Uudised

Tagasi

Uudis

20. MÄRTS 2016

16 Euroopa riiki tõstavad ühiselt esile sigaretis sisalduvate lisaainete ohtlikkuse

Tänasest käivitavad 16 Euroopa riiki veebilehed, mis teavitavad avalikkust tubakatööstuses kasutatavatest lisaainetest, nende toimimisest ja mõjust tervisele.

Tervise Arengu Instituudi eksperdi Tiiu Härmi sõnul on lisaained tootjate poolt teadlikult tubakatoodetesse lisatud ained, mille eesmärk on muuta toksilised tubakatooted ostjatele maitsvamaks ja vastuvõetavamaks. „Näiteks võimaldavad lisandid peita sissehingatava suitsu kibedat maitset ja kirbet lõhna ning muuta suitsu mahedamaks, vähendades hingamisteede ärritust, millega sisuliselt surutakse alla organismi hoiatusreaktsioon, et suits on ohtlik,“ lisas ekspert. „Sel moel soodustavad tootjad lisandite kasutamisega sigarettide suitsetamist nende inimeste seas, keda puhta tubaka ebameeldivad omadused muidu suitsetamisest eemale peletaks.“

Veebileht annab üksikasjalise ülevaate neljateistkümnest erinevast ainest, mida sigarettidele lisatakse ning mis on oma omaduste ja kasutatava koguse tõttu tervisele kõige ohtlikumad. Nende ainete hulgas on näiteks glütseriin, suhkrud, tselluloos, lagrits, kakao, mentool ja vanilliin.

Tiiu Härmi sõnul kasutatakse sigarettide lisaainena kõige laialdasemalt vanilliini, sest see on üks maailma populaarsemaid maitseid. „Tubakatootjad lisavad seda nii tubakale, sigaretipaberile kui ka filtritele,“ märkis ta. „Teada on, et põlev vanilliin vabastab erinevaid kemikaale, sealhulgas Rahvusvahelise Vähiuuringute Agentuuri poolt vähkitekitavaks klassifitseeritud aineid. Samuti on vanilliin kaudselt kahjulik, sest peidab sigaretisuitsu terava maitse ning muudab sellega suitsetamise ahvatlevamaks.“

Tubakatarvitamisega on seotud 40% kõikidest südame-veresoonkonnahaiguste juhtudest, 80% kroonilise obstruktiivse kopsuhaiguse juhtudest ja 30% kõikidest vähijuhtudest. Kopsuvähi haigetest on aga suitsetajaid lausa 90%. Haigusi, mida tubakatarvitamine põhjustab, on Maailma Terviseorganisatsiooni andmetel üle 25. Euroopas sureb igal aastal ligi 700 000 inimest suitsetamise tagajärjel. Eestis moodustab tubaka tarvitamisest tingitud haigestumine 3000 liigset haigusjuhtu ja suremuse struktuuris viiendiku kõigist surmajuhtudest aastas.

Lisaainetest teavitav projekt on valminud Hollandi riikliku rahvatervise ja keskkonna instituudi (RIVM)) ja Saksamaa vähiuuringute keskuse (DKFZ) algatusel. Selles osalesid Madalmaad, Saksamaa, Belgia, Bulgaaria, Poola, Rumeenia, Malta, Austria, Taani, Suurbritannia, Norra, Prantsusmaa, Soome, Türgi ja Šveits. Eestis oli projekti partneriks Tervise Arengu Instituut. Projekti rahastas Euroopa Komisjon.

Tubakatoodetes kasutatavatest lisaainetest teavitav eestikeelne infomaterjal asub Tervise Arengu Instituudi kodulehel aadressil www.tai.ee/et/instituut/koostooprojektid/pitoc-projekt.

Lisainfo:

Maris Jakobson, Tervise Arengu Instituudi avalike suhete nõunik, 659 3906, 5302 2737, maris.jakobson@tai.ee