Uudised

Tagasi

Uudis

20. MÄRTS 2016

Laupäeval saab Tallinnas teha HIV-kiirtesti

Sel laupäeval, 2. augustil saab Tallinnas, Solarise keskuses teha HIV-kiirteste, mis annab juba paari minutiga võimaluse oma HIV-staatust kontrollida. Testimisi viiakse läbi kella 12-15. See on anonüümne ja tasuta.

Mullu tuvastati Eestis 325 uut HIVi juhtu ning see arv pole viimastel aastatel oluliselt langenud. Tervise Arengu Instituudi vanemspetsialist Iveta Tomera sõnul ei näita diagnoositud nakatunute arv tegelikku HIV-levimust. „Paljud HIV-nakkuse kandjad ei tea, et nad on nakatunud, kuna HIV-i nakatumisest võib kuluda 4–5 aastat ja vahel isegi enam ajani, mil tervis hakkab halvenema," lausus Tomera. Hinnanguliselt võib Eestis olla umbes 12 000 HIV-i nakatunud inimest, kuid 25. juuli seisuga on diagnoosituid 8876 inimest.

HIV-i suhtes peaks end kindlasti testima iga inimene, kes on oma elu jooksul olnud kaitsmata seksuaalvahekorras. „Vaadates riskikäitumist ja kondoomikasutust puudutavaid uuringuid, võib aga oletada, et palju nakatunuid, kes ei ole sellest teadlikud, on just üle 30-aastaste hulgas," lisas Tomera.

Testimine saab teoks tänu Seksuaaltervise Kliinikule, seda korraldab Tervise Arengu Instituut ning tasuta testidega toetab AIDS Healthcare Foundation.

Igapäevaselt on võimalik end HIV-nakkuse suhtes Tallinnas testida kas Lääne-Tallinna Keskhaigla nakkuskliinikus (Paldiski mnt 62) või Quattromed HTI Laborid laboris (Väike-Paala 1). Täpsem info aadressil http://www.hiv.ee/et/HIV-testimine.

Lisainfo:

  • Iveta Tomera-Vahtra, Tervise Arengu Instituudi vanemspetsialist, 659 3980, iveta.tomera@tai.ee
  • Maris Jakobson, Tervise Arengu Instituudi avalike suhete nõunik, 659 3906, 5302 2737, maris.jakobson@tai.ee