Ajakiri Sotsiaaltöö kutsub mõtlema tööheaolule
Ajakirja detsembrinumber (nr 4/2024) võtab vaatluse alla sotsiaal- ja lastekaitsetöötajate töötingimused ja enesehoiu võimalused. Käsitletakse ka sotsiaaltöö kui elukutse kujunemist, erialast keelekasutust, korralduslikke ja metoodikaküsimusi.
Numbrile kirjutas eessõna ajakirja vastutav toimetaja Regina Lind.
Vestlusringid
- Tunnustatud sotsiaaltöötajad Kaili Käesel-Maastik, Merilin Nöör ja Birgit Siigur tutvustavad sotsiaaltöö ja lastekaitse võimalusi ning kitsaskohti ja jagavad mõtteid enesehoiust.
- Kanepi valla sotsiaalosakonna spetsialistid kiidavad oma kokkuhoidvat meeskonda ja selgitavad kogukondlikku maasotsiaaltöö eripära.
Uurimused ja analüüsid
- Tallinna ülikooli uurimisrühma uuring keskendus sotsiaal- ja lastekaitsetöötajate töötingimustele, heaolu mõjutavatele teguritele ning ametialase arengu võimalustele.
- Reeli Sirotkina (Tallinna ülikool) jagab oma doktoritööle toetudes mõtteid sotsiaaltöö kui elukutse arengust Eestis ja uurimisteekonnal kogetut.
- Diana Paulberg uuris magistritöös sotsiaaltöötajate arusaamu enesehoiust ja sellega seotud kogemusi.
- Triinu Jänese magistritöö heidab pilgu täiskasvanute gümnaasiumi sotsiaalpedagoogi argipäeva.
- Lasteabi abiliini tulemuslikkuse uuringus käsitleti ka lasteabi nõustajate ja kohalike omavalitsuste lastekaitsetöötajate koostööd.
- Tallinna ülikooli sotsiaaltöö doktorandid analüüsisid Erik Allardti heaoluteooria kasutamist magistritöödes.
- Dagmar Kutsar (Tartu ülikool) tutvustab lapse haavatavusele keskenduvat raamatut.
Tööalane tugi, metoodika, korraldus
- ESTA eetikakomitee liige Katrin Tsuiman kirjutab väärtustavast keelekasutusest sotsiaalvaldkonna töös.
- Evelyn Eichhorst MTÜ-st Pesapuu jagab häid kogemusi arenguprogrammist, mis toetas töötajate tööheaolu.
- Kadi Kass ja Dagmar Narusson (Tartu ülikool) tutvustavad teadus- ja arendusprojekti, kus vaimse raskustega inimesed osalesid kaasuurijatena kogukonna võimaluste hindamisel.
- Kadri Maikov kaasautoritega kirjutavad rahvusvahelisest eri ülikoolides rakendatavast roheteraapia projektist.
- Liis Allmäe sotsiaalkindlustusametist vahendab lähisuhtevägivallaga seotud teadmisi ja infot ohvriabivõimaluste kohta.
- Helen Alton sotsiaalministeeriumist tutvustab Eesti lastekaitsetöö uut tööriista – juhtumikorraldusmudelit „Turvalisuse märgid“.
- Annegrete Johanson MTÜ-st Rua Crew selgitab taastava käsitlusviisiga seotud mõisteid ja rakendusvõimalusi.
- Sotsiaalkindlustusamet on koostanud lastekaitsetöötajatele juhise, mis annab nõu, kuidas tagada hädaohus oleva lapse turvalisus, sh perest eraldamisel.