Liigu edasi põhisisu juurde
Sisukaart
Sotsiaaltöö

Ka nõud saavad olla nutikad. Iseseisvuse toetamine söömisel

Uudis

Tähtis on, et igaüks saaks elada täisväärtuslikult ja saaksime seda võimaldada ka lähedastele. Ornamini funktsionaalsed nõud ongi selleks mõeldud, aidates kognitiivsete ja teiste probleemide korral iseseisvalt süüa ja juua.

Kaia Roos
Kaia Roos
hoolekandetöötaja, Vivax OÜ müügiesindaja

Enamik artiklis tutvustatud tooteid on välja töötatud dementsusega inimesi arvestades, kuid mõeldud on ka Parkinsoni tõve, koordinatsiooni- või liikuvusprobleemidega inimestele, insuldist taastujatele, liigesevalu või nägemispuudega inimestele.

Iseseisvalt söömine aitab jätkata normaalset elu

Saksamaal kliimaneutraalses ettevõttes toodetud Ornamin nõud on välja töötatud koostöös spetsialistide ja kasutajatega. Tootja on silmas pidanud eesmärki toetada dementsuse ja teiste kognitiivsete häiretega inimesi stigmat tekitamata. Kohandatud nõud aitavad dementsuse varajastes staadiumides säilitada väärikuse ja tunde, et saadakse ise hakkama, ning toetavad kognitiivset võimekust ka hiljem. Abivahendeid meenutavaid nõusid kasutada võib olla piinlik: kohmakas ja tavapärasest selgelt eristuv disain võib tekitada tunde, et kasutaja erineb teistest millegi poolest.

Kohandatud nõud aitavad dementsuse varajastes staadiumides säilitada väärikuse ja tunde, et saadakse ise hakkama, ning toetavad kognitiivset võimekust ka hiljem.

Dementsuse arenedes on sage probleem, et inimene keeldub söömisest, kui serveerimisviis või toit tundub kuidagi võõras. Ornamini nõud on igapäevase välimusega, varjates abistavaid funktsioone. Nõude erksad värvid ja söömist lihtsustav disain aitab iseseisvalt süüa, mis annab hea enesetunde, kuid tagab ka, et süüakse ikka sama kogus, sama kiiresti ja sama sageli. Harjumustele truuks jäämine ja tavapärane rütm hoiab ära söömisest keeldumise. Iseseisvalt söömine võimaldab einestada koos pereliikmetega, tundes ennast enesekindlalt ja kaasatuna. Ühise laua taga istumine võib teiste eeskujul julgustada sööma ka neid, kes maadlevad isupuudusega.

Süüakse silmadega

Halvenenud kuulmine ja nägemine ning vähenenud kognitiivne võimekus võib söömist-joomist raskendada. Dementsuse sage sümptom on ka nähtu mõistmise keerukus. Raske võib olla kaugusi hinnata, mustreid ja peegeldusi tajuda või esemete piirjooni eristada. Ebakindlus võib söömise vastumeelseks muuta. Dementsuse hilisemates staadiumides võib ununeda, miks on üldse vaja süüa.

valge taldrik punase äärega
Selged vormid ja kontrastsed värvid aitavad orienteeruda

Ornamini nõude selged kujud ja kontrastsed värvid aitavad süües paremini orienteeruda. Lai punane äär aitab taldrikut lauast eristada ja muudab toidu asukoha selgemaks. Dementsusega inimesed suudavad punast eristada kauem kui paljusid teisi värve ja sellel värvil on ka isu tekitav mõju. Erksavärvilisi nõusid on soovitatud joomise ja söömise julgustamiseks. Värvidega kontrasti tekitamiseks võib valida näiteks kollase või rohelise tooniga Ornamini söögimati, mis vastandub taldriku äärele. Matt on mõlemalt poolt libisemiskindel ja püsib hästi laual, hoides kindlalt paigal ka silikoonribadega nõusid. See kombinatsioon aitab ka koordinatsioonihäireid kompenseerida.

J​​oomise abivahendid

tass
koonusekujuline joogikruus

Jooginõude valikus on tops lillekujulise haakumist parandava silikoonist kaunistusega, kahe sangaga kruus ning seest koonusekujuline joogikruus, mis võimaldab juua kaela kallutamata.

Erivajadustega inimestel esineb sageli neelamisraskusi ehk düsfaagiat, mistõttu on vedelikku lihtsam neelata väiksemates kogustes, kuid sagedamini. Valikus on kolm erinevat topsikaant, mis aitavad reguleerida sõõmu suurust. Huulikuga kaas ja kaks topsisisest kaant on neile, kes eelistavad juua ilma huulikuta. Huulikuta kaaned on paremad neelamisrefleksi stimuleerimiseks, sest vedelik puutub huulega kokku. Topsi ja kaane kombinatsiooni soovitavad kõne- ja tegevusterapeudid.

abiks joomisel
Joomine koonusekujulisest kruusist

Koordinatsioon ja lauanõud

TaldrikKoordinatsiooniraskuste korral on abiks erineva suurusega taldrikud ja kausid. Süvendatud äär taldrikute küljel lihtsustab söögiriistade kasutamist, aidates toitu lusikale lükata. Taldrikutel ja kaussidel on libisemisvastane põhi, mis aitab nõudel paigal püsida. Inimesel võib olla raske esemeid, näiteks söögiriistu või tasse, kätte võtta ja käes hoida. Kõik Ornamini taldrikud ja topsid on kerged ning vastupidavad, nende käes hoidmine nõuab vähem pingutust, need ei purune põrandale kukkudes.

Sööginõude selged kujud ja kontrastsed värvid aitavad süües paremini orienteeruda.

Ornamini aluse tõstetud ääred ja libisemiskindel pind aitavad valmistatavat toitu või nõusid paigal hoida. Alust saab kasutada ka lõikelauana, sellele võib kinnitada lisatarviku, kuhu saab toidu hakkimiseks või koorimiseks kinnitada. See sobib hästi näiteks insuldi või liigesevalude tõttu piiratud liikumisvõimega inimesele, kes tahab ise toitu valmistada. Lusikaümbrised on neile, kelle käed värisevad või kipub toit lusikalt maha libisema. Ümbrised on elastsed, ei häiri söömist ja need saab paigaldada enamikule tavalistele supilusikatele, mis kodus või hoolekandeasutuses juba on olemas.

nõud

Enamikku Ornamini nõusid saab pesta nõudepesumasinas. Erksad toonid püsivad kaua ja muudavad iga söögikorra positiivsemaks.


Küllap on turul ka teisi sarnaste funktsioonidega tooteid, mis võivad omastehooldajatele ja hoolekandeasutustele huvi pakkuda. Ornamini nõusid olen aga oma klientidega ise proovinud ja julgen neid soovitada. Ornamini nõudega saab tutvuda edasimüüja Vivax OÜ kodulehel, helistades numbril 735 1952 või kutsudes müügiesindaja oma ettevõttesse tooteid tutvustama.

Millal võib söömisabivahenditest kasu olla

  • Dementsus
  • Vaegnägemine
  • Käte värisemine
  • Parkinsoni tõbi
  • Multipleksskleroos
  • Raskest motoorikat haaranud haigusest taastumine
  • Aeglane söömine ja joomine
  • Raskused neelamisel, düsfaagia
  • Kaelalülide piiratud liikuvus
  • Piiratud liikuvus käsivartes, käelabades või sõrmedes
  • Insuldist taastumine
  • Piiratud peenmotoorika, tuimad või higised käed
  • Ühe käega söömine