Statistika

Tagasi

10. JUUNI 2014

Verekomponentide tootmine ja kasutamine 2013

Tervisestatistika ja terviseuuringute andmebaasis avaldati verekomponentide tootmise ja kasutamise 2013. aasta andmed

Eelmise aasta jooksul loovutas Eestis verd kokku 37 256 inimest ehk 4% rohkem võrreldes 2012. aastaga, näitab Tervise Arengu Instituudi statistika.

Aasta-aastalt on veredoonorluses kasvanud korduvdoonorite osatähtsus, seevastu esmakordsete doonorite arv väheneb. Kui 2004. aastal moodustasid korduvdoonorid kõigist verd loovutanutest 71%, siis mullu juba 80%. Kuna noorte osa rahvastikus üldiselt praegu langeb, siis ka uusi potentsiaalseid doonoreid on selle võrra vähem. Esmakordselt verd loovutanud inimesi oli mullu 7470. Kümne aastaga on see näitaja kahanenud veerandi jagu.

Tänu aktiivsetele doonoritele on aasta-aastalt kasvanud varutud veredooside arv. Vereloovutuskordi oli eelmisel aastal kokku 61 234, seega loovutab üks doonor aastas keskmiselt 1,6 korda verd. Vereloovutusi on kogunenud võrreldes näiteks 2008. aastaga ligi 12% rohkem. Korduvdoonorite ja nende vereloovutuste kasv läbi aastate näitab, et olles juba varem doonorina verd andnud, loovutatakse seda regulaarselt ka edaspidi.

Et tulla lähemale nii korduv- kui ka uutele doonoritele, korraldavad verekeskused doonorivere kogumise aktsioone ja doonoripäevi. Eelmisel aastal oli selliseid üritusi 207 erinevas paigas kokku 625 korral. Kõigist verevarudest 39% koguti eelmisel aastal just väljasõitudelt doonoripäevadele (2012. aastal 37%).

Transfusioonravi ehk vereülekandeid tehti eelmisel aastal kokku 19 844 patsiendile, mis võrdeliselt doonorite arvu kasvule, kasvas aasta varasemaga 4% võrra. See näitab jätkuvat doonorivere olulisust ja vajadust. Doonorite arv kokku näitab, et eelmisel aastal oli Eesti rahvastikust veredoonoriks 2,8%, Maailma Terviseorganisatsiooni soovitusel peaks arenenud riigi stabiilsete verevarude tagamiseks doonoreid olema rahvastikust 4%.

Lisainfo:

Ingrid Valdmaa, Tervise Arengu Instituudi tervisestatistika osakonna analüütik, 659 3813, ingrid.valdmaa@tai.ee;

Maris Jakobson, Tervise Arengu Instituudi avalike suhete nõunik, 659 3906, maris.jakobson@tai.ee