Mida sotsiaaltöötaja saab teha enda heaks
Ajakirja Sotsiaaltöö 20. sünnipäeval 30. oktoobril 2017 oli üks aruteluteema sotsiaaltöötaja tööheaolu. Ajakirja kolleegiumi liige Marju Selg (Tartu Ülikool) jagas näpunäiteid, kuidas sotsiaaltöötajana oma vajaduste eest seista.
- Mida head täna tööl tegid, mida positiivset saavutasid – leia vähemalt üks asi ja räägi sellest abikaasale, sõbrale, pereliikmele või töökaaslasele. Inimesed armastavad rääkida ja kui igaüks neist räägib sinu loo edasi sõbrale, pereliikmele või kolleegile, ongi teadlikkus sotsiaaltööst veidi suurem.
- Liitu aktiivselt ESTA-ga ja osale oma piirkonna üritustel. ESTA katuse all on võimalik moodustada survegruppe ja korraldada aktsioone.
- Kui sul on häid kogemusi, kuidas muuta inimeste elu paremaks, siis jaga seda kolleegidega. Esine infopäeval või ülikoolis tudengitele, kirjuta Sotsiaaltööle, juhenda praktikante.
- Kui sul on tööga seotud raskusi ja probleeme või sulle on liiga tehtud, aga kohapeal ei ole võimalik lahendust leida, pöördu murega ESTA eetikakomitee poole. Eetikakomitee hoiab pöörduja konfidentsiaalsust ja püüab probleeme lahendada üldisemal tasandil.
- Ära lepi tööga seotud vägivalla või hirmutamisega. Sotsiaaltöötajad vajavad turvalist võimalust teatada niisugustest olukordadest, ükskõik, kas selle põhjustaja on klient, töökaaslane või ülemus. Kui selliseid teateid koguneb palju (statistika jõud!), sunnib see tööandjaid oma personali kaitsma.
- Hoolitse oma füüsilise töökeskkonna eest, teata vajadustest tööandjale. Et hästi töötada, on vaja end tööl hästi tunda – selleks on vaja privaatsust, piisavalt ruumi, mugavat mööblit, korralikke töövahendeid, valgust, soojust, vaikust ja ilu. Paraku on sotsiaaltöötajad oma töökeskkonna mugavuste eest seismisel tagasihoidlikumad kui teised spetsialistid.
- Ära lepi vabandusega, et ei ole piisavalt võimalusi koolituseks, supervisiooniks, hea töökeskkonna kujundamiseks või turvalisuse tagamiseks. Esita oma soov kirjalikult tööandjale, sotsiaalkindlustusametile, sotsiaalministeeriumile või muule organisatsioonile ja palu vastust. Hea kanal oma soovide väljendamiseks on ESTA. Kui selliseid taotlusi tuleb paljudelt sotsiaaltöötajatelt, sunnib see ametnikke ja poliitikuid tegutsema.
- Arenda endas teadvelolekut – võimet olla eneseteadlik ja endaga tasakaalus, oma mõtteid ja meeleolu juhtida, vältida halba stressi. Sotsiaaltöös räägitakse palju enesereflektsioonist ja reflektiivpraktikast – teadvelolek on selle eeldus. Pidev stress on teadveloleku vaenlane, seepärast on tähtis töötajate heaolu.
- Ütle „ei“, isegi kui seda on vaja ainult kord kuus või paar korda aastas. Põhjus ei pea olema midagi erakorralist, see võib olla ka väike asi, mis on ainult sinu jaoks tähtis. Usu, et sinu aeg ja oskused on väärtuslikud ning neid tuleb mõistlikult kulutada.