HPV kodutesti juurutamine riiklikus emakakaelavähi sõeluuringus
TAI ja Tervisekassa jätkavad 2023. ja 2024. aastal inimese papilloomi-viiruse (HPV) kodutesti pakkumist emakaelavähi sõeluuringus. Projekt on ellu kutsutud eesmärgiga tagada kodutesti kättesaadavus ja selle testimisviisi pakkumise järjepidevus emakakaelavähi sõeluuringus.
Alates 2023. aasta augustist pakutakse kõigile sel aastal emakakaelavähi sõeluuringu sihtrühma kuuluvatele naistele, kes aasta esimeses pooles ei jõudnud veel sõeluuringul osaleda, võimalust valida kodutesti tegemise ja tavapärasel viisil kliinikus sõeluuringus osalemise vahel. 2024. aastal on sõeluuringu sihtrühma kuuluvatel naistel võimalik kodutesti teha terve aasta jooksul.
Mis on HPV sõeluuring ja milleks on seda vaja?
Emakakaelavähk on haigus, mida saab ennetada õigeaegse HPV vastase vaktsineerimise ja regulaarse sõeluuringu abil. Eestis haigestub igal aastal emakakaelavähki umbes 150 naist ja selle tõttu sureb umbes 60 naist aastas.
Sõeluuring on terviseuuring, mis on mõeldud eelkõige tervetele, ilma kaebuste ja sümptomiteta naistele, et ennetada emakakaelavähki. Eestis kutsutakse emakakaelavähi sõeluuringule naisi vanuses 30–65 aastat viieaastase intervalliga. Sõeluuringule on oodatud ka naised, kellel on emakas osaliselt või täielikult eemaldatud (hüsterektoomia). Emakakaelavähi teke ei ole seotud pärilikkusega ja haigestuda võivad naised igas vanuses. Emakakaelavähi peamiseks tekitajaks on peamiselt sugulisel teel leviv HP-viirus. HPV-ga nakatudes võivad rakkudes tekkida muutused, millest võivad edasi areneda vähieelsed seisundid ja emakakaelavähk, mõjutamata enesetunnet. Sõeluuring võimaldab tuvastada HPV nakkuse, tänu millele saab võimalikud rakumuutused ja vähieelsed seisundid avastada varakult, mil need on ravitavad.
2021. aastast on Eestis emakakaelavähi ennetamiseks mõeldud sõeluuringus kasutusel HPV uuring, mille abil saab tuvastada HPV kõrge riski ehk vähki põhjustavaid alatüüpe. Sõeluuring on tõhus meede emakakaelavähi ennetamiseks. Tavapäraselt tehakse sõeluuringuid tervishoiuasutuses. Nüüd on võimalik teha sõeluuringu HPV test ka ise kodus. Kodutest on kliinikus tehtud HPV uuringuga sama usaldusväärne emakakaelavähi riski hindamise meetod. Juhendit järgides on proovi võtmine lihtne ning seda saab teha privaatselt ja mugavalt endale sobival hetkel.
HPV kodutestimine on varasemate uuringute tulemustel ja mitme Euroopa riigi kogemusel osutunud sama tõhusaks, kuid osade naiste jaoks ka mugavamaks testimisviisiks. 2020–2022. aastal TAI juhitud kodutestimise projektide tulemused on kinnitanud kodutestimise tulemuslikkust ja naised on selle testimisviisi vastu võtnud väga hästi.
Keda ootame osalema?
2023. aasta augustist on sel aastal emakakaelavähi sihtrühma kuuluvatel naistel, kes pole veel jõudnud sõeluuringus osaleda, võimalus valida, kas osaleda sõeluuringus tavapärasel moel kliinikus või teha kodutest. 2024. aastal on kodutest sihtrühmale kättesaadav alates aasta algusest kogu sõeluuringuaasta vältel.
Emakakaelavähi sõeluuringule oodatakse 30–65-aastaseid ravikindlustatud ja ravikindlustuseta naisi iga viie aasta järel.
2023. aastal on sõeluuringule oodatud naised sünniaastaga 1958, 1963, 1968, 1973, 1978, 1983, 1988, 1993.
2024. aastal on sõeluuringule oodatud naised sünniaastaga 1959, 1964, 1969, 1974, 1979, 1984, 1989, 1994.
Sõeluuringule on oodatud ka need naised, kellel on emakas osaliselt või täielikult eemaldatud (hüsterektoomia). HPV testi (sh kodutesti) on võimalik teha ka emaka puudumise korral.
Kuidas sõeluuringul osaleda?
Kõigil sihtrühma kuuluvatel soovijatel, kes ei ole jõudnud veel emakakaelavähi sõeluuringul osaleda, on võimalik valida, kas teha sõeluuringuks vajalik HPV test kodus või pöörduda uuringu tegemiseks tervishoiuasutusse.
Kodutesti valik on vabatahtlik ja sellega ei kaasne lisakulusid. Kõik vajalikud lisauuringud on osalejale samuti tasuta ja ravivajaduse korral on tagatud ravi ka ravikindlustuse puudumise korral.
Kodutest on võimalik tellida veebipõhisest tellimiskeskkonnast. Kodutesti tellimiseks on tellimiskeskkonnas vaja tuvastada end ID-kaardi, Mobiil-ID või Smart-ID-ga. Saate kodutesti kättesaamiseks valida sobiva postitusviisi ja saata proovi hiljem analüüsimisele tasuta. Kodutestikomplekt postitatakse hiljemalt 10 tööpäeva jooksul pärast tellimuse tegemist.
Projektis on laboripartneriks SYNLAB Eesti, kes haldab kodutesti tellimiskeskkonda, postitab tellitud kodutestikomplektid, teeb HPV analüüsi ja teavitab kodutesti teinud naisi uuringu tulemusest.
Kuidas kutsutakse emakakaelavähi sõeluuringule?
Emakakaelavähi sõeluuringule kutsutakse naisi personaalse SMS-kutse, e-kutse või paberkutse abil. E-kutseid ja paberkutseid (juhul kui e-posti aadress pole teada) saadab Tervise Arengu Instituudi vähi sõeluuringute register ning SMS-kutseid Eesti Tervisekassa.
NB! Sõeluuringul osalemiseks ei pea jääma ootama personaalset kutset.
Kodutesti pakkumine Viljandi, Valga, Võru, Põlva ja Ida-Viru apteekides
2023. ja 2024. aastal pakuvad koduteste ka viie maakonna apteegid. Projektis osalevad Benu, Südameapteegi, Euroapteegi ja Apotheka apteegid. Projektis osalevate apteekide nimekiri:
Projektis osalevast apteegist on kodutesti võimalik saada kõigil kõnealusel aastal emakakaelavähi sihtrühma kuuluvatel naistel, sõltumata elukohast. Kodutesti apteegist kättesaamiseks on vaja isikut tõendavat dokumenti.
Kuidas kodutesti teha?
HPV kodutestimise proovivõtukomplekti kuulub proovivõtuvahend, juhend proovi võtmiseks, infoleht ja märgistatud eelmakstud tagastusümbrik. Kodutesti valinud naistel palume proovi võtmisel järgida juhendit ja postitada proov hiljemalt viie päeva jooksul pärast selle võtmist. Proovi saatmine laborisse on tasuta.
- Kui tellisite kodutesti veebikeskkonnast, siis saate proovi saata laborisse tellimuse esitamisel valitud postitusviisil tasuta.
- Kui saite kodutesti apteegist, siis saate proovi koos kontaktandmete vormiga saata laborisse tasuta tavapostiga, postitades ümbriku lähimasse Eesti Posti (Omniva) kirjakasti. Kirjakastide asukohti saate vaadata Omniva kodulehelt.
Oluline kuupäev
Kuni 31.detsember 2024 – kodutesti tellimine veebist ja viies maakonnas võimalus saada apteegist.
Kuidas teavitatakse uuringu tulemustest?
Laboratoorse analüüsiga tehakse kindlaks, kas naine on nakatunud HPV kõrge vähiriski alatüüpidega. Kõiki kodutesti teinud naisi teavitatakse uuringu tulemusest isiklikult naise enda valitud kanali kaudu. Samuti edastatakse uuringu vastus terviseportaali.
Kodutesti teinud naisi teavitatakse personaalselt nii positiivse, negatiivse kui ka mitteadekvaatse uuringutulemuse korral.
Positiivne HPV testi tulemus ei tähenda, et on leitud rakumuutused või vähk vaid seda, et proovis on tuvastatud HPV nakkus ja leiu täpsustamises on vaja pöörduda kliinikusse lisauuringuks, milleks on vedelikupõhine tsütoloogiline uuring (LBC) ehk emakakaelalt võetav rakuproov. Ligi iga kümnes naine vajab sõeluuringus vähemalt ühte lisauuringut. Kodutesti positiivse tulemuse korral teavitatakse ka lisauuringu vajadusest. Kui olete saanud vastava teavituse, on väga oluline osaleda ka vajalikel lisauuringutel.
Negatiivne HPV testi tulemus tähendab, et proovis ei tuvastatud HPV nakkust. Sõeluuringule oodatakse Teid taas viie aasta pärast.
Mitteadekvaatne HPV testi tulemus tähendab, et proovis ei olnud piisavalt rakulist materjali ja seetõttu ei ole võimalik uuringu vastust anda. Sel juhul pakutakse kordustesti tegemise võimalust.
Kui olete saanud HPV kodutesti positiivse vastuse (on tuvastatud HPV nakkus), siis palume esimesel võimalusel pöörduda lisauuringu tegemiseks sobiva tervishoiuasutuse poole, broneerides aja sõeluuringu vastuvõtule. Vastuvõtuaega on võimalik broneerida digiregistratuuris või telefoni teel (rohkem valikuid). Emakakaelavähi sõeluuringut teostavate tervishoiuasutuste kontaktid leiate Tervisekassa veebilehelt.
Tulemused ja publikatsioonid
- Kodutesti teostatavuse uuringu (2020–2021) lühikokkuvõte
- HPV kodutest emakakaelavähi sõeluuringu täiendava meetodina: randomiseeritud pilootuuringu (2021) lühikokkuvõte
- Veerus, P., Hallik, R., Jänes, J., Jõers, K., Paapsi, K., Laidra, K., Innos, K. Human papillomavirus self-sampling for long-term non-attenders in cervical cancer screening: A randomised feasibility study in Estonia. J Med Screen. 2022 Mar;29(1):53–60. doi: 10.1177/09691413211052499. Epub 2021 Oct 25. PMID: 34694179.
- HPV kodutesti juurutamine emakakaelavähi sõeluuringus 2022 lühikokkuvõte
- HPV kodutest emakakaelavähi sõeluuringus 2023 lühikokkuvõte
Korduvad küsimused HPV kodutestimise kohta
Kodutesti on võimalik ja soovitame teha ka juhul, kui Teil on emakas osaliselt või täielikult eemaldatud (hüsterektoomia). Proovi võtmisel järgige kodutesti komplektis olevat proovivõtuvahendi kasutusjuhendit.
Jah, kuna sõeluuring võimaldab kontrollida, kas HPV on püsinud Teie organismis.
Sõeluuringus osalemine on sellistel puhkudel ikkagi soovitatav, sest HPV võib levida ka kontaktnakkusena. Kui ei soovi kliinikus testida, siis on võimalik tellida endale HPV kodutest veebi teel.
Hoolimata hiljutisest arstivisiidist soovitame Teil sõeluuringus osaleda, kui Teil HPV testi ei võetud.
Kui olete tänavu emakakaelavähi sõeluuringus juba HPV testi teinud, siis info osalemise kohta lisatakse Patsiendiportaali ja kodutesti teha ei saa.
Kui kodutest on tehtud ja kui proovist leiti kõrge riski HPV, siis võetakse Teiega personaalselt ühendust Teie testi tellides valitud suhtluskanali kaudu ning teavitatakse vajalikest lisauuringutest. Kui kodutesti vastus on negatiivne, siis täiendavaid analüüse teha vaja ei ole, ning sõeluuringule oodatakse Teid tagasi viie aasta pärast.
HPV kodutesti ei tohi teha raseduse ajal, et mitte ohustada raseduse kulgu.
Kodutesti tegemiseks ei pea aega naistearsti juurde panema. Kodutesti saate ise teha sobival ajal ja kohas järgides proovivõtuvahendiga kaasasolevat kasutusjuhendit. Seejärel saate proovi postitada laborisse analüüsimisele.
Kasutusjuhiseid järgides võite olla kindel, et proov on korrektselt võetud. Kui osutub vajalikuks kordusproovi tegemine, siis võetakse Teiega personaalselt ühendust ja saadetakse uus proovivõtuvahend.
Kodus tehtud HPV test ja kliinikus tervishoiutöötaja võetud HPV proov on sarnaselt täpsed ja usaldusväärsed.
Kui proov on peale võtmist saatmata rohkem kui viis päeva, siis on vaja võtta uus proov. Sel juhul palume võtta ühendust uuringu korraldajaga hpvkodutest@tai.ee
Palume võtta ühendust uuringu korraldajaga hpvkodutest@tai.ee ja teiega lepitakse kokku uue proovivõtuvahendi saatmine.
See tähendab, et on tuvastatud kõrge riski HPV esinemine ning Teil on vaja veel teha täiendavaid uuringuid tervise kontrollimiseks. Viiruse olemasolu ei tähenda vähi- ega vähieelsete muutuste diagnoosi! Lisauuringutele saab pöörduda tervishoiuasutustesse, mille nimekiri Teile saadetakse ja mis on leitav ka Tervisekassa kodulehelt.
Kõigepealt palume veenduda, kas Teie sünniaasta kuulub sel aastal sõeluuringuga hõlmatute hulka.
2023. aastal oodatakse sõeluuringule naisi sünniaastaga 1958, 1963, 1968, 1973, 1978, 1983, 1988, 1993
2024. aastal oodatakse sõeluuringule naisi sünniaastaga 1959, 1964, 1969, 1974, 1979, 1984, 1989, 1994
Sõeluuringul saavad osaleda kõik nimetatud sünniaastaga naised sõltumata ravikindlustusest või personaalse kutse olemasolust. Saate valida sõeluuringut pakkuvate asutuste seast omale sobivaima.
Kodutesti vastus laekub terviseportaali terviseportaal.ee. Kõiki kodutesti teinud naisi teavitatakse uuringu tulemusest personaalselt. HPV kõrge riski tüvega nakkuse tuvastamise korral on tarvis teha täiendavaid uuringuid. Kõigi täiendavate uuringute või vajamineva ravi kulud katab Tervisekassa, sealhulgas naistel, kellel puudub ravikindlustus.
Ei, kõik kulud tasuvad uuringu korraldajad Tervise Arengu Instituut ja Tervisekassa ning seda ka naiste puhul, kellel puudub ravikindlustus.
Igal aastal haigestub Eestis emakakaelavähki umbes 150 naist. Haiguse peamiseks tekitajaks on inimese papilloomiviirus (HPV), mis levib puutekontakti kaudu, sealhulgas seksuaalsel teel. Papilloomiviiruse tüüpe on üle saja, kuid emakakaelavähki tekitab neist vaid osa. Kui naine nakatub kõrge riskiga HPV alatüüpidega, võivad emakakaela rakkudes tekkida muutused ning vajaliku sekkumiseta areneda vähieelne seisund. Emakakaelavähk võib välja kujuneda 10–15 aasta jooksul. Paljudel HPV viirusega nakatunud inimestel puuduvad haigusnähud ja/või kaebused ning tavaliselt ei tekita rakumuutused emakakaelal ega vähieelne seisund muutusi enesetundes.
HPV nakkust saab ennetada vaktsineerimise teel. Eestis pakutakse HPV-vastast vaktsineerimist riikliku immuniseerimiskava raames 12-aastastele tüdrukutele. Vähi ennetamiseks on parim viis osaleda sõeluuringul, mis võimaldab avastada HPV nakkuse ja vähieelsed seisundid ning need välja ravida enne vähi teket. Loe emakakaelavähi ja selle ennetamise kohta rohkem.
Kodutest on võimalus privaatselt endale sobival ajal kodus ise sõeluuringu testi teha. Uuringu tulemusena saavad osalejad olulist teavet oma tervise kohta. Juhul, kui on vaja teha lisauuring, antakse sellest teada. Kõik lisauuringud on tasuta, ka ravikindlustuseta naistele.
Kui teil esineb kaebusi (näiteks ebaregulaarne veritsus, valu, eritis), pöörduge kindlasti viivitamata oma perearsti või günekoloogi poole ja ärge jääge ootama sõeluuringu kutset
Teie isikuandmed on kaitstud ja neid töödeldakse vastavalt isikuandmete kaitse üldmäärusele, isikuandmete kaitse seadusele, teistele õigusaktidele ja hea teadustava põhimõtetele. Isikuandmetele on ligipääs ainult uuringu täitjatel ja laboritöötajatel. Pärast andmekogumise lõppu eemaldatakse isikut tuvastada võimaldavad andmed ja edasine analüüs toimub isikustamata kujul. Uuringu kokkuvõtted ja tulemused avaldatakse üldistatud kujul. Uuringukavandi on kooskõlastanud Tervise Arengu Instituudi Inimuuringute Eetikakomitee.