Lõppenud uuringud

Tagasi

19. JAANUAR 2018

IDEFICS

IDEFICS (Identification and prevention of Dietary- and lifestyle-induced health Effects In Children and infantS) uuringu eesmärk oli toitumisharjumustest ja elustiilist tingitud tervisemõjude hindamine ning ennetamine mudilastel ja väikelastel.

Uuringus hinnati ka erinevaid tervise edendamise ja tervisehäirete ennetamisega seotud tegevusi nii lasteaia kui kooli tasemel. Uuringu lõppeesmärgiks oli laste ülekaalulisuse riskitegurite väljaselgitamine ja efektiivse sekkumisstrateegia väljatöötamine ülekaalulisuse levimuse vähendamiseks.

IDEFICS uuringus osales kokku 11 Euroopa riiki. Lisaks Eestile ka Belgia, Küpros, Taani, Prantsusmaa, Saksamaa, Ungari, Itaalia, Hispaania, Rootsi ja Suurbritannia. Uuring hõlmas kokku 16 000 2–9-aastast last.

Uuringu koordinaator oli Saksamaal Bremeni Ülikooli juures tegutsev Bremeni Preventatiivse ja Sotsiaalmeditsiini Instituut. Uuringut rahastas Euroopa Liit.

Uuring algas septembris 2006 ja lõppes sügisel 2011, millele järgnevad uuringu hindamised.

IDEFICSi läbiviijad töötasid spetsiaalselt selle projekti jaoks välja standardiseeritud andmekogumismeetodid, mille abil tuvastati toitumuslikke, elustiilialaseid, psühhosotsiaalseid, füüsilisi, biokeemilisi ja geneetilisi faktoreid laste ülekaalu, rasvtõve, ainevahetushäirete ja luukoe nõrgenemise ilmnemises. Sellele järgnes suunatud sekkumine ning jätku-uurimus, kus hinnati toitumise ja elustiili muutuste mõju kehakaalule ja muudele tervisenäitajatele.

Jätku-uurimuse hindamine näitab, kas IDEFICSi sekkumine oli tulemuslik, millistes riikides see tulemusi andis ja millised olid peamised võimalikule sekkumismõjule kaasa aidanud tegurid.

Uuringu juht Eestis oli dr Toomas Veidebaum ja koordinaator Kenn Konstabel.

Materjalid