Uudised

Tagasi

Uudis

20. MÄRTS 2016

Kampaania "Jää puhtaks!" hoiatab noori uimastitega katsetamise eest

Tervise Arengu Instituudi (TAI) korraldatud narkokampaania „Jää puhtaks!“ eesmärk on vähendada 14-24-aastaste noorte huvi keelatud uimastitega katsetamise vastu. Kampaania kannab endas ühte neist sõnumitest, mida ka 11. septembril esilinastunud noortefilm „Mina olin siin“: uimastid on kiire ja lihtne viis oma elu põhjalikult ära rikkuda.

TAI nakkushaiguste ja narkomaania ennetamise osakonna juhataja Aljona Kurbatova sõnul on keelatud uimastid Eesti noorte hulgas levinud ja kergesti kättesaadavad. ESPAD 2007 (Euroopa kooliõpilaste alkoholi ja narkootikumide tarvitamise küsitlusuuring) andmete põhjal on keelatud uimastite tarvitamine Eesti 15-16. aastaste noorte seas järjest tõusnud: kui 2003. aasta uuringus tunnistas 24% noortest, et nad on tarvitanud keelatud uimastit, siis 2007. aastal ütles seda juba 30% küsitletutest.

Kolmandik 15-16- aastastest noortest (34%) leiab, et kanepitooted on kergesti kättesaadavad. Ecstasy-t peab kergesti või väga kergesti kättesaadavaks 26%. Võrreldes 2003. aasta sama uuringu andmetega on mõlemad näitajad hüppeliselt tõusnud.

60% noortest väidab, et nende sõbrad on tarvitanud või tarvitavad regulaarselt marihuaanat, 34% ütleb sedasama ecstasy kohta. Enam tunnistavad keelatud uimastite tarvitamist oma sõprade seas tüdrukud.

Keelatud uimasteid tarvitavad enam rahuldava õppeedukusega ja sageli koolist puuduvad noored, samas on võrreldes varasemate aastatega märgatavalt tõusnud hästi õppivate noorte osakaal. 2007. aasta andmete põhjal katsetavad eestikeelsed 15-16. aastased noored keelatud uimastitega rohkem kui vene noored. Uuringu alusel joovad end eestikeelsete koolide tüdrukud purju ja katsetavad keelatud uimastitega oluliselt rohkem kui venekeelsete koolide tüdrukud. 81% noortest saab oma esimese keelatud uimasti sõprade kaudu, kasvanud on nende noorte arv, kes ostavad oma esimese narkootikumi just sõbra käest.

Kampaania „Jää puhtaks!“ teleklippi esitatakse Kanal2, TV3 ja MTV Eesti telekanalites ning temaatilised plakatid on üleval Tallinnas, Tartus ja Ida-Virumaa linnades ning kinodes üle Eesti. Kampaania viiakse läbi ka rate.ee portaalis, samuti on kampaania materjalid üleval aadressil www.narko.ee. Kampaania planeeritav ajavahemik on 15.september-5.oktoober. TAI narkokampaaniaid rahastab narkomaania ennetuse riiklik strateegia.

NB! Pressiteatele on lisatud narkostatistika ja reklaam.

Lisainfo: Ann Virkus, kampaania projektijuht, tel.566 92205,
ann.virkus@tai.ee

Aet Truu
TAI avalike suhete nõunik
tel. 6 593906
51 08854
aet.truu@tai.ee