja arendava koduse keskkonna. Tal on hea analüüsivõime ning oskus liikuda seatud eesmärkide suunas. Ta on aktiivne võrgustiku liige ja lastekaitsetöötajate parem käsi perede toetamisel.
  • Aasta uustulija Andri Võsokovski liitus AS Südamekodude perega 2024. aastal, olles siis 24-aastane. Ta alustas Kundast ja tänaseks juhib üht grupi suuremat – Tartu Südamekodu. Ta on toonud eakatekodusse uue energia ja värsked ideed, võttes eesmärgiks pakkuda elanikele parimat teenust nii üldhoolduses kui ka õenduses. Ta on elanike ja nende lähedaste kaasamise suunanäitaja.
  • Aasta kohaliku omavalitsuse tiitli pälvis tänavu Rae vallavalitsus, kelle eelmise aasta saavutuste hulka kuulub lastele tugiisikuteenuse osutamise süsteemi arendamine ja aasta puudesõbraliku omavalitsuse tunnustus, kogukonnapõhised vaimse tervise teenused, noorte heaolu ja turvalisust parandav ennetusgrupp, koostöö vanemaealiste nõukojaga, tervise- ja heaoluprofiili valmimine jpm.
  • Aasta ennetustööks valiti SA Viljandi Haigla projekt „180 kraadi – uued suunad laste vaimse tervise toetamisel, väärkohtlemise ennetamisel ja võrgustiku loomisel“ . Selle eesmärk oli parandada teadlikkust laste ja noorte seksuaalsest (väär)käitumisest ning vähendada sellega seotud riske. Korraldati koolitusi ning töötati välja teabe- ja abiplatvorm www.piirid.ee, mis koondab materjale spetsialistidele ja avalikkusele. 
  • Aasta koostööpartner on Kaerepere Hoolekandekeskus OÜ juht Anne-Ly Reede. Ta on Rapla dementsusega inimeste tugigrupi juht ja MTÜ Elu Dementsusega liige, mentor ja koolitaja, kes on aidanud teenuste arendamisel ka teistes asutustes ning on maakondliku hoolekande ja tervishoiu koordinatsioonimudeli võrgustiku koordinaator.

Selles kategoorias esitati tunnustusele nii valdkonnasiseseid kui ka väliseid koostööpartnereid (kategoorias „Hea Tegu“).

  • Aasta ESTA liige on põhjapiirkonna juhatuse liige Kairiin Nuudi, kes on aktiivne piirkonna tegevuse eestvedaja ja info vahendaja. Oma ajakirjandusliku ja vabatahtliku tegevusega on ta aidanud kaasa sotsiaaltöö elukutse tutvustamisele ja selle maine kujundamisele. Aastal 2024 korraldas kaks populaarset eetikaseminari ja teoreetik-praktik seminari  „AI tööriistad ja sotsiaaltöö“ ning kohtus mitmel korral üliõpilastega.

Selle aasta konkursil oli ka uus kategooria – „Klient kiidab“, kus tuge vajanud ja seda ka saanud inimesed said jagada tänusõnu tublidele abistajatele. Selles kategoorias laureaate ei valitud: kiidusõnu pälvinud töötajatele anti üle lisaks tänukirjale ka nende kohta kirja pandud teenusekasutajate ja nende lähedaste soojad ja siirad mõtted.

Tunnustamisürituse korraldas Eesti sotsiaaltöö assotsiatsioon koostöös sotsiaalministeeriumiga. ESTA kodulehel on välja toodud ka kõik 2025. aastal sotsiaalvaldkonna tunnustuskonkursile esitatud kandidaadid.