Käsiraamat „Roheteraapia toas ja õues“
Eesti Maaülikooli õppejõu Kadri Maikovi ning Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli õppejõudude Kaie Eha, Hanna-Maria Põldma, Kristiina Didriku ja Grete Eiche käsiraamat „Roheteraapia toas ja õues” inspireerib inimest aias ja toas tegutsema ning looduses viibima.
Roheteraapia (ingl green care) on suhteliselt uus mõiste, kuid sel põhimõttel on päris pikk ajalugu – see hõlmab looduse loomuliku positiivse mõju teadlikku kasutamist parema tervise saavutamiseks, alates lihtsalt istumisest-vaatamisest kuni aktiivse füüsilise tegevuseni.
Käsiraamatusse, mis ilmus kevadel 2022 kirjastuselt Ühinenud Ajakirjad, on kokku pandud loodusest inspireeritud terapeutilised tegevused, mille abil saab turgutada nii ennast kui ka lähedasi, et püsiks tervis ja heaolu. Konditsiooni taastavatel ja jõustavatel tegevustel on teraapiline mõju nii inimese kehale kui tema ka hingele ja vaimule. Roheteraapiline tegevus rikastab käeliste oskuste ja looduse tundmise pagasit. Käsiraamatus on iga tegevuse juures eraldi välja toodud selle arendav ja mõjuaspekt. See on lugeja enda otsustada, millisest raamatu osast ta sobiva tegevuse leiab. Iga peatükk algab teema ülevaatega ja nõuannetega, kuidas saavutada tõhus teraapiline tegutsemiskogemus.
Käsiraamatu autorite igapäevatöö on seotud looduse, tervise ja inimeste tegevuse suunamisega sellisel viisil, et need oleksid ohutud, arendavad ja jõukohased. Iga autor on panustanud oma valdkonna teadmistega: tegevusterapeudid tegevusvõime toetamise ja arendamisega, maastikuarhitekt maastiku kujundamise ja visiooni seisukohalt ning botaanik on lisanud tegevuste juurde sobivad taimed.
Väljavõte raamatust
Taldrikuaed
Peamised arenduseesmärgid: koordinatsioon, käeline täpsus, nägemine, puutetundlikkus, keskendumine, loovus, loominguline eneseväljendamine, kannatlikkus
Vajaminevad vahendid: loodusest korjatud materjalid (liiv, kruus, dekoratiivkivid, samblad, samblikud)
Miniformaadis keskkonnad on põnevad – nagu omaette maailmad. Taldrikuaia tegemisel on võimalik jäljendada olemasolevat aeda või lasta fantaasial lennata ja luua midagi täiesti omanäolist. Taldrikuaed on osav võte lapsi õues ja toas loovalt toimetama panna. Aeda saab meisterdada paberist maja või tikkudest ja traadist tara, kuni kujuneb terviklik kompositsioon. Lase lapsel nuputada, milliste miniatuursete vahenditega asendada tavalisi objekte – kuidas kujutada 5 cm kõrgust puud või millega asendada veekogu või pargipinki. Lisaks loovusele arendavad sellised tegevused peenmotoorikat, täpsust ja kannatlikkust, mida väikeste objektide käsitsemine nõuab. Internetist saab tasuta alla laadida tarade ja pargipinkide mudeleid, et need välja printida ja looduslikele materjalidele juurde lisada.
Lapsepõlve ja nooruse meenutamine taimede abil
Peamised arenduseesmärgid: mälu, analüüsivõime, meeleolu reguleerimine
Vajaminevad vahendid: aiaruum, eri ajastuga sobivad taimed
Nii nagu muusikal, on ka taimedel võime meenutada sündmusi, aega või kohta inimese eluloos. Lapsepõlve ja noorusaja taimed kutsuvad esile mälupilte ja emotsioone, mida toona sai kogetud – näiteks selle lille kinkis üks kallis inimene ja need õitsvad põõsad kasvasid lapsepõlvekodu akna all. Tavaliselt mõjutavad inimesi rohkem just need taimed, millega on seotud eredad mälestused või mis on saadud kingiks. Leia sobiv paik aias ja istuta sinna taimed, mis jutustavad sulle sinu enda lugu. Kui sul ei ole aeda, saad meenutamisega tegeleda botaanikaaias või mõnes ilusas linnapargis, mis oli olemas juba sinu lapsepõlves. Samamoodi võid aidata vanavanematel taimede abil „ajas rännata”. Uuri, millised olid taimed, millel on nende jaoks tähendus, ja aita mälestusi esile tuues nende mälu aktiveerida ning loo neile oma ajastu nurgake kas aeda või tuppa.
Taluaia taimi: floks, harilik seebilill, tokkroos, habenelk, kukekannus, kirju liilia, murtudsüda, pojeng, tuliliilia, poeedinartsiss, kosmos, lõhislehine päevakübar, näärelehine kibuvits