Instituut

Tagasi

27. AUGUST 2014

PITOC projekt

PITOC ehk Public Information Tobacco Control projekt on otseselt seotud tubakakontrolli ja suitsetamislevimuse ennetamisega Euroopas. Projekti laiem eesmärk on vähendada suitsetamisest põhjustatud haigusjuhtude ja surmade arvu toetades tubakatoodete reguleerimist.

Tubakatoodete koostisosade andmed, mida tootjad kasutavad, peavad olema tarbijatele hästi kättesaadavad. Seetõttu ongi PITOCi raames kokku pannud materjalid nendest lisanditest, mis on oma omaduste ja kasutatava koguse tõttu tervisele kõige ohtlikumad. Kui tarbijad on teadlikud tubakatoodete koostisosadest ja nende manipuleerimisest tööstuste poolt, siis saavad nad teha ka teadlikke valikuid – kas otsustada mitte kunagi suitsetamisega alustada või see lõpetada.

Lisandid on tootjate poolt teadlikult tubakatoodetesse lisatud ained, mille eesmärk on muuta toksilised tubakatooted ostjatele enam maitsvamaks ja vastuvõetavamaks.

Selliste koostisainete kasutamise eesmärk võib olla näiteks

  • anda sigarettidele teatud kindel maitse
  • reguleerida sigarettide põlemist
  • säilitada tubaka niiskust ja vältida selle kuivamist.

PITOC projekt on valminud Hollandi riikliku rahvatervise ja keskkonna instituudi (Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM)) ja Saksamaa vähiuuringute keskuse (Deutsches Krebsforschungszentrum (DKFZ)) algatusel.

Selles osaleb kokku 16 partnerriiki: Holland, Saksamaa, Belgia, Bulgaaria, Poola, Rumeenia, Eesti, Malta, Austria, Taani, Suurbritannia, Norra, Prantsusmaa, Soome, Türgi ja Šveits. Eestit esindas projektis Tervise Arengu Instituut.

Projekti rahastab Euroopa Komisjon.

Infomaterjal

Infomaterjalist leiab ülevaate sellest, miks tubakatööstus oma toodetes erinevaid lisandeid kasutab ning lähem info on antud 14 lisandi - näiteks glütserool, kakao, tselluloosikiud, sorbitool ja ammooniumühendid - kohta, mis on oma omaduste ja kasutatava koguse tõttu tervisele kõige ohtlikumad.

See on mõeldud nii avalikkuse teavitamiseks kui mittetulundusühingutele, õpetajatele-õppejõududele, poliitikakujundajatele ja teistele valdkonnaga seotud professionaalidele.

Kontakt

Tiiu Härm
Ekspert
E-post: tiiu.harm@tai.ee
Tel: 659 3981

 

RIVM_Logo

dkfz_logo  

EU_logo