Liigu edasi põhisisu juurde
Sisukaart
Sotsiaaltöö

Eessõna

Tervishoiu- ja sotsiaalsüsteemi lõimimist käsitleva numbri eessõna kirjutasid Anniki Lai, Hanna Vseviov ja Nele Labi kolmekesi, et rõhutada sotsiaalministeeriumi ühist sihti ja selget plaani valdkondade lõimimisega edasi liikuda.

Meil on hea meel, et hoiad käes tervishoiu- ja sotsiaalsüsteemi lõimimist käsitlevat numbrit.

Esindades tervise-, sotsiaal- ja innovatsioonivaldkondade poliitikakujundust, kirjutame seekord eessõna kolmekesi, et rõhutada sotsiaalministeeriumi ühist sihti ja selget plaani valdkondade lõimimisega edasi liikuda.

Muudatustel on lai mõju Eesti inimeste tervena elatud aastatele ja heaolule, seega on valdkondade lõimimine järgnevatel aastatel ministeeriumis ning valitsuse erilise tähelepanu all. Hulk tööd on juba tehtud, meil on teadmisi ja kogemusi analüüsidest, katseprojektidest ning tööpraktika muutmisest. Seda kõike aluseks võttes saame teha järgmised sammud lõimitud süsteemi ülesehitamisel.

Lõimimisvajadusest ja selle kasust räägivad nii abi vajajad kui ka andjad. Parem korraldus ja seotud tegevus valdkondades aitab vähendada topelttööd ja bürokraatiat ning suurendada tööga rahulolu, inimesed aga saavad sujuvamat ja tulemuslikumat abi. Eesti ühe edukama sotsiaal- ja tervisevaldkonna lõimimisprojekti, Viljandis rakendatud teenuse PAIK tulemused näitasid, et selles osalenud inimesed olid raviprotsessiga rohkem rahul ning tundsid end oma ravi ja sotsiaalse toimetuleku küsimustes kaasatuna. Inimese vajaduste tervikliku käsitluse ja valdkonnaülese abi head näited on palliatiivravi, vaimse tervise abi ja rehabilitatsiooni areng.

Sotsiaaltöö 4/2023

Tutvu numbriga

Andmete kasutamine on süsteemide lõimimise üks alustala. Eestis on palju digiandmeid, kuid neid on vaja inimeste tõhusamaks abistamiseks varasemast enam analüüsida ja kasutada. Tähtis on kujundada ühine inforuum ja andmekasutus, et terviklikult lahendada inimese elus läbi põimunud sotsiaalseid ja terviseküsimusi.

Valdkondade tegevuse lõimimine ei ole haldusmuudatus, vaid põhimõtete, korralduse ja igapäevatöö sisuline muutus. Vajadustest lähtuv, terviklik ja valdkonnaülene ning parimatele teadmistele toetuv teenusekorraldus aitab kaasa tegeliku inimkesksuse saavutamisele. Nii saame paremini ennetada haiguste kujunemist ja sotsiaalsete probleemide teket või süvenemist ning tagada elanike parema elukvaliteedi ja heaolu.

Soovime, et see number aitaks paremini mõista lõimimise probleeme ja võimalusi, innustaks kõigi osaliste konstruktiivset arutelu selle üle, kuidas muuta Eesti tervishoid ja sotsiaalhoolekanne tugevamaks ning jätkusuutlikumaks. Oleme veendunud, et koostöös ja parimaid teadmisi rakendades suudame kujundada tervishoiu- ja sotsiaalsüsteemi, mis teenib meie inimesi veelgi paremini.

Anniki Lai, sotsiaalministeeriumi vaimse tervise osakonna juhataja

Hanna Vseviov, sotsiaalministeeriumi sotsiaalala asekantsler

Nele Labi, sotsiaalministeeriumi innovatsiooni asekantsler