Liigu edasi põhisisu juurde
Sisukaart

Rahvastiku toitumise uuring

Rahvastiku toitumise uuring annab mitmekülgse ja põhjaliku ülevaate Eesti rahvastiku toitumisest – nii sellest, mida eelistab Eesti inimene süüa kui ka sellest, millised on toitumise seosed muu tervisekäitumisega.

2024. aasta sügisel toimub rahvastiku toitumise uuringu pilootküsitlus. Pilootküsitlusse on kaasatud kahe vanuserühma esindajad: lapsed (4–10 a) ja täiskasvanud (18–64 a).  Mõlemast rühmast saadetakse uuringukutsed juhuvalimi alusel 500 inimesele.

Pilootküsitluse eesmärk on testida küsitlusinstrumente, metoodikaid ja protsesside toimimist, et luua parimad eeldused põhiuuringu peamise eesmärgi täitmiseks, milleks on usaldusväärsete ja piisavate toitumisandmete kogumine ning analüüsimine.

Uuringu tulemus on rahvastiku tasemel esinduslik toitude tarbimise andmebaas. See annab teavet, kui palju saavad inimesed toidust energiat, makro- ja mikrotoitaineid, kui sageli ja mis koguses süüakse erisuguseid toite ning kuivõrd on inimeste toitumine kooskõlas Eesti toitumis- ja liikumissoovitustega.

Uuringu andmed aitavad kujundada tõenduspõhist toidu- ja tervisepoliitikat ning on sisend toiduohutuse riskihinnangute koostamisel, et arvutada toidus esinevate võimalike lisa- ja saasteainete saadavust.

Kui sageli toimub?

Esimene rahvastiku toitumise uuring toimus 1997. aastal ja järgmine uuring tehti aastatel 2013–2015. Uuringuid on plaanis ellu viia umbes iga 10 aasta järel. 2023. aastal alustati järgmise uuringu ettevalmistustega.

Mida ja kuidas uurime?

Toitumine: toitude tarbimissageduse küsimustiku ja kahel korral NutriData keskkonnas täidetava toidupäeviku alusel. Toidupäeviku  täitmine hõlmab endas 24 tunni jooksul kõigi söödud toitude ja jookide, nende koguste ja kirjelduste ülesse märkimist NutriData programmi.

Taustaandmed, nagu sotsiaal-demograafilised ja -majanduslikud andmed, terviseseisund, vaimne tervis, tervisekäitumine ja hoiakud, liikumisharjumused ning antropomeetrilised andmed (pikkus, kehakaal) vastaja täidetava üldküsimustiku alusel.

Rahvusvahelised võrdlusandmed

20132015 tehtud uuringu andmed on esitatud Euroopa Toiduohutusameti rahvusvahelisse andmebaasi (Comprehensive European Food Consumption Database), mis annab ülevaate toitude tarbimisest peaaegu kõigis Euroopa Liidu riikides. Nii 1997. a kui ka 20132015. a uuringu andmed on esitatud ka Tuftsi ülikooli hallatavasse andmebaasi Global Dietary Database.

Andmebaasi täiendamiseks ja ajakohastamiseks algatati 2011. aastal projekt EU Menu, mille toetusel koguti aastatel 20132015 ka Eesti rahvastiku toitumisuuringu andmed.

Pilootküsitluse rahastajad

Tervise Arengu Instituut, Regionaal- ja Põllumajandusministeerium

Tulemused ja publikatsioonid

20132105 toimunud rahvastiku toitumise uuringus osalesid uuritavad vanuses 4 kuud kuni 74 aastat. Uuringu andmestik sisaldab teavet ligi 5000 eestimaalase toitumise kohta. Uuringu tulemused on avaldatud tervisestatistika ja -uuringute andmebaasis.