Uudised

Tagasi

Uudis

20. MÄRTS 2016

Südamepäev juhib tähelepanu töökohal tervise edendamisele

Sel pühapäeval, 26. septembril tähistatakse taas maailma südamepäeva, mis juhib tähelepanu töökohtadel tehtavale tervisedendusele, et ennetada inimeste haigestumist südame- ja veresoonkonna haigustesse.


Sellega jätkab Maailma Südameföderatsioon eelmisel aastal alustatud teemat ning kutsub organisatsioone kasutama töökohta võimalusena inimeste tervisekäitumise mõjutamisel paremuse suunas. „Suurem osa meist veedab rohkem kui pool päevast tööl ning töökoht on seega ideaalne paik, kus propageerida südamesõbralikku käitumist ja arendada tervist toetavat keskkonda,“ lausus Tervise Arengu Instituudi mittenakkushaiguste ennetamise osakonna juhataja Anneli Sammel.

„Paljud tööandjad peavad juba täna väga oluliseks tervisliku töökeskkonna loomist, kuid oluline roll on ka töötajate endi motivatsioonil oma tervise eest hoolitsemisel,“ lisas Sammel. „Maailma Südameföderatsioon soovitab kõigile oma tervise ja töövõime säilitamiseks järgida 10 lihtsat põhimõtet. Neist eriti olulised on tervislik toitumine, füüsiline aktiivsus ja mittesuitsetamine, millede järgimine aitab ära hoida umbes 80% enneaegsetest surmadest.“

10 lihtsat põhimõtet oma südame eest hoolitsemiseks:

1. Toitu tervislikult. Söö päevas vähemalt viis portsjonit puu- ja köögivilju ning väldi küllastunud rasvhapete liigset tarbimist (neid sisaldavad palju loomset päritolu toiduained nagu näiteks või, keeduvorstid, aga ka paljud küpsetised). Vähenda valmistoitude ja poolfabrikaatide tarbimist, kuna neis on sageli ohtralt soola.
2. Muuda aktiivne eluviis oma südameasjaks. Vaid 30 minutit liikumist päevas võib aidata ennetada südame- (infarkt) ja ajurabanduse (insuldi) teket. Ka Su töö hakkab regulaarsest liikumisest paremini edenema.
3. Ütle tubakale „ei“. Risk haigestuda südame isheemiatõppe väheneb aastaga poole võrra ning taandub aja jooksul normaalsele tasemele.
4. Säilita tervislik kehakaal. Kaalulangus, eriti koos soolatarbimise vähendamisega, alandab vererõhku. Kõrge vererõhk on insuldi peamine riskifaktor ja üks peamisi tegureid, mis põhjustab umbes poole kõikidest südamehaiguse- ja insuldijuhtudest.
5. Tea oma tervisenäitajaid. Lase tervishoiutöötajal mõõta oma vererõhu-, kolesterooli- ja glükoositaset, vöö- ja puusaümbermõõdu suhet ja kehamassiindeksit (KMI). Kui oled ennast oma üldiste terviseriskidega kurssi viinud, saad kavandada edasist tegevust oma südame tervise hoidmiseks või parandamiseks.
6. Piira alkoholitarbimist. Vähenda tarbitavate alkohoolsete jookide kogust. Liigne alkoholitarbimine võib põhjustada vererõhu- ja kaalutõusu.
Töökohal:
7. Nõua töökohas suitsuvaba keskkonda. Toeta suitsetamisest loobumise teenuste kasutuselevõttu, aidates nii oma tööandjal toetada neid, kes soovivad suitsetamist lõpetada.
8. Võta trenn tööle kaasa. Kaasa oma töögraafikusse füüsiline tegevus - kui võimalik, sõida tööle jalgrattaga, käi trepist, käi lõunapausi ajal jalutamas ning kaasa ka kolleege. Tee päeva jooksul regulaarselt pause - näiteks tee kaks korda päevas viis minutit sirutus- või võimlemisharjutusi.
9. Tee tervislikke toiduvalikuid. Küsi töökoha kohvikust tervislikku toitu või uuri, millistes ümbruskonna kohvikutes või restoranides seda pakutakse.
10. Püüa elada stressivabalt. Kuigi stressi otsest mõju südamehaiguste ja insuldi tekkimisele ei ole tõestatud, on see seotud suitsetamise, liigse alkoholitarbimise ja ebatervislike toitumisharjumustega, mis on südamehaiguste riskifaktorid.

Maailma südamepäev (World Heart Day, www.worldheartday.com) on Maailma Südameföderatsiooni (World Heart Federation) iga-aastane kõige tähtsam sündmus. Selle eesmärgiks on suurendada inimeste terviseteadlikkust ja propageerida tervislikke eluviise, mis aitavad ära hoida südamehaigusi ja ajuinsulti.

Kuni septembri lõpuni kestab ka üle-eestiline konkurss ”Tervisesõbralik töökoht 2010”, mille eesmärk on tunnustada töötajate tervisesse panustavaid organisatsioone. Lisainfot konkursi kohta leiab aadressilt www.terviseinfo.ee/tervisesober