Uudised

Tagasi

Uudis

20. MÄRTS 2018

100 000 geeniproovi kogumine algab 2. aprillil

Alates tänasest, 20. märtsist saavad geenidoonoriteks soovijad veebilehel www.geenidoonor.ee täita ja allkirjastada digitaalse nõusolekuvormi. Alates 2. aprillist saab geeniproovi anda suuremates haiglates ja SYNLABi laborites üle Eesti. Proovide kogumine kestab aasta lõpuni või seni, kuni 100 000 uut geeniproovi on koos.

Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski sõnul on riigi toel algatatud geeniandmete kogumine oluline samm ennetava meditsiini suunas, mis muudab tänapäevast tervishoidu ning võimaldab pakkuda tulevikus meie inimestele paremat ja õigeaegset ravi. “Eesti peab sihiks seadma, et tulevikus oleks kõigi inimeste geeniandmed geenivaramus ja selle kaudu ka tervise infosüsteemis, et iga kord, kui inimesel on mõni tervisemure ja ta pöördub arsti poole, oleks arsti olemas ka patsiendi geeniandmed, et teda täpsemalt ravida,” ütles minister.

Tartu Ülikooli Genoomikainstituudi direktori, professor Andres Metspalu sõnul on geeniproovi andmine kiire, lihtne ja tasuta. Tulemustest saab tulevikus kasu nii geenidoonor ise kui ka Eesti tervishoid tervikuna. “Oleme Geenivaramus juba alustanud varasematele geenidoonoritele nende personaalsete riskihinnangute vahendamisega. See on hea näide teaduse ülekandest praktilisse meditsiini, Eesti on siin selgelt maailmas pioneer,“ rõhutas Metspalu.

“100 000 geeniproovi kogumise projekt on ettevaatav ja täna me ei pruugi isegi veel osata ette näha  kõiki võimalusi, mida see tulevikus luua võib,” lisas Tervise Arengu Instituudi (TAI) teadusdirektor Toomas Veidebaum.  “Küll aga on Eestil juba olemas võimekus geeniproovid koguda, eraldada neist informatsioon ning arendada meie digitaalseid infosüsteeme nii, et seda infot oleks võimalik edaspidi kasutada innovaatilises isikupõhises ennetuses ja täpses ravis. Samuti võimaldab see Eesti teadlastel osaleda rahvusvahelises teadustöös.”

Geenidoonoriks võivad saada Eesti elanikud alates 18. eluaastast, kes ei ole varem liitunud geenivaramuga ja kellel on Eesti isikukood. Oma nõusoleku projektis osalemiseks saab anda digiallkirjaga ID-kaardi või Mobiili-ID abil keskkonnas www.geenidoonor.ee alates 20. märtsist 2018. Vereproovi saab loovutada suuremate haiglate ja SYNLABi verevõtupunktides üle Eesti alates 2. aprillist 2018.

Kõikide verevõtukohtade täpsed asukohad ja avatud olemise ajad leiab veebilehelt www.geenidoonor.ee, kus nimekiri jooksvalt täieneb. Vereproovide kogumine toimub Põhja-Eesti Regionaalhaiglas, Tartu Ülikooli Kliinikumis, Lääne-Tallinna Keskhaiglas, Ida-Tallinna Keskhaiglas ja SYNLABi verevõtupunktides üle Eesti. Suuremates haiglates on kõige lihtsam saada geenidoonoriks, loovutades ühe lisa vereproovi muude vereproovide andmise käigus. Eelnevalt ei ole vaja aega broneerida. Kogu protseduur võtab aega mõne minuti ja on geenidoonorile tasuta.

Vabariigi Valitsus otsustas möödunud aasta lõpul anda hoogu personaalmeditsiini arendamisele Eestis ning eraldas 2018. aastaks 5 miljonit eurot Tartu Ülikooli Eesti geenivaramu, Tervise Arengu Instituudi ja Sotsiaalministeeriumi ühisele geeniprojektile.

Projekti raames kogutakse kuni 100 000 inimese geeniproovid ja koostatakse nende põhjal individuaalsed geenikaardid geeniandmete edaspidiseks sidumiseks tervise infosüsteemiga, et arstil oleks võimalik patsiendi terviseriskide hindamisel arvestada lisaks ka inimese personaalset geeniinfot.

Geeniproovide kogumist, genotüpiseerimist ja esmast analüüsimist juhib Eesti geenivaramu, kus on juba praegu hoiul üle 52 000 Eesti inimese geeniproovi. Samuti panustab Tartu Ülikool oma kogemusi ja kompetentsi geenidoonoritele tagasiside andmise süsteemi loomisse ja tervishoiutöötajate koolitamisse geeniandmetel põhineva tagasiside andmiseks patsientidele.

Projekti koordineerib Tervise Arengu Instituut, kelle ülesanne on töötada välja ja rakendada järk-järgult protseduurid ja põhimõtted teadustulemuste tulemuslikuks rakendamiseks igapäevameditsiinis.

Projekt viiakse ellu inimgeeniuuringute seaduse alusel.

 

VEREVÕTUPUNKTIDE ASUKOHAD

Kõikide verevõtupunktide täpsed asukohad leiab veebilehelt www.geenidoonor.ee, kus nimekiri jooksvalt täieneb.

Raviasutused:
Põhja-Eesti Regionaalhaigla, Tallinn, Sütiste tee 19
Ida-Tallinna Keskhaigla, Tallinn, Ravi 18
Lääne-Tallinna Keskhaigla, Tallinn, Paldiski mnt 68
Pelgulinna polikliinik, Tallinn, Sõle 16
Pelgulinna naistenõuandla, Tallinn, Sõle 23
Kopli polikliinik, Tallinn, Sõle 63
Haabersti tervisekeskus, Tallinn, Õismäe tee 179
Mustamäe tervisekeskus, Tallinn, Ehitajate tee 27
Nõmme Tervisekeskus, Tallinn, Jaama 11
Tartu Ülikooli Kliinikum, Tartu, Puusepa 8

SYNLABi verevõtukohad:
SYNLAB Veerenni, Tallinn, Veerenni 53a
SYNLAB Narva mnt, Tallinn, Narva mnt 7
SYNLAB Lasnamäe, Tallinn, Linnamäe tee 3
SYNLAB Viimsi, Viimsi, Kaluri tee 5a
SYNLAB Tartu, Tartu, Teguri 37b
SYNLAB Gildi, Tartu, Gildi 8
SYNLAB Tasku, Tartu, Turu 2
SYNLAB Pärnu, Pärnu, Seedri 6
SYNLAB Pärnu, Pärnu, Suur Sepa 14
SYNLAB Narva, Narva, Tallinna mnt 19c
SYNLAB Jõhvi, Jõhvi, Jaama 34
SYNLAB Viljandi, Viljandi, Turu 8/10
SYNLAB Võru, Võru, Jüri 19a
SYNLAB Elva, Elva, Supelranna 21
SYNLAB Põltsamaa, Põltsamaa, Lossi 49